Ինտիմ հիգիենայի արտադրանքը կանանց առողջության համար վտանգավոր է. հետազոտություն
Հեշտոցի ցնցուղման հետ կապված վտանգների մասին մասնագետներն արդեն վաղուց են խոսում: Սակայն մինչեւ վերջերս քիչ բան էր հայտնի այն մասին, թե կնոջ օրգանիզմի համար ինչ վտանգ է ներկայացնում ինտիմ հիգիենայի արտադրանքը: BMC Women’s Health ամսագրում հրապարակված հետազոտության մեջ նշվում է, որ նման արտադրանքի օգտագործումը կապված է ինֆեկցիաների մեծ վտանգի հետ:
Կանադայի University of Guelph-ի հոգեբանության պրոֆեսոր Կիրան Օ՛Դոերթին գործընկերների հետ հարցում է անցկացրել մինչեւ 18 ու ավելի մեծ տարիքի կանանց շրջանում եւ պարզել, որ հարցվածների 95 տոկոսը կյանքում գոնե մեկ անգամ օգտվել է ինտիմ հիգիենայի արտադրանքից (առանց դեղատոմսի վաճառվող ախտահանիչ գելեր, քորի դեմ քսուքներ, խոնավացնող քսուքներ, աերոզոլներ, խոնավ անձեռոցիկներ):
Ինտիմ հիգիենայի գել եւ խոնավ անձեռոցիկներ օգտագործող կանանց շրջանում 2,5 անգամ ավելի հաճախ է հանդիպում միզուղիների ինֆեկցիան, 8 անգամ ավելի հաճախ՝ հեշտոցային կանդիդոզը (կաթնախտ) եւ 20 անգամ ավելի հաճախ՝ բակտերիալ վագինոզը, որը հեշտոցի միկրոֆլորայի բնական հավասարակշռության խախտման դեպքում առաջանում է որոշակի բակտերիաների աճի հետեւանքով: Այսպիսով՝ ինտիմ հիգիենայի արտադրանքի օգտագործումը ոչ միայն չի օգնում առողջության պահպանմանը, այլեւ հակառակը՝ կարող է վնասել:
BC Women’s Hospital & Health Centrein Canada-ից բժիշկ Չելսի Էլվուդը կանանց կոչ է անում ինտիմ գելեր, քորի դեմ քսուքներ, խոնավ անձեռոցիկներ, ինչպես նաեւ մոմ կամ ածելի չօգտագործել:
Իսկ ինչպե՞ս է հնարավոր պահպանել ինտիմ օրգանների մաքրությունը եւ ազատվել անցանկալի հոտերից:
Բանն այն է, որ հեշտոցն ինքնամաքրման բնական մեխանիզմ է օգտագործում, այսպես կոչված, «լավ բակտերիաների» միջոցով: Առողջ հեշտոցի рН դիապազոնը կազմում է 3,5-ից մինչեւ 4,5, իսկ ինտիմ հիգիենայի միջոցները երբեմն կարող են այս մակարդակը խախտել: Մասնագետների խոսքով՝ սեռական օրգանի արտաքին հատվածները կարելի է լվանալ ջրով եւ փափուկ օճառով, իսկ հեշտոցը ներսից ոչ միայն պետք չէ լվանալ, այլեւ առողջության համար վնասակար է:

О рисках, связанных с вагинальным спринцеванием, специалисты говорят уже давно. Однако до недавних пор мало что было известно о том, какую опасность для женского здоровья представляют продукты для интимной гигиены. В исследовании, опубликованном в журнале BMC Women’s Health, говорится, что использование таких продуктов связано с повышенным риском инфекций.
Киран О'Доэрти, профессор психологии University of Guelph в Канаде, вместе с коллегами провел анонимный опрос среди 1435 респондентов в возрасте от 18 лет и старше и выяснил, что продукцией для интимной гигиены (безрецептурные дезинфицирующие гели, кремы против зуда, увлажняющие кремы, аэрозоли, влажные салфетки) хотя бы раз в жизни пользовались 95% опрошенных.
У женщин, использовавших гель для интимной гигиены и влажные салфетки, в 2,5 раза чаще встречалась инфекция мочевых путей, в 8 раз чаще – вульвовагинальный кандидоз (молочница) и в 20 раз чаще – бактериальный вагиноз, вызванный разрастанием определенных бактерий при нарушении естественного баланса микробов во влагалище. Таким образом, использование продукции для интимной гигиены не только не помогает сохранить здоровье, но и, наоборот, может навредить.
Доктор Челси Элвуд из BC Women’s Hospital & Health Centrein Canada призывает женщин не использовать интимные гели, кремы против зуда, влажные салфетки, спринцевание, а также воск или бритву.
Как же можно сохранить чистоту интимных органов и устранить нежелательные запахи?
Дело в том, что влагалище использует естественный механизм самоочищения при помощи так называемых «хороших бактерий». Диапазон рН здорового влагалища составляет от 3,5 до 4,5, а средства интимной гигиены иногда могут нарушать этот уровень. По словам специалистов, наружные части (вульву и половые губы) можно мыть водой и мягким мылом, а изнутри влагалище мыть не только не нужно, но и вредно для здоровья.