Դեմենցիան տարեց մարդկանց սեքսուալ ակտիվությանը չի խոչընդոտում
Դեմենցիան չի խանգարում տարեց մարդկանց սեքսուալ ակտիվ մնալուն: Դեմենցիայով տղամարդկանց 59 տոկոսը եւ կանանց 51 տոկոսը, որոնք ամուսնացած են, շարունակում են զուգընկերոջ հետ սեքսով զբաղվել, ցույց է տվել ամերիկացի բժիշկների հետազոտությունը:
Չիկագոյի համալսարանից Սթեյսի Լինդաուի ղեկավարությամբ բժիշկները հետազոտություն են անցկացրել 62-91 տարեկան 3196 ամերիկացիների մասնակցությամբ, որոնք ընդգրկված են «Սոցիալական կյանք, առողջություն եւ ծերացում» ազգային ծրագրի մեջ: Նրանց խնդրել են անցնել կոգնիտիվ ֆունկցիաների գնահատման Մոնռեալի սանդղակով թեստը, եւ ըստ արդյունքների գնահատել են՝ մարդն արդյոք տառապում է կոգնիտիվ խանգարումներով: Հավաքել են նաեւ մասնակիցների սոցիալ-ժողովրդագրական տվյալները (սեռը, տարիքը, էթնիկ պատկանելությունը, կրթական մակարդակը եւ ընտանեկան վիճակը) եւ խնդրել են հարցաշարեր լրացնել, որոնք վերաբերել են սեռական կյանքին եւ ուղեկցող հնարավոր խնդիրներին: Նրանք, ում մոտ վերջին տարում թեկուզ մեկ սեռական ակտ էր եղել, համարվում էին սեքսուալ ակտիվ:
Արդյունքում պարզվել է, որ մասնակիցների 27 տոկոսը տառապել է կոգնիտիվ խանգարումներով, 18 տոկոսը՝ դեմենցիայով: Դեմենցիայով տղամարդկանց 46 տոկոսը եւ կանանց 18 տոկոսը սեքսուալ ակտիվ էին: Տղամարդկանց 83 տոկոսը եւ կանանց 57 տոկոսը կամ ամուսնացած էին, կամ զուգընկերոջ հետ էին ապրում: Նրանցից դեմենցիայով տառապող տղամարդկանց 59 տոկոսը եւ կանանց 51 տոկոսը, նաեւ 80-91 տարեկան մարդկանց 40 տոկոսը սեքսուալ ակտիվ էին: Սակայն անկախ տարիքից եւ կոգնիտիվ ֆունկցիաներից մասնակիցներից 77 տոկոսի մոտ սեռական դիսֆունկցիայի նվազագույնը մեկ խնդիր կար:
Հետազոտողների գնահատմամբ՝ 62 տարեկանն անց ամերիկացիների շրջանում կոգնիտիվ խանգարումներով տառապող ավելի քան 1,8 մլն տղամարդիկ եւ 1,4 մլն կանայք սեքսուալ ակտիվ են: Եվ 2050 թվականին այս թվերը կկրկնապատկվեն: Ուստի նրանց հետազոտության արդյունքները կարող են բժիշկներին օգնել մշակել բուժման եւ խորհրդատվության մեթոդներ:

Деменция не является помехой для сексуальной активности пожилых людей
Деменция не мешает пожилым людям оставаться сексуально активными. 59% мужчин и 51% женщин с деменцией, состоящих в браке, продолжают заниматься сексом с партнером, показало исследование американских медиков.
Медики под руководством Стейси Линдау (Stacy Lindau) из Чикагского университета провели исследование с участием 3196 американцев, участников Национального проекта «Социальная жизнь, здоровье и старение» в возрасте 62-91 года. Их просили пройти тест Монреальской шкалы оценки когнитивных функций, и по результатам определяли, страдает ли человек когнитивными расстройствами. Также у участников собирали социально-демографические данные (пол, возраст, этническую принадлежность, уровень образования и семейное положение) и просили заполнить опросники, касающиеся их сексуальной жизни и возможных сопутствующих проблем. Те, у кого в течение последнего года был хотя бы один половой акт, считались сексуально активными.
В итоге оказалось, что 27% участников страдали когнитивными нарушениями, и 18%  - деменцией. 46 % мужчин и 18% женщин с деменцией были сексуально активны. 83% мужчин и 57% женщин либо состояли в браке, либо жили с партнером. Из них 59% мужчин и 51% женщин, страдавших деменцией, и 40 % людей в возрасте 80-91 года были сексуально активны. Однако независимо от возраста и когнитивных функций у 77% участников была как минимум одна проблема с сексуальной дисфункцией.
По оценкам исследователей, среди американцев старше 62 лет более 1,8 миллиона мужчин и 1,4 миллиона женщин, страдающих когнитивными нарушениями, сексуально активны. И к 2050 году эти цифры вырастут вдвое. Поэтому результаты их исследования могут помочь выработать врачам методы лечения и консультирования.