Սամսոն Սողոյանը վաճառում է Մոսկվայում ամենախոշոր դեղատնային ցանցը
Հնարավոր է՝ մոտ ժամանակներում փոխվի մոսկովյան հնագույն եւ խոշորագույն դեղատնային ցանցերից մեկի՝ «Սամսոն-Ֆարմի» տերը, որի հիմնադիրը Սամսոն Սողոյանն է, հայտնում է Vademecum-ը: Աղբյուրի տեղեկություններով՝ սեփականատրոջ փոփոխության մասին հայտարարվել է մարտի 19-ի ժողովում. դեղատնային ցանցի նոր տերն է դարձել «Էրկաֆարմ» ընկերությունների խումբը, իսկ «Սամսոն-Ֆարմի» գլխավոր տնօրեն է նշանակվել «Էրկաֆարմի» կոմերցիոն տնօրեն Արմինե Դանիելյանը:
«Սամսոն-Ֆարմի գլխավոր տնօրեն եւ հիմնադիր Սամսոն Սողոյանը այս տեղեկությունը մեկնաբանելուց հրաժարվել է: Մեկնաբանություններից հրաժարվել են նաեւ «Էրկաֆարմում»:
Գործարքի արդյունքում «Էրկաֆարմի» սեփականությանը կարող է անցնել Մոսկվայի համար միջին չեկի՝ 1290 ռուբլի ռեկորդային ցուցանիշով  (2017 թվականի տվյալներն են) մոսկովյան ցանցի 59 դեղատուն:
Անցյալ տարվա օգոստոսին Սամսոն Սողոյանը Vademecum-ում խոստովանել է. «Չեմ թաքցնի՝ 24 տարում սա ամենածանր ամառն էր: Մեր միջին չեկը առավելագույն անկում է ունեցել, շարժը նվազել է: Դրանից առաջ մենք ամեն տարի աճում էինք, մենք շուկայում ամենաբարձր չեկն ունեինք: Սակայն անհնար է դա 24 տարի շարունակ անել»:
«Սամսոն-Ֆարմի» վաճառքը 2017 թվականին, հենց ընկերության տվյալներով, ունեցել է 11,6 տոկոսի անկում՝ մինչեւ 10,34 մլրդ ռուբլի: Տարվա կեսին «Սամսոն-Ֆարմն արդեն 74 դեղատուն ուներ, վերջին, ինչպես պնդում է ընկերությունը, 65: «Ռոսզդրավնադզորի» լիցենզիաների ռեեստրի տվյալներով՝  2018 թվականի մարտին ցանցի մեջ է մտնում 59 դեղատուն:
2017 թվականի նոյեմբերին «Էրկաֆարմ» ընկերությունը ավարտել է «Ռադուգա-Առաջին օգնություն-Լադուշկա» դեղատնային միավորված ցանցի «Ռոստա» խմբի ձեռքբերման գործարքը, ինչը թույլ է տվել դուրս գալ Ուրալում, Հեռավոր Արեւելքում եւ Արեւմտյան Սիբիրում նոր շրջաններ: 2017-ի վերջին ցանցն ուներ 1,24 հազար դեղատուն: Խմբի վաճառքն աճել է 57,2 տոկոսով՝ մինչեւ 42 մլրդ ռուբլի: «Սամսոն-Ֆարմի» ձեռքբերումը «Էրկաֆարմին» թույլ կտա մանրածախ շուկայում առաջատարությունը լրջորեն վիճարկել 2 հավերժական մրցակիցների «36,6 դեղատնային ցանց» ԲԲԸ-ի եւ «Ռիգլայի» հետ:

Самсон Согоян продает крупнейшую сеть аптек в Москве
У одной из старейших и крупнейших московских аптечных сетей «Самсон-Фарма», основателем которой является Самсон Согоян, в ближайшее время может смениться владелец, сообщает Vademecum. По данным источника, о смене собственника было объявлено на собрании 19 марта: новым владельцем аптечной сети стала ГК «Эркафарм», а генеральным директором «Самсон-Фармы» назначена коммерческий директор «Эркафарма» Армине Даниелян.
Генеральный директор и основатель «Самсон-Фармы» Самсон Согоян отказался прокомментировать эту информацию. В «Эркафарм» от комментариев тоже отказались.
В собственность «Эркафарма» в результате сделки может перейти 59 аптек московской сети с рекордным для российской  столицы показателем среднего чека – 1 290 рублей (данные за 2017 год).
В августе прошлого года Самсон Согоян признавался Vademecum: «Не скрою, это было самое тяжелое лето за 24 года. Максимально упал наш средний чек, уменьшился трафик. До этого мы каждый год росли, у нас был самый высокий чек на рынке. Но делать это 24 года подряд невозможно».
Продажи «Самсон-Фармы» в 2017 году упали, по данным самой компании, на 11,6% – до 10,34 млрд рублей. На середину года у «Самсон-Фармы» было 74 аптеки, на конец, как утверждает компания, – 65. По данным реестра лицензий Росздравнадзора, на 13 марта 2018 года в сеть входит 59 аптек.
В ноябре 2017 года компания «Эркафарм» закрыла сделку по приобретению у группы «Роста» объединенной аптечной сети «Радуга – Первая помощь – Ладушка», что позволило выйти в новые регионы на Урале, Дальнем Востоке и в Западной Сибири. На конец 2017 года у сети насчитывалось 1,24 тысячи аптек. Продажи группы выросли на 57,2% – до 42 млрд рублей. Приобретение «Самсон-Фармы» позволит «Эркафарму» всерьез оспаривать лидерство на розничном рынке у двух вечных оппонентов – ПАО «Аптечная сеть 36,6» и «Ригла».