Ես երբեմն հիվանդներին Հայաստան եմ ուղարկում վիրահատվելու. Բագրատ Ալեքյան
Հայաստանում ամեն տարի անցկացվում են կորոնար անոթների ստենտավորման մոտ 6000-7000 վիրահատություններ. սա բնակչության 1 միլիոնի հաշվարկով մոտ 3 հազար վիրահատություն է՝ ԱՊՀ երկրների շրջանում սա շատ լավ ցուցանիշ է: Տեսակոնֆերանսի ժամանակ այսպիսի կարծիք հայտնեց հայտնի բժիշկ, Ռուսաստանի Դաշնության էնդովասկուլյար վիրաբույժների միության նախագահ, ակադեմիկոս Բագրատ Ալեքյանը:
Նրա խոսքով՝ այնպիսի երկրներում, ինչպիսին են Գերմանիան եւ Շվեյցարիան 1 միլիոն բնակչության հաշվարկով անցկացվում է մոտ 3000-3500 ստենտավորում: Ռուսաստանում այս թիվը մոտ 1000-1300-ից ցածր է, ճիշտ է՝ վերջին տարիներին նրանց մոտ էլ է առաջընթացն ակնհայտ, քանի որ 15 տարի առաջ բնակչության 1 միլիոնի հաշվարկով անցկացնում էին ստենտավորման միայն 27 վիրահատություն:
Ալեքյանի կարծիքով՝ Հայաստանի առողջապահության համակարգի վիճակն ընդհանուր առմամբ այնքան էլ լավ չէ. Խորհրդային Միության փլուզումը ծանր վնաս հասցրեց ընդհանրապես երկրին եւ մասնավորապես՝ առողջապահությանը, եւ 90-ականներին շատերը մահանում էին սրտի հիվանդություններից՝ հնարավորություն չունենալով ո՛չ իրենց երկրում բուժվելու, ո՛չ արտասահման մեկնելու:
Շատ բան փոխվեց հայտնի կարդիովիրաբույժ Հրայր Հովակիմյանի շնորհիվ, որը երկրում հիմնեց կարդիովիրաբուժության նոր դպրոց, որը կանոնավոր գործում է մինչեւ այսօր: Իսկ վերջին տարիներին Հայաստանում, ինչպես նշեց Ալեքյանը, նաեւ ուրիշ կենտրոններ են բացվել, որտեղ սրտի եւ անոթների բարդ վիրահատություններ են կատարում, ընդ որում՝ այնքան լավ են կատարում, որ ինքը Ալեքյանը  Ռուսաստանից հիվանդներին երբեմն Հայաստան է ուղարկում վիրահատվելու:
Բագրատ Ալեքյանի խոսքով՝ երբ իրեն հիվանդներ են դիմում, որոնց ստենտավորումն արդեն չի օգնի, նրանք սրտի բաց բարդ վիրահատությունների կարիք ունեն, ինքը նրանց առաջարկում է Հայաստանում վիրահատվել:
«Ես նրանց Հայաստան էի ուղարկում, հատկապես Հրայր Հովակիմյանի կլինիկա, քանի որ նրանց մոտ փայլուն վիրաբուժություն կա: Ես դա տեսել եմ բաց վիրահատությունների արդյունքներով, որոնք նրանք կատարել են: Ինձ համար մեծ պատիվ է իմ մտերիմներին այնտեղ ուղարկելը»,- նշեց բժիշկը:

Баграт Алекян: Я нередко отправляю пациентов оперироваться в Армении
Ежегодно в Армении проводят около 6000-7000 операций по стентированию коронарных сосудов: это около 3000 операций на миллион населения – очень хороший показатель среди стран СНГ. Такое мнение во время телеконференции выразил известный врач, президент союза эндоваскулярных хирургов Российской Федерации, академик Баграт Алекян.
По его словам, в таких странах как Германия и Швейцария на миллион населения проводят около 3000-3500 стентирований. В России эта цифра ниже – около 1000-1300, правда, и у них прогресс за последние годы очевиден, ведь 15 лет назад на миллион населения проводили только 27 операций по стентированию.
В целом ситуация с системой здравоохранения в Армении, по мнению Алекяна, неважная: распад Советского Союза нанес серьезный удар по стране в целом и по здравоохранению в частности, и в 90-ые многие люди умирали от болезней сердца, не имея возможности ни лечиться в своей стране, ни выезжать за границу.
Многое изменилось благодаря известному кардиохирургу Грайру Овакимяну, который основал в стране новую школу кардиохирургии, исправно работающую и по сей день. А за последние годы в Армении, как отметил Алекян, открылись и другие центры, в которых выполняют сложные операции на сердце и сосудах, причем выполняют их так хорошо, что сам Алекян иногда отправляет пациентов из России оперироваться в Армении.
По словам Баграта Алекяна, когда к нему обращаются пациенты, которым стентирование уже не поможет - им требуются сложные открытые операции на сердце, он предлагает им оперироваться в Армении.
"Я посылал их в Армению, именно в клинику Грайра Овакимяна, потому что у них блестящая хирургия. Я это видел результаты открытых операций, которые они выполняли. Это огромная честь для меня была - посылать своих близких людей туда", - отметил врач.