Դեղին բծերն աչքերի մեջ կարող են դեմենցիայի առաջին նշաններից մեկը լինել. գիտնականներ
Դեղին բծերն աչքերի մեջ կարող են դեմենցիայի առաջին նշաններից մեկը լինել, պնդում են Բելֆասթի Թագավորական համալսարանի գիտնականները:
Ըստ գիտնականների՝ բծերի տեսք ունեն այսպես կոչված պինդ բյուրեղաբույլերը՝ ցանցաթաղանթի տակ ճարպի եւ կալցիումի կուտակումները, որոնք կարելի է նկատել աչքի սկանավորման ժամանակ: Դրանք առաջանում են ծերացման ընթացքում եւ անվնաս են համարվում:
Ophthalmic Research ամսագրում հրապարակված հետազոտության ընթացքում փորձագետները 60-ից 92 տարեկան 117 մարդ են հետազոտել եւ վերոնշված կուտակումներից հայտնաբերել են Ալցհեյմերի հիվանդություն ունեցող կամավորների 25 տոկոսի եւ առողջ կամավորների միայն 4 տոկոսի մոտ: Գիտնականները նաեւ պարզել են, որ դեմենցիայով մարդկանց մոտ արյունատար անոթներն աչքերում ավելի հաստ են, ինչը կարող է բացասաբար անդրադառնալ արյան հոսքի վրա:
Հետազոտողները հույս ունեն, որ այս մեթոդը կօգտագործվի վաղ փուլում Ալցհեյմերի հիվանդության հայտնաբերման համար: Աչքերի պարզ եւ ոչ ինվազիվ ճանապարհով հետազոտությունն ընդամենը 20 վայրկյան է տեւում:

Желтые пятна в глазах могут быть биомаркером деменции – ученые
Желтые пятна в глазах могут быть одним из первых признаков деменции, утверждают ученые из Королевского университета Белфаста.
Вид пятен, по словам ученых, имеют так называемые твердые друзы – отложения жира и кальция под сетчаткой, которые можно заметить при сканировании глаза. Они возникают в процессе старения и считаются безвредными.
В ходе опубликованного в журнале Ophthalmic Research исследования специалисты обследовали 117 человек в возрасте от 60 до 92 лет и обнаружили много вышеупомянутых отложений у 25% добровольцев с болезнью Альцгеймера и всего у 4% здоровых участников. Также ученые выяснили, что у людей с деменцией кровеносные сосуды в глазах были толще, что может негативно влиять на кровоток.
Исследователи надеются, что метод будет использоваться для выявления болезни Альцгеймера на ранней стадии. Простое и неинвазивное обследование глаз занимает всего 20 секунд.