Աղբի կուտակները կարող են «հարվածել» առողջությանը. փորձագետները մտահոգված են «Սանիթեքի» անգործությամբ
17 հուլիսի, 2018  13:48
«Սանիթեք» ընկերության կողմից ժամանակին չկատարված աղբահանությունը առողջության համար լուրջ վտանգներ է պարունակում:
Հուլիսի 17-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ թիվ 2 բուժմիավորման թերապեւտիկ ծառայության ղեկավար Լամարա Մանուկյանը նշեց, որ աղբի փտման դեպքում օդի մեջ քիմիական միացություններ են հայտնվում, որոնք կարող են առողջությանը շոշափելի վնաս հասցնել: Խոսքը, մասնավորապես, ծծմբաածխածնի մասին է, որն առաջացնում է ալերիգիա, բերանում չորություն, աշխատունակության նվազում: Քաղցկեղածինները մթնոլորտի մեջ են ընկնում նաեւ օրգանական թափոնների այրման գործընթացում: Այսպիսով, խնջույքների շատ սիրահարների՝ իրենցից հետո աղբն այրելու սովորությունը կարող է առողջության համար վտանգավոր լինել:
Բացի այդ՝ աղբի կուտակները բարենպաստ միջավայր են դառնում տարբեր ախտածին բակտերիաների բազմացման համար: Ըստ որում՝ ինֆեկցիաները տարածվում են կրծողների, մոծակների, թափառող կենդանիների միջոցով: Ծնողի խնամքից դուրս մնացած երեխաները կարող են խաղալ աղբարկղերին շատ մոտ եւ այդպիսով  աղտոտված միջավայրի հետ շփման միջոցով աղիքային ինֆեկցիաներ «վաստակել»: Այս կապակցությամբ Մանուկյանը պատահական չհամարեց այն փաստը, որ վերջին շրջանում նկատվում է երեխաների շրջանում աղիքային ինֆեկցիաներով հիվանդացության աճ:
Փորձագետը նշեց, որ ըստ միջազգային նորմերի՝ եթե օրվա միջին ջերմաստիճանը +22 աստիճանից անցնում է, աղբահանությունը պետք է իրականացվի օրական 3 անգամ: Մինչդեռ Հայաստանում այսպիսի ստանդարտները չեն գործում:
«Սպառողների խորհրդատվական կենտրոն» ԲԸ ղեկավար Կարեն Չիլինգարյանն իր հերթին վերջին օրերին մայրաքաղաքում աղբահանության վիճակը խայտառակ որակեց:
Հիշեցնենք, որ թափոնները ժամանակին չհավաքելու պատճառով Երեւանի բոլոր վարչական շրջաններում աղբարկղերը վերածվել են իսկական աղբյուսների: Ըստ որում՝ իրավիճակը խորանում է եղանակային պայմանների հետեւանքով. առանձին օրերի օդի ջերմաստիճանը անցել է +40 աստիճան նիշից:
Չիլինգարյանն ուշադրություն դարձրեց այն փաստին, որ այս հարցում գործող օրենսդրությունը ոչ մի կերպ չի պաշտպանում սպառողների իրավունքները: «2011 թվականին հապճեպ օրենք ընդունվեց «Աղբահանության եւ սանմաքրման մասին», որում ամրագրված են միայն սպառողների պարտականությունները»,- նշեց նա:
Փորձագետը տեղեկացրեց, որ կառավարության որոշման համաձայն՝ մինչեւ +5 աստիճան ջերմաստիճանի դեպքում աղբահանությունը պետք է իրականացվի 3 օրը մեկ, իսկ +5 աստիճանից բարձր լինելու դեպքում՝ ամեն օր: «Իսկ մենք ականատես ենք եղել, թե ինչպես աղբահավաքություն չի կատարվում 40 աստիճան շոգի պայմաններում»,- նշեց նա:
Չիլինգարյանը հավելեց, որ նախկին քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի օրոք աղբահանության խնդիրները դարձյալ պատշաճ մակարդակով չէին լուծվում: «Չգիտեմ՝ դա ինչի հետ է կապված, սակայն վերջին օրերին այս ոլորտում իրավիճակը միայն վատթարացել է»,- ասաց փորձագետը:
Հավելենք, որ մայրաքաղաքում աղբահանությունը կարգավորում է «Սանիթեք» ընկերությունը: Մինչեւ այսօր այն այդպես էլ խելամիտ պատասխան չի տվել, թե ինչու են տվյալ աշխատանքները սկսել իրականացնել անբավարար մակարդակով:

Скопления мусора могут «ударить» по здоровью: эксперты обеспокоены бездействием «Санитека»
Несвоевременный вывоз мусора со стороны компании «Санитек» несет в себе серьезные риски для здоровья.
Как отметила глава терапевтической службы медобъединения №2 Ламара Манукян на пресс-конференции 17 июля, при разложении мусора в воздух попадают химические соединения, которые могут нанести ощутимый вред здоровью. В частности, речь идет о сероуглероде, который вызывает аллергию, сухость во рту, снижение трудоспособности. Канцерогены попадают в атмосферу и в процессе сжигания органических отходов. Таким образом, привычка многих любителей пикников сжигать после себя мусор может быть небезопасна для здоровья.
Помимо этого, скопления мусора становятся благоприятной средой для размножения различных болезнетворных бактерий. При этом инфекции распространяются через грызунов, комаров, бродячих животных. Оставшись без родительского присмотра, дети могут играть в непосредственной близости от мусорных баков, и тем самым, через контакт с загрязненной средой, «заработать» кишечные инфекции. В связи с этим Манукян назвала неслучайным тот факт, что в последнее время наблюдается рост заболеваемости кишечными инфекциями среди детей.
Эксперт отметила, что, согласно международным нормам, в случае, если среднесуточная температура воздуха превышает +22 градусов, вывоз мусора должен осуществляться три раза в день. Между тем подобные стандарты в Армении не действуют.
Со своей стороны глава ОО «Консультативный центр потребителей» Карен Чилингарян назвал позорной ситуацию с вывозом мусора в столице в последние дни. Напомним, что из-за несвоевременного вывоза отходов, во всех административных районах Еревана мусорные баки превратились в настоящие мусорные свалки. При этом ситуация усугубляется погодными условиями: в отдельные дни температура воздуха превышала отметку +40 градусов.
Чилингарян обратил внимание на тот факт, что в данном вопросе действующее законодательство никак не защищает права потребителей. «В 2011 году был в спешке принят закон о «О вывозе мусора и санитарной очистке», в котором прописаны только лишь обязанности потребителей», - заметил он.
Эксперт проинформировал, что, согласно правительственному решению, при температуре до +5 градусов вывоз мусора должен осуществляться раз в три дня, а при температуре выше +5 градусов – ежедневно. «Мы же стали свидетелями того, как мусор днями не вывозится при 40-а градусной жаре», - отметил он.
Чилингарян добавил, что при бывшем градоначальнике Тароне Маркаряне проблемы с вывозом мусора также не решались на должном уровне. «Не знаю, с чем это связано, но в последние дни ситуация в этой сфере только ухудшилась», - сказал эксперт.
Добавим, что вывоз мусора в столице регулирует компания «Санитек». До сегодняшнего дня она так и не дала вразумительного ответа на то, почему данные работы стали осуществляться на неудовлетворительном уровне.