Բազմազան սննդակարգը ճարպակալում է առաջացնում
Սննդակարգի բազմազանությունը, որը նախատեսում է սնունդի մեջ լայն սպեկտրի մթերքների գործածում, շատերի կողմից ընկալվում է որպես առողջության համար օգտակար: Ինչպես հայտնում է Tech Times-ը, Սրտի ամերիկյան ասոցիացիան հակառակ կարծիքի է:
Ասոցիացիայի հայտարարության համաձայն՝ սնվելու բազմազանությունն իսկապես կարող է բերել կալորիաների մեծ քանակության գործածման, ինչն, իր հերթին մեծացնում է ճարպակալման զարգացման հավանականությունը:
Մթերքների բազմազանությունն արժի դիտարկել առողջ սննդի ենթատեքստում, սակայն հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ բազմազան սննդակարգի կողմնակիցները սկսում են գործածել մեծ քանակությամբ ինչպես առողջ, այնպես էլ ոչ առողջ սնունդ: Սա, իր հերթին, մեծացնում է ճարպակալման զարգացման վտանգը:
Ըստ հետազոտական նյութերի գիտական ակնարկի, որը հրապարակվել է 2000 եւ 2017 թվականների միջեւ ընկած ժամանակահատվածում, ոչ մի ապացույց չկա, որ բազմազան սննդակարգը նպաստում է առողջ քաշին կամ օպտիմալ սնվելուն:
Սրա հետ կապված Ասոցիացիան կոչ է անում գործածել բուսական ծագման մթերքների, լոբազգիների, հատիկաբույսերի, յուղազերծ կաթնամթերքի, թռչնամսի, ընկուզեղենի համարժեք քանակություն: Արժի խուսափել կարմիր մսի, քաղցրեղենի եւ քաղցր ըմպելիքների գործածումից:
Մասնագետների կարծիքով՝ մթերքների ճիշտ ընտրությունն օգնում է հետեւել առողջ սնվելու կանոններին եւ համապատասխանաբար՝ նորմալ քաշ պահպանելուն:

Разнообразный рацион приводит к ожирению
Разнообразный рацион, который подразумевает употребление в пищу широкого спектра продуктов, воспринимается многими как полезный для здоровья. Как сообщает Tech Times, Американская ассоциация сердца (American Heart Association) придерживается противоположного мнения.
Согласно заявлению Ассоциации, разнообразное питание в действительности может привести к повышенному употреблению калорий, что, в свою очередь, увеличивает риск развития ожирения.
Разнообразие продуктов стоит рассматривать в контексте здорового питания, однако исследования показывают, что сторонники разнообразного рациона начинают употреблять большое количество как здоровой, так и нездоровой пищи. Это, в свою очередь, повышает риски развития ожирения.
Согласно научному обзору исследовательских материалов, опубликованных в период между 2000 и 2017 годами, нет никаких доказательств того, что разнообразный рацион способствует здоровому весу или оптимальному питанию.
В связи с этим Ассоциация призывает употреблять в адекватном количестве продукты растительного происхождения, бобовые, цельные зерна, обезжиренные молочные продукты, мясо птицы, орехи. Стоит воздержаться от употребления красного мяса, сладостей и сладких напитков.
По мнению специалистов, правильный выбор продуктов помогает следовать правилам здорового питания и, соответственно, поддерживать нормальный вес.