Վիտամիններ ու սննդային հավելումներ․ օգուտ, թե՞ վնաս
Վիտամիններն ու մյուս սննդային հավելումները շատերը համարում են ունիվերսալ լուծում բազմաթիվ խնդիրների համար։ Մա՞շկն է  ծերանում։ Եղունգնե՞րն են փշրվում։  Հոգնածությո՞ւնն է անհանգստացնում։ Պետք է վիտամիններ ընդունել, ու բոլոր խնդիրները կլուծվեն, համարում են նրանք։
Իրականում վիտամինների ու այլ սննդային հավելանյութերի ընդունումը ոչ միշտ է արդարացված։ Ավելին՝ ոչ միշտ է անվտանգ։
«Հետազոտությունների ժամանակ երբեք չի  ապացուցվել վիտամիններով հավելանյութերի իրենց օգտակարությունը մարդկանց համար»,- Daily Mail –ին տված հարցազրույցում ասել է Հարվարդի համալսարանի պրոֆեսոր, բժիշկ Ջոեն Մենսոնը։
Նրա խոսքով՝ վիտամինները կարող են օգտակար լինել միայն ու միայն ռիսկի որոշակի խմբերի մարդկանց համար (օրինակ հղիների ու տարեցների), իսկ դրանք հենց այնպես՝ առանց բժշկի նշանակման ընդունել խորհուրդ չի տրվում։
Պոլիվիտամիններից վնաս չկա, բայց օգուտ էլ չկա
Պոլիվիտամինների բաղադրությունները կարող են մի քիչ տարբերվել, բայց սովորաբար դրանք պարունակում են B խմբի մի քանի վիտամիններ (B1, B12) , վիտամիններ A,C,E,D, K  ու որոշ հանքանյութեր (կալիում, կալցիում, մագնիում)։
Պոլիվիտամինների ընդունումը մարդկանց համար վտանգավոր չէ, համարում են փորձագետները, քանի որ յուրաքանչյուր առանձին վիտամինի չափաբաժինը դրանց մեջ այնքան էլ բարձր չէ, ու ընդհանուր առմամբ համապատասխանում է օրական նորմային։ Եթե մարդու սննդակարգում վիտամինների ու հանքանյութերի քանակությունը չի բավականացնում, պոլիվիտամինների ընդունումը կարող է լրացնել այդ պակասը։
Սակայն լուրջ հետազոտություններ, որոնք ցույց կտան, որ պոլիվիտամիններն իրական օգուտ ունեն, չկան։ Միայն մեկ խոշոր հետազոտություն է հաստատել, որ պոլիվիտամինները նպաստում են մահացության նվազմանը։ Սակայն որոշ մասնագետներ թերահավատորեն են վերաբերվում այդ հետազոտությանը, քանի որ այն իրականացվել է միայն տղամարդկանց մասնակցությամբ, իսկ ավելի խոշոր հետազոտությունները չեն հաստատել այդ արդյունքները։
Ի տարբերություն պոլիվիտամինների՝ բիոհավելանյութերը, որոնք միայն մեկ վիտամին են պարունակում, կարող են վտանգավոր լինել, նախազգուշացնում են փորձագետները։
Վիտամին E-ն կարող է առաջացնել քաղցկեղ, այլ ոչ թե կանխել այն
Վիտամին E-ն գովազդում են որպես իմունիտետի ամրապնդման, մաշկի ու աչքերի առողջության բարելավման միջոց։  Համարվում է, որ այդ վիտամինն օգնում է օրգանիզմին հաղթահարել ազատ ռադիկալները, որոնք գրոհում են բջիջների վրա։
Վիտամին E-ն-ն պարունակվում է  կանաչ բանջարեղենում ու դրանց յուղերում, նաև ընկույզի մեջ, իսկ դրա դեֆիցիտն այնքան էլ տարածված չէ։
Բժիշկ Մենսոնի խոսքով՝ վիտամին E-ի ավելցուկային ընդունումը կապակցված է «հեմորագիական ինսուլտի, սրտային անբավարարության, շագանակագեղձի քաղցկեղի ու նույնիսկ մահացության աճի հետ»։
Ավելի վաղ հայտնել էին, որ վիտամին E-ն կարող է տղամարդկանց պաշտպանել շագանակագեղձի քաղցկեղից, բայց 2008-ին իրականացված խոշոր հետազոտությունը ցույց է տվել, որ կանխարգելիչ նպատակներով այդ վիտամինն ընդունած տղամարդկանց մոտ չարորակ ուռուցքը նույնիսկ 17 տոկոսով ավելի հաճախ էր զարգանում, քան հսկիչ խմբի տղամարդկանց մոտ։
Վիտամին A՝ չարաշահումը վտանգավոր է
Վիտամիան A-ն, որը ստանում ենք սննդի հետ, ամրացնում է իմունիտետն ու անհրաժեշտ է տեսողության ու վերարտադրողական առողջության համար։ Սակայն չափից մեծ չափաբաժիններով վիտամին A-ն կարող է շատ վտանգավոր լինել, իսկ ծայրահեղ դեպքերում դրա չարաշահումը կարող է նույնիսկ մահացու լինել, նախազգուշացնում է բժիշկ Փոլ Թոմասը՝ Առողջության ազգային ինստիտուտներից։
Բժիշկը հիշեցրել է այն պատմական դեպքի մասին, երբ Արկտիկայի հետազոտողները ստիպված են եղել ուտել իրենց շների լյարդը, որը չափից հագեցած էր վիտամին A-ով։  Դրա հետևանքով շատերը թունավորվել էին, քանի որ այդ վիտամինի ավելցուկը թունավոր է, առաջին հերթին լյարդի համար։
Առողջության ազգային ինստիտուտները վիտամին A-ով հավելանյութերի ընդունումից խորհուրդ են տալիս զերծ մնալ նաև հղիներին, քանի որ հայտնի է դրա կապը նորածինների մոտ բնածին արատների զարգացման հետ։
Վիտամին C՝ օգտակարությունը կասկածի տակ է
Բժիշկ Թոմասը նշում է, որ ցանկացած վիտամինների չարաշահումը որևէ օգուտ չի տալիս։ Եվ այսպես, օրական 2500 մգ –ից շատ վիտամին C ընդունելու դեպքում հնարավոր են մարսողական համակարգի խանգարումներ՝ սրտխառնոց, սպազմեր, լուծ։ Բացի դրանից, հայտնի է վիտամին C-ի կապը երիկամներում քարերի գոյացման հետ։
Նախկինում համարվում էր, որ այդ վիտամինի ընդունումը միայն ամրապնդում է իմունիտետն ու օգնում պայքարել մրսածության ու մյուս հիվանդությունների դեմ, սակայն հետազոտությունների մեծ մասը չի հաստատում հավելանյութերում պարունակվող վիտամին C-ի պաշտպանական դերը։
Համարվում է, որ վիտամին C-ն օգնում է կանխել գրիպն ու մրսածությունը՝ խթանելով իմունային համակարգը, կամ թեթևացնել հիվանդության ախտանշաններն ու տևողությունը։ Բայց հետազոտությունները ասում են, որ դա այդպես չէ»,- նշել է Փոլ Թոմասը։
Վիտամիններն ու միներալները փոխգործակցում են դեղամիջոցների հետ
Բժիշկ Մենսոնի խոսքով՝ վիտամիններն ու սննդային հավելանյութերը կարող են մարդու օրգանիզմում փոխգործակցել այլ դեղամիջոցների հետ, որոնք նա ընդունում է ու հանգեցնել անցանկալի հետևանքների։ Օրինակ նուտրիենտներից մեկի  յուրացումը կարող է վատանալ մեկ ուրիշի ավելցուկի պատճառով։ Բացի դրանից, որոշակի դեղամիջոցներ՝ վիտամինների հետ համադրությամբ կարող են վտանգավոր կողմնակի էֆեկտներ ունենալ։
Չնայած բժիշկ Մենսոնը միանգամայն ընդունելի է համարում պոլիվիտամինների գործածումը, բայցևայնպես մյուս դեղամիջոցների գործածման դեպքում այդ հարցը պարտադիր պետք է համաձայնեցնել բժշկի հետ։
Փորձագետները մտահոգված են ոչ միայն վիտամինների անցանկալի էֆեկտներով, այլև նրանով, որ դրանց շուրջ գովազդային աղմուկը կարող է անուղղակիորեն նպաստել վնասակար սովորությունների զարգացմանը։
«Երբեմն մարդիկ ընդունում են վիտամիններ իրենց վնասակար սովորությունները կոմպենսացնելու՝ օրինակ ծխելու կամ խմելու վնասական ազդեցությունը թեթևացնելու համար»,- բացատրում է Թոմասը։

Витамины и пищевые добавки: польза или вред?
Витамины и другие пищевые добавки многие люди воспринимают как универсальное решение для многих проблем. Кожа стареет? Ногти ломкие? Беспокоит постоянная усталость? Надо принять витамины, и все проблемы будут решены, думают они.
На самом же деле прием витаминов и других пищевых добавок не всегда оправдан. Более того – не всегда безопасен.
«Добавки с витаминами никогда не демонстрировали в исследованиях пользы для популяции», - сказала в интервью изданию The Daily Mail профессор Гарвардского университета доктор ДжоЭнн Мэнсон.
По ее словам, витамины могут быть полезны только и только для людей из определенных групп риска (например, для беременных и пожилых), а принимать их просто так, без назначения врача не рекомендуется.
Вреда от поливитаминов нет, ни и пользы тоже
Состав поливитаминов может немного отличаться, но обычно в них входит несколько витаминов группы B (B1, B12 и другие), витамины A, C, E, D, K и некоторые минералы (калий, кальций, магний).
Прием поливитаминов для людей не представляет опасности, считают эксперты, так как доза каждого отдельного витамина в них не высока и в целом соответствует суточной норме. Если в рационе человека не хватает витаминов и минералов, прием поливитаминов может помочь восполнить эту нехватку.
Однако серьезных исследований, показавших, что от поливитаминов есть настоящая польза, не было. Лишь одно крупное исследование подтвердило, что поливитамины способствуют снижению смертности. Однако у некоторых специалистов это исследование вызывает недоверие, поскольку проводилось оно только на мужчинах, а в более крупных исследованиях эти данные не подтверждены.
В отличие от поливитаминов, биодобавки, содержащие только один витамин, могут быть опасны, предупреждают эксперты.
Витамин Е может вызывать рак, а не предотвращать его
Витамин Е рекламируют как средство для укрепления иммунитета, улучшения здоровья кожи и глаз. Считается, что этот витамин помогает организму справляться со свободными радикалами, атакующими клетки.
Витамин Е содержится в зеленых овощах и их маслах, а также в орехах, а его дефицит встречается не так уж и часто.
По словам доктора Мэнсон, избыточный прием витамина Е связан с «геморрагическим инсультом, сердечной недостаточностью, раком простаты и даже с ростом смертности».
Ранее считалось, что витамин Е может защищать мужчин от рака предстательной железы, но в крупном исследовании 2008 года было показано, что среди мужчин, принимавших его для профилактики, злокачественная опухоль развивалась даже на 17% чаще, чем в контрольной группе.
Витамин А – передозировка опасна
Витамин А, получаемый с пищей, поддерживает иммунитет, необходим для зрения и репродуктивного здоровья. Однако в слишком высоких дозах витамин А может быть очень опасен, а в крайних случаях передозировка может быть даже смертельной, предупреждает доктор Пол Томас из Национальных институтов здоровья (National Institutes of Health).
Доктор напомнил об историческом случае, когда исследователи Арктики были вынуждены есть печень своих собак, крайне насыщенную витамином А. В результате многие люди отравились, так как в избытке витамин токсичен, в первую очередь для печени.
Национальные институты здоровья также рекомендуют воздержаться от приема добавок с витамином А беременным женщинам, поскольку известна его связь с врожденными дефектами у новорожденных.
Витамин С – его польза под вопросом
Доктор Томас отмечает, что избыточный прием любых витаминов не приносит пользы. Так, при приеме витамина С в дозе выше 2500 мг в день будут отмечаться симптомы нарушения работы пищеварительной системы: тошнота, спазмы, диарея. Кроме того, известна связь витамина С с образованием камней в почках.
Раньше принято было считать, что прием этого витамина укрепляет иммунитет и помогает бороться с простудой и с другими заболеваниями, однако большая часть исследований не подтверждает защитной роли витамина С, получаемого в добавках.
«Считалось, что витамин С помогает предупредить грипп и простуду, стимулируя иммунную систему, или облегчить симптомы и сократить длительность болезни. Но исследования говорят, что это, похоже, не так», - отметил Пол Томас.
Витамины и минералы взаимодействуют с лекарствами
Как отмечает доктор Мэнсон, витамины и пищевые добавки могут взаимодействовать в организме человека с другими препаратами, которые он принимает, и приводить к нежелательным эффектам. Например, всасывание одного из нутриентов может ухудшиться из-за избытка других. Кроме того, определенные препараты в сочетании с витаминами могут давать опасные побочные эффекты.
Хотя доктор Мэнсон считает, что прием поливитаминов вполне допустим, в случае употребления других лекарств, его обязательно нужно согласовать с врачом.
Эксперты озабочены не только непосредственно нежелательными эффектами витаминов, но и тем, что рекламная шумиха вокруг них может косвенно способствовать развитию деструктивных привычек.
«Иногда люди принимают их, чтобы компенсировать свои вредные привычки, например при похмелье или чтобы «облегчить» вредный эффект от курения», - объясняет Томас.