Չինացի գիտնականները սրտի հիվանդություններն ախտորոշելիս կորոնոգրաֆիային այլընտրանք են առաջարկել
Շանհայի տրանսպորտային հաղորդակցությունների համալսարանի գիտնականները սիրտ-անոթային հիվանդությունների ախտորոշման նոր միջոց են մշակել, որի արդյունավետությունը 33 տոկոսով գերազանցում է բժշկության մեջ օգտագործվող համանման մեթոդների արդյունավետությունը:
QFR (Quantitative Flow Ratio) կոչվող մեթոդն արդեն ստացել է Չինաստանի Սննդամթերքի եւ դեղորայքի վերահսկողության վարչության հավանությունը: Այն հիմնված է հիվանդի սիրտ-անոթային համակարգի ռենտգեն պատկերների անալիզի վրա եւ կարճ ժամկետում թույլ է տալիս որոշել, թե արդյոք կա որեւէ խանգարում՝ անոթների նեղացում, թրոմբներ եւ այլն:
Բժիշկները պնդում են, որ QFR-ի կլինիկական փորձարկումների ժամանակ իրենց հաջողվել է 4 րոպեում հիվանդի մոտ կորոնար աթրոմբոզ ախտորոշել (սրտի երակային անոթների թրոմբոզ), ինչը «33 տոկոսով ավելի արագ է, նշանակում է ավելի արդյունավետ է գոյություն ունեցող մեթոդների, մասնավորապես՝ կորոնարոգրաֆիայի համեմատ»:
«Նոր միջոցը բժիշկներին կօգնի սրտի իշեմիկ հիվանդությունները [անոթների խցանման հետեւանքով արյան մատակարարման խանգարում] հայտնաբերելու, բուժման պլաններ մշակելու համար, ինչպես նաեւ անոթների ստենտավորման անհրաժեշտությունը որոշելու համար»,- ասել է Շանհայի համալսարանի աշխատակից Չեն Յաչժուն, փոխանցում է «Սինհուա» գործակալությունը:
Նշենք, որ այսօր սիրտ-անոթային հիվանդությունների ախտորոշման առավել տարածված եղանակը կորոնարոգրաֆիան է: Սակայն այս տեխնոլոգիան թանկարժեք է եւ կատարման համար բարդ. հատուկ կաթետերների միջոցով հերթականությամբ կորոնար անոթներ է ներարկվում ջրով լուծվող ռենտգենակոնտրաստ նյութ: Անոթների տարբեր պրոյեկցիաներով պատկերը թույլ է տալիս տվյալներ ստանալ արյունատար համակարգի վնասված, նեղացած հատվածի մասին: Գիտնականների խոսքով՝ QFR մեթոդը հիվանդի օրգանիզմ վիրաբուժական միջամտություն չի պահանջում, ինչը եւս մեկ անգամ ցույց է տալիս դրա առավելությունը եւ մեծ արդյունավետությունը՝ գոյություն ունեցող նմանօրինակների համեմատությամբ:

August 7, 2018  23:48
Chinese scientists have developed a new diagnostic method for coronary heart disease which has a 33 percent higher accuracy rate compared with conventional methods.
Developed by Shanghai Jiaotong University, the new technology is called Quantitative Flow Ratio (QFR) measurement system and has been approved by the China Food and Drug Administration.
A coronary angiography is the most conventional diagnostic method of coronary heart disease in China. However, the internationally recognized high-precision assessment technology is expensive and requires complex surgical procedures, which have not been popularized in China.
Based on the computational analysis of an X-ray coronary angiography image, the system obtains the QFR, which can help identify coronary heart disease. The new method does not require additional surgeries or drugs.
A clinical study led by Fuwai Hospital of the Chinese Academy of Medical Sciences showed that the new method could assess coronary function within four minutes, and had a 33 percent higher accuracy rate compared with a coronary angiography.
"The new method will assist doctors in identifying coronary heart disease and assist in making treatment plans, such as whether the patient needs a heart stent implantation", said Chen Yazhu, an expert from Shanghai Jiaotong University.