Հայկին որոնելու կամավորական աշխատանքն այս պահին կանգնեցվում է. Արուսիկ Մկրտչյան
Մեր թիմի կամավորական որոնողական աշխատանքը այս պահին կանգնեցվում է, մինչև Հայկի գտնվելու վայրի մասին առաջին հավաստի տեղեկատվություն ստանալը։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Արուսիկ Մկրտչյանը, որը համակարգում է կամավորների աշխատանքները։
«Կամավորներ և պարզապես սրտացավ մարդիկ, մեր թիմի կամավորական որոնողական աշխատանքը այս պահին կանգնեցվում է, մինչև Հայկի գտնվելու վայրի մասին ԱՌԱՋԻՆ ՀԱՎԱՍՏԻ տեղեկատվություն ստանալը!
Հենց եղավ հավաստի լուր, մենք ԱՆՄԻՋԱՊԵՍ ԿՎԵՐՍԿՍԵՆՔ որոնումը! Այս իրավիճակում ճիշտ է թողնել, որ ոստիկանությունն ու ԱԻՆ-ը անեն իրենց աշխատանքը, իսկ վերջիններս նորություն ունենալու դեպքում անմիջապես կապվելու են մեզ հետ։
ՍՊԱՍՈՒՄ ԵՆՔ ԼՈՒՐԻ!!!»,- նշել է նա։
Օգտատերերից մեկի հարցին, թե երբ է եղել վերջին հավաստի տեղեկությունը, նա պատասխանել է, որ հավաստի տեղեկություն չմնաց։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ լուր էր տարածվել, որ երեխային տեսել են Արագած գյուղում, այդ պատճառով որոնումներն ընթանում էին այդ տարածքում, բայց փաստացի տեղեկությունը հավաստի չէր։
14-ամյա Հայկ Հարությունյանը, որն աուտիզմ ունի, Այնթափ գյուղի իրենց տնից դուրս է եկել հունիսի 8-ին։ Նրա հագին եղել է կանաչ վերնաշապիկ, կիսավարտիք: Մազերը կարճ են:
Եթե տեսնեք 14-ամյա Հայկին՝ լուսանկարի վրա պատկերված տղային, զանգահարեք նրա ազգականներին (095 46 41 43, 094 19 53 35) կամ ոստիկանություն (1-02, 010 59 06 25)։ Փորձեք այնպես անել, որ տղան ոչ մի տեղ չհեռանա, նրա սիրտը շահեք քաղցրավենիքով, որ չհեռանա մինչև ծնողների կամ ոստիկանության ժամանելը։

Добровольцы временно прекращают поиски пропавшего мальчика с аутизмом – Арусик Мкртчян
Добровольцы временно прекращают поиски пропавшего мальчика с аутизмом Айка Арутюняна. Об этом на своей странице в фейсбук написала координатор группы добровольцев Арусик Мкртчян.
Она отметила, что поиски прекращаются до тех пор, пока будут получены достоверные данные о местопребывании мальчика. «В сложившейся ситуации правильнее дать делать свое дело полиции и МЧС, а последние при появлении новостей немедленно свяжутся с нами», - написала она.
На вопрос одного из пользователей о том, когда были последние достоверные сведения о мальчике, Арусик Мкртчян отметила, что, фактически, достоверной информации не было.
Напомним, ранее появились сообщения, что мальчика видели в селе Арагац, где и были организованы масштабные поиски.
Напомним, что Айк Арутюнян вышел из дома 8 июня, около 17:00. На нем зеленая рубашка, ходит он босиком, не разговаривает, контактов с людьми избегает.
Если Вы увидите 14-летнего Айка – мальчика на фотографии – позвоните его родственникам (095 46 41 43, 094 19 53 35) или в полицию (1-02, 010 59-06-25). Попробуйте задержать мальчика, приманить его сладостями, чтобы он никуда не ушел до их приезда.