«Էրեբունի» ԲԿ-ում բացվել են ծննդկանների համար նոր հարմարավետ պալատներ
Տարեցտարի աճում է «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնում ծննդաբերել ցանկացող կանանց թիվը, ուստի նոր հարկի բացումը ծննդկանների համար անհրաժեշտություն էր: Այս մասին հուլիսի 20–ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Էրեբունի» ԲԿ-ի ծննդատան գծով տնօրեն Անդրանիկ Պողոսյանը:
Նրա խոսքով՝ 2017 թվականին այս ծննդատանը ծնվել է մոտ 4700 երեխա, այս տարի միտումը շարունակվում է՝ ծնունդների թիվն աճում է: Շատ կանայք են ցանկանում հետծննդյան շրջանը հարմարավետ անցկացնել՝ վերանորոգված գեղեցիկ ինտերիերով հիվանդասենյակներում: Չնայած նման հիվանդասենյակներ բժշկական կենտրոնում արդեն կային՝ 8-րդ հարկում, սակայն դրանք վերջին շրջանում արդեն չէին բավականացնում:
Հիմա վերանորոգվել է ծննդատան 9-րդ հարկը, եւ բացվել են 16 ընդարձակ հիվանդասենյակներ, ինչպես նաեւ մանիպուլյացիոն նոր սենյակ: Միջանցքներում պատերին փակցված են նորածինների լուսանկարներ, դրված են կանաչ բազմոցներ, պատերին փայտե զարդաքանդակներ կան:
«Այստեղ այնքան հաճելի է, եթե երկունքի ժամանակ կինն այստեղ գտնվի, գեղեցիկ ինտերիերը նրան ցավից կշեղի»,- միմյանց հետ քչփչում են բաժանմունքի բուժքույրերը:
Ինչպես նշեց Անդրանիկ Պողոսյանը, այս բաժանմունք կարող են ընդունվել ոչ միայն ծննդկանները, այլ նաեւ այլ հիվանդ կանայք, որոնք ստացիոնար բուժման կարիք ունեն, օրինակ՝ գինեկոլոգիական վիրահատություններից հետո:
Ինչպես իր հերթին նշեց «Էրեբունի» ԲԿ զարգացման գծով տնօրեն Ալլա Քուշկյանը, այս բաժանմունքը վերանորոգելով՝ մասնագետները ոչ միայն ականջալուր են եղել հիվանդների եւ բուժանձնակազմի ցանկություններին, այլեւ ուսումնասիրել են միջազգային փորձը, որպեսզի հիվանդասենյակները առավելագույնս հարմարավետ դարձնեն:

В МЦ «Эребуни» открыли новый комфортабельный этаж для рожениц
Число женщин, желающих рожать в медицинском центре Эребуни, растет из года в год, и поэтому открытие нового этажа для рожениц было необходимостью. Об этом в беседе с журналистами сказал директор по роддому МЦ «Эребуни» Андраник Погосян.
По его словам, в 2017 году в этом медцентре родилось около 4700 детей, и в этом году тенденция продолжается – число родов растет. Многие женщины желают проводить постродовой период с комфортом - в отремонтированных палатах с красивым интерьером. Хотя такие палаты в медцентре уже были – на 8 этаже – их в последнее время уже не хватало.
Теперь девятый этаж роддома отремонтировали, и здесь появились 16 просторных палат, а также новая комната для манипуляций. В коридорах – фотографии младенцев, зеленые диваны и стены с деревянным орнаментом.
«Здесь так мило, если женщина во время схваток будет здесь находиться, красивый интерьер отвлечет ее от боли», - шептались между собой медсестры отделения.
Как отметил Андраник Погосян, в этом отделении могут лежать не только роженицы, но и другие пациентки, нуждающиеся в стационарном лечении, например, после гинекологических операций.
Как в свою очередь отметила директор по развитию МЦ «Эребуни» Алла Кушкян, ремонтируя это отделение, специалисты не только прислушались к пожеланиям пациенток и медперсонала, но и изучили международный опыт, чтобы сделать палаты максимально уютными и удобными.