Չինացի գիտնականները սրտի հիվանդություններն ախտորոշելիս կորոնոգրաֆիային այլընտրանք են առաջարկել
Շանհայի տրանսպորտային հաղորդակցությունների համալսարանի գիտնականները սիրտ-անոթային հիվանդությունների ախտորոշման նոր միջոց են մշակել, որի արդյունավետությունը 33 տոկոսով գերազանցում է բժշկության մեջ օգտագործվող համանման մեթոդների արդյունավետությունը:
QFR (Quantitative Flow Ratio) կոչվող մեթոդն արդեն ստացել է Չինաստանի Սննդամթերքի եւ դեղորայքի վերահսկողության վարչության հավանությունը: Այն հիմնված է հիվանդի սիրտ-անոթային համակարգի ռենտգեն պատկերների անալիզի վրա եւ կարճ ժամկետում թույլ է տալիս որոշել, թե արդյոք կա որեւէ խանգարում՝ անոթների նեղացում, թրոմբներ եւ այլն:
Բժիշկները պնդում են, որ QFR-ի կլինիկական փորձարկումների ժամանակ իրենց հաջողվել է 4 րոպեում հիվանդի մոտ կորոնար աթրոմբոզ ախտորոշել (սրտի երակային անոթների թրոմբոզ), ինչը «33 տոկոսով ավելի արագ է, նշանակում է ավելի արդյունավետ է գոյություն ունեցող մեթոդների, մասնավորապես՝ կորոնարոգրաֆիայի համեմատ»:
«Նոր միջոցը բժիշկներին կօգնի սրտի իշեմիկ հիվանդությունները [անոթների խցանման հետեւանքով արյան մատակարարման խանգարում] հայտնաբերելու, բուժման պլաններ մշակելու համար, ինչպես նաեւ անոթների ստենտավորման անհրաժեշտությունը որոշելու համար»,- ասել է Շանհայի համալսարանի աշխատակից Չեն Յաչժուն, փոխանցում է «Սինհուա» գործակալությունը:
Նշենք, որ այսօր սիրտ-անոթային հիվանդությունների ախտորոշման առավել տարածված եղանակը կորոնարոգրաֆիան է: Սակայն այս տեխնոլոգիան թանկարժեք է եւ կատարման համար բարդ. հատուկ կաթետերների միջոցով հերթականությամբ կորոնար անոթներ է ներարկվում ջրով լուծվող ռենտգենակոնտրաստ նյութ: Անոթների տարբեր պրոյեկցիաներով պատկերը թույլ է տալիս տվյալներ ստանալ արյունատար համակարգի վնասված, նեղացած հատվածի մասին: Գիտնականների խոսքով՝ QFR մեթոդը հիվանդի օրգանիզմ վիրաբուժական միջամտություն չի պահանջում, ինչը եւս մեկ անգամ ցույց է տալիս դրա առավելությունը եւ մեծ արդյունավետությունը՝ գոյություն ունեցող նմանօրինակների համեմատությամբ:

Китайские ученые предложили альтернативу коронографии в диагностике заболеваний сердца
Ученые из Шанхайского университета транспортных коммуникаций разработали новый способ диагностики сердечно-сосудистых заболеваний: его эффективность на 33% превышает эффективность используемых в медицине аналогов.
Mетод под названием QFR (Quantitative Flow Ratio) уже одобрен Управлением по контролю за продуктами питания и медикаментами КНР. Oн основан на потоковом анализе рентгеновских снимков сердечно-сосудистой системы пациента и в короткие сроки позволяет определить, имеются ли там какие-либо нарушения - сужение сосудов, тромбы и другие.
Медики утверждают, что во время клинических испытаний QFR им удалось диагностировать у пациента коронаротромбоз (тромбоз венечных артерий сердца) в течение четырех минут, что «на 33% быстрее, а значит эффективнее по сравнению с существующими методами, в частности, коронарографией».
«Новый способ поможет врачам в выявлении ишемической болезни сердца [нарушение кровоснабжения вследствие закупорки сосудов], разработке лечебных планов, а также определении необходимости стентирования сосудов», - приводит агентство «Синьхуа» слова сотрудника университета в Шанхае Чэнь Ячжу.
Отметим, что на сегодняшний день наиболее распространенным способом диагностики сердечно-сосудистых заболеваний является коронарография. Но эта технология является дорогостоящей и сложной в исполнении: с помощью специальных катетеров в коронарные артерии поочередно вводится водорастворимое рентгеноконтрастное вещество. Съемка в разных проекциях сосудов позволяет получить данные о поврежденном, суженном участке кровеносной системы. По словам ученых, способ QFR не требует хирургического вмешательства в организм пациента, что еще раз указывает на его преимущества и высокую эффективность по сравнению с существующими аналогами.