Գիտնականները պարզաբանել են յուղոտ սննդի հանդեպ մարդկանց ձգտումը
Յելի համալսարանի (ԱՄՆ) մասնագետները 200 կամավորների մասնակցությամբ փորձի շրջանակում պարզել են, որ մարդիկ դժվարանում են հրաժարվել վնասակար ճարպերից ու ածխաջրերից, քանի որ այս սնունդը գործարկում է ուղեղի պարգեւատրման համակարգը:
Նեյրոնների մեծացած ակտիվության հետեւանքով մարդն ավելի շատ հաճույք է ստանում բուրգերից կամ պիցցայից, քան «ճիշտ» կերակուրից:
Այսպիսով, մարդիկ կարող են պարբերաբար ավելի շատ ուտել՝ իսկապես քաղցած չլինելով: Պարզ ասած՝ հանուն հաճույքի:
Հետազոտողների ենթադրությամբ՝ իրավիճակը պայմանավորված է ֆասթ ֆուդի եւ այլ տարատեսակ յուղոտ սննդի համեմատաբար «երիտասարդ» տարիքով:
Իբրեւ թե մարդկությունը դեռեւս չի սովորել նման կարգի գայթակղությանը հանգիստ արձագանքել, փոխանցում է Medical Daily-ն:
Ճարպերի եւ ածխաջրերի մեծ պարունակությամբ վնասակար սնունդը կարող է գործարկել ուղեղի պարգեւատրման համակարգը՝ ակտիվացնելով մեծ քանակությամբ նեյրոններ: Այսպիսի եզրահանգում են կատարել Յելի համալսարանի գիտնականները, որոնք հետազոտություն են անցկացրել են 206 հարցվածների մասնակցությամբ, հայտնում է Medical Daily-ն:
Փորձի մասնակիցներին առաջարկել են տարբեր ուտեստների պատկերներ: Նրանց խնդրել են նշել գումարը, որով գնահատում են այս կամ այն ճաշատեսակը:
Պարզվել է, որ ճարպերով ու ածխաջրերով հարուստ սնեքի համար մարդիկ պատրաստ են ավելի շատ վճարել, քան այդ նյութերի նորմալ պարունակությամբ ուտելիքի համար:
Գիտնականները ենթադրել են, որ սա կապված է սնունդի մշակույթում ֆասթ ֆուդի համեմատաբար վերջերս հայտնվելու հետ:
Մարդու ուղեղը նեյրոնների գրգռման պատճառով ընդունակ չէ չեզոք արձագանքել բարձրկալորիական սնունդին:
Մասնագետները մտադիր են հաջորդ հետազոտություններում պարզել, թե պարգեւատրման համակարգն ինչ կերպ է ազդում չափից շատ ուտելու հետեւանքով ավելորդ քաշ հավաքելու վրա:
Պարգեւատրման համակարգը նյարդային կառույցների հանրագումարն է, որոնք պատասխանատու են մարդուն վարքի որոշակի տեսակներին վարժեցնելուն գրգռիչներին դրական արձագանքելու օգնությամբ:

Ученые объяснили тягу людей к жирной пище
Специалисты из Йельского университета (США) в рамках эксперимента с 200 добровольцами выяснили, что людям сложно отказаться от вредных жиров и углеводов потому, что эта пища запускает систему вознаграждения мозга.
В результате повышенной активизации нейронов человек испытывает гораздо большее удовлетворение от того же бургера или пиццы, чем от "правильной" еды.
Таким образом, люди могут систематически переедать, не будучи действительно голодными. Проще говоря, ради удовольствия.
Исследователи предполагают, что ситуация обусловлена сравнительно "молодым" возрастом фастфуда и другой разнообразной жирной еды.
Дескать, пока еще человечество не научилось спокойно реагировать на такого рода соблазны, передает Medical Daily.
Вредная пища с высоким содержанием жиров и углеводов способна приводить в действие систему вознаграждения мозга, активизируя большее количество нейронов. К такому выводу пришли ученые из Йельского университета, которые провели исследование с участием 206 респондентов, сообщает Medical Daily.
Участникам эксперимента были предложены изображения различных закусок. Опрашиваемых просили назвать сумму, в которую они оценивают то или иное блюдо.
Выяснилось, что за снеки, богатые жирами и углеводами, люди готовы платить больше, чем за еду с нормальным содержанием этих веществ.
Ученые предположили, что это связано с относительно недавним появлением фастфуда в культуре питания.
Мозг человека не способен нейтрально реагировать на высококалорийную пищу из-за возбудимости нейронов.
В последующих исследованиях специалисты намерены выяснить, каким образом система вознаграждения влияет на набор избыточного веса вследствие переедания.
Система вознаграждения — совокупность структур нервной системы, отвечающих за научение человека определенным типам поведения при помощи положительных реакций на раздражители.