Քաղցկեղի մասին կարելի է կռահել բերանի հոտով
Բրիտանացի սթարթափեր Բիլի Բոյլը թողարկել է ReCIVA դիմակ, որը կօգնի օնկոլոգիայի ախտանիշները որոշել վաղ փուլերում, հայտնում է Bloomberg-ը:
Ուշագրավ է, որ Բիլի Բոյլը իր նոու-հաուն ստեղծել է սեփական ընտանիքի ողբերգությունից հետո: 2016 թվականին հաստ աղիքի քաղցկեղից մահացել է նրա կինը: Կինն ընդամենը 36 տարեկան էր: Դրանից հետո բրիտանացին միայնակ է մեծացնում իր 2 երեխաներին:
Դիմակը կարող է անալիզի ենթարկել արտաշնչվող օդի մասնիկները եւ ստացած տվյալներից ելնելով՝ ախտորոշում կատարել: Խելացի սարքին են միացված հատուկ հաղորդիչներ: Իմանալու համար՝ քաղցկեղով արդյոք հիվանդ եք, անհրաժեշտ է պարզապես հագնել ReCIVA դիմակը եւ շնչել: Դիմակը կհայտնի օրգանիզմում քաղցկեղի առաջացման հավանականության մասին:
Գյուտարարի խոսքով՝ սարքը, մասնավորապես, վաղ փուլում հայտնաբերում է թոքերի եւ հաստ աղիքի քաղցկեղի նշանները:
Owlstone ընկերությունը, որը սթարթափեր է տնօրինում, սարքի արտադրության համար արդեն լուրջ ներդրումներ է հավաքել՝ վենչուրային ներդրողներից գրեթե 38,5 մլն դոլար:

О раке можно узнать по запаху изо рта
Британский стартапер Билли Бойл выпустил маску ReCIVA, которая поможет определить симптомы онкологии на ранних стадиях, сообщает Bloomberg.
Примечательно, что Билли Бойл придумал свое ноу-хау после трагедии в собственной семье. От рака толстой кишки в 2016 году скончалась его супруга. Женщине было всего 36 лет. После этого британец воспитывает двоих детей в одиночку.
Маска может анализировать частицы выдыхаемого воздуха и, исходя из полученных данных, ставит диагноз. К умному устройству подключены специальные датчики. Чтобы узнать, больны ли вы раком, нужно просто надеть ReCIVA и подышать. Маска сообщит о вероятности появления опухолей в организме.
По словам изобретателя, устройство, в частности, выявляет признаки рака легких и толстой кишки на ранней стадии.
Компания Owlstone, которой владеет стартапер, уже собрала серьезные инвестиции на производство устройства — порядка 38,5 млн долларов от венчурных инвесторов.