Ֆրանսիայում առաջին անգամ գրանցվել է Ոսուտու վիրուսով մարդու վարակման դեպք
Ֆրանսիայում գրանցվել է Ուսուտու վիրուսով մարդու վարակման երկրի պատմության մեջ առաջին դեպքը, հայտնել են Առողջության եւ բժշկական հետազոտությունների ազգային ինստիտուտից (INSERM):
Վարակման դեպքը գրանցվել է հունիսի 21-ին: Հիվանդացած 30-ամյա տղամարդը INSERM-ի կլինիկա է տեղափոխվել դիմային նյարդի վնասմամբ: Նրան ախտորոշում են կատարել եւ բուժումը սկսել:
Ուսուտու վիրուսը տարածված է Աֆրիկայում: Այն հիվանդ թռչուններից փոխանցվում է մոծակների միջոցով եւ ախտահարում նյարդային համակարգը: Վիրուսը հայտնաբերվել է 1959 թվականին Աֆրիկայում՝ կենդանիների մոտ: 1990-ականների կեսին թռչունների վարակման դեպքեր են գրանցվել եվրոպական երկրներում:
Վարակված մարդկանց մասին տեղեկությունները հայտնվել են 2000-ական թվականներին, վարակման դեպքեր են դիտվել Իտալիայում եւ Խորվաթիայում: Ներկայումս չի գրանցվել մարդուց մարդուն վիրուսի փոխանցման ոչ մի դեպք:.
Բջիջների վրա կատարված փորձերով ապացուցվել է, որ վիրուսը նեյրոնները ոչնչացնում է: Տուժում են նյարդային համակարգի նաեւ մյուս բջիջները: Իմունային համակարգը սրան պատասխանում է ուժեղ բորբոքմամբ: Ըստ երեւույթին, այս բորբոքումը եւ մեռած նեյրոնների քայքայման արդյունքները բերում են էնցեֆալիտի, մենինգիտի կամ մենինգոէնցեֆալիտի: Հնարավոր է նաեւ, որ Ուսուտու վիրուսը, Զիկա վիրուսի նման,  կարող է հղի կնոջից պտղին փոխանցվել եւ խախտել երեխայի ուղեղի զարգացումը: Սակայն սա, ինչպես նաեւ վիրուսի այլ հատկությունները, դեռեւս պետք է պարզել:

Во Франции впервые зафиксировали заражение человека вирусом Усуту
Во Франции зафиксировали первый в истории страны случай заражения человека вирусом Усуту, заявили в Национальном институте здоровья и медицинских исследований (INSERM).
Случай заражения был ​зафиксирован 21 июня. Заболевший 30-летний мужчина попал ​в клинику INSERM с поражением лицевого нерва. Там ему поставили диагноз и начали лечение.
Вирус Усуту распространен в Африке. Он передается комарами от больных птиц и поражает нервную систему. Вирус был выделен в Африке в 1959 году у животных. С середины 1990-х были зафиксированы случаи заражения птиц в европейских странах.
Сообщения об инфицированных людях появились в 2000-е, случаи заражения наблюдались в Италии и Хорватии. На данный момент не зарегистрировано ни одного случая передачи вируса от человека к человеку.
В экспериментах на клетках доказано, что вирус убивает нейроны. Страдают и другие клетки нервной системы. Иммунная система отвечает на это сильным воспалением. По-видимому, это воспаление и продукты распада мертвых нейронов приводят к энцефалиту, менингиту или менингоэнцефалиту. Также возможно, что вирус Усуту, подобно вирусу Зика, способен передаться от беременной женщины плоду и нарушить развитие мозга ребенка. Но это, как и многие другие свойства вируса, еще нужно выяснить.