Զինծառայողներին եւ փրկարարներին պետպատվերով բուժօգնությունն այսուհետ կտրամադրվի ՊԱԳ-ի հաստատմամբ
Այսուհետ ԱՐՄԵԴ համակարգով նախքան որոշ ծառայությունների մատուցումը` ՀՀ առողջապահության նախարարության աշխատակազմի պետական առողջապահական գործակալության (ՊԱԳ) ֆինանսավորմամբ, բուժհաստատությանն անհրաժեշտ է ստանալ թույլտվություն ՊԱԳ-ի կողմից՝ նախնական հարցման տեսքով։ Այս մասին հայտնում է Էլեկտրոնային առողջապահության ազգային օպերատորը։
Առողջապահության նախարարի 2018թ. հրամանով «Զինծառայողներին, ինչպես նաև փրկարար ծառայողներին և նրանց ընտանիքի անդամներին բժշկական օգնության ծառայություններ» ծրագրի շրջանակներում պետության կողմից երաշխավորված անվճար և արտոնյալ պայմաններով բժշկական օգնություն և սպասարկումը 1000-ից ավելի ծառայությունների համար կիրականացվի ՊԱԳ-ի հաստատմամբ:
Սա նշանակում է, որ եթե մինչ այս բուժհաստատությունն էր կայացնում պացիենտին պետության կողմից երաշխավորվող անվճար և արտոնյալ պայմաններով բուժօգնություն և բուժման ուղեգիր տրամադրելու հիմքերի համապատասխանությունը սահմանված պահանջներին, ապա այսուհետ գործընթացը կառավարվելու է ՊԱԳ-ի կողմից։
Այս ընթացակարգը նշված խմբերին պետության կողմից երաշխավորվող անվճար և արտոնյալ պայմաններով բուժօգնություն տրամադրելու գործընթացը դարձնում է առավել վերահսկելի, նվազեցնում է բուժահաստատությունների ինքնագործունեության և համակարգային խնդիրներով պայմանավորված կոռուպցիոն ռիսկերը։
Պետության կողմից երաշխավորված անվճար և արտոնյալ պայմաններով բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնող բժշկական կազմակերպություններում փաստացի կատարված աշխատանքները, առկա տեղերը և հերթագրումները հասանելի են Էլեկտրոնային առողջապահության ազգային օպերատորի պաշտոնական վեբկայքում:

Военнослужащие в Армении получат медпомощь в рамках госзаказа после получения подтверждения Госагентства
14 августа, 2018  12:58
Для предоставления некоторых медицинских услуг через систему АРМЕД при финансировании Государственного агентства здравоохранения, медицинским центрам отныне необходимо будет отправить запрос в госагенство и получить разрешение. Об этом сообщает национальный оператор электронного здравоохранения.
Согласно приказу министра здравоохранения, в рамках программы «Медицинские услуги военнослужащим, спасателям и членам их семей» более 1000 медуслуг будут предоставляться вышеназванным лицам в рамках госзаказа с разрешения госагентства здравоохранения.
Если до недавних пор сами медицинские центры решали, есть ли основания для предоставления конкретному человеку медицинских услуг в рамках госзаказа, то сейчас эту функцию возьмет на себя госагентство здравоохранения, что сделает весь процесс более прозрачным и контролируемым и снизит коррупционные риски.
Вся информация по предоставлению медуслуг в рамках госзаказа доступна на официальном сайте национального оператора электронного здравоохранения.