Ցածրածխաջրային սննդակարգը կյանքի համար վտանգավո՞ր է
Այսօր անչափ տարածված ցածրածխաջրային սննդակարգը իրականում մեծացնում է վաղաժամ մահվան հավանականությունը: Այս մասին վկայում են ծավալուն հետազոտության տվյալները, որոնք ներկայացվել են Մյունխենում Սրտաբանների եվրոպական միության Կոնգրեսում:
Ինչպես պարզաբանել է հետազոտության հեղինակներից մեկը՝ Լոձի Բժշկական համալսարանի (Լեհաստան) պրոֆեսոր Մացեյ Բանախը, մասնագետներն ուսումնասիրել են ցածրածխաջրային սնունդի եւ 1999-2010 թվականներին տարբեր պատճառներով մահացության միջեւ փոխկապվածությունը: Հետազոտությունն անցկացվել է միջինը մոտ 47 տարեկան 24 825 կամավորների շրջանում (որոնց 51 տոկոսը կին էր): Գիտնականները հատուկ ուշադրություն են դարձրել սրտի իշեմիկ հիվանդությանը, ուղեղավասկուլյարային հիվանդությանը՝ ներառյալ կաթվածին եւ քաղցկեղին:
Մասնակիցներին խմբերի են բաժանել՝ կախված նրանց սննդակարգում ածխաջրերի քանակությունից: Միայն 6,4 տարվա դիտարկումների տվյալները ցույց են տվել, որ ցածրածխաջրային սնունդին հետեւողների շրջանում վաղաժամ մահվան հավանականությունը 32 տոկոսով մեծանում է՝ միջինվիճակագրական ցուցանիշների համեմատությամբ: Ընդ որում՝ սրտի իշեմիկ հիվանդության, կաթվածի եւ օնկոլոգիայի հետեւանքով մահանալու սպառնալիքը մեծացել է համապատասխանաբար՝ 51, 50 եւ 35 տոկոսով՝ այն մարդկանց տվյալների համեմատությամբ, որոնք այս սննդակարգին չեն հետեւել:
«Ցածրածխաջրային սննդակարգերը կարող են օգտակար լինել կարճաժամկետ հեռանկարում՝ նիհարելու, արյան ճնշումն իջեցնելու եւ արյան մեջ գլյուկոզայի մակարդակի վերահսկողությունը բարելավելու համար: Սակայն հետագայում դրանք դառնում են սիրտ-անոթային, ուղեղավասկուլյարային հիվանդությունների եւ չարորակ ուռուցքների առաջացման պատճառներից մեկը: Նման էֆեկտն, ամենայն հավանականությամբ, կապված է կենդանական սպիտակուցների եւ ճարպերի օգտագործման մեծացման հետ, ինչպես նաեւ օրգանիզմ բուսական ծագման բջջանյութի եւ այլ հանքանյութերի անբավարար մատակարարման հետ»,- ասել է պրոֆեսոր Բանախը:
Դրանից բացի, պարզվել է, որ ածխաջրերի փոքր պարունակությամբ սննդակարգն առավել մեծ բացասական ազդեցություն է ունենում ճարպակալմամբ չտառապող 55-ն անց մարդկանց վրա:

Низкоуглеводная диета опасна для жизни?
Очень популярная сегодня низкоуглеводная диета в действительности повышает риск преждевременной смерти. Об этом свидетельствуют данные масштабного исследования, представленного на Конгрессе Европейского общества кардиологов в Мюнхене.
Как пояснил один из авторов работы профессор Медицинского университета в Лодзи (Польша) Мацей Банах, специалисты изучали связь между низкоуглеводным питанием и смертностью по различным причинам с 1999 по 2010 год. Исследование проводилось среди 24 825 добровольцев (51 % из них женщины) со средним возрастом около 47 лет. Особое внимание ученые обратили на ишемическую болезнь сердца, цереброваскулярные заболевания, включая инсульт, и рак.
Участников разделили на группы в зависимости от количества углеводов в их рационе. Данные только за 6,4 года наблюдения продемонстрировали, что риск преждевременной смерти у приверженцев низкоуглеводного питания увеличивается на 32% по сравнению со среднестатистическими показателями. При этом угроза гибели от ишемической болезни сердца, инсульта и онкологии повысилась на 51%, 50% и 35 % соответственно в сравнении с данными людей, не соблюдавших эту диету.
«Низкоуглеводные диеты могут быть полезны в краткосрочной перспективе, чтобы похудеть, снизить кровяное давление и улучшить контроль уровня глюкозы в крови. Но в последующем они становятся одной из причин возникновения сердечно-сосудистых, цереброваскулярных заболеваний и злокачественных опухолей. По всей вероятности, подобный эффект связан с сопутствующим увеличением потребления животного белка и жиров, а также недостаточное поступление в организм клетчатки и других минеральных веществ растительного происхождения», - сказал профессор Банах.
Кроме того, выяснилось, что наибольшее негативное влияние рацион с низким числом углеводов оказывает на людей старше 55 лет, не страдающих ожирением.