Գիտնականները ոչ վիրահատական մելանոմայի դեմ պայքարող պատրաստուկ են ստեղծել
Ինչպես հայտնում է MedicalXpress-ը, Լիդսի համալսարանի եւ Լոնդոնի քաղցկեղի հետազոտությունների ինստիտուտի մասնագետները մեխանիզմ են հայտնաբերել, որը թույլ է տալիս մելանոմայի դեմ պայքարում մեծացնել վիրուսների արդյունավետությունը:
Վիրուսների հիմքով ստեղծված T-vec պատրաստուկը ներարկվում է անմիջապես ոչ վիրահատական մելանոմայով ախտահարված հյուսվածքի մեջ՝ առաջացնելով տեղային իմունային պատասխան: Այն պարագայում, երբ T-vec-ը ներարկվում է հիվանդի արյունատար անոթի մեջ, հակամարմնի ձեւավորումը պատրաստուկի արդյունավետությունը նվազեցնում է: Նախկինում կարծիք կար, որ հաջորդ դոզաներն անօգուտ են մելանոմայի դեմ պայքարի համար:
Փորձի ընթացքում գիտնականներին հաջողվել է T-vec-ը կրկին խմբագրել՝ հավելելով մոնոցիտներ. արյան սպիտակ բջիջներ, որոնք կարող են տարբեր նյութեր կլանել եւ մարսել: Դրանք տառացիորեն «խլում» են վիրուսային մասնիկները եւ հասցնում ուռուցքին՝ դրանով նրանց օգնելով թափանցել քաղցկեղային բջիջների մեջ եւ դրանք ոչնչացնել:

Ученые создали препарат, способный бороться с неоперабельной меланомой
Как сообщает MedicalXpress, специалисты Лидского Университета и Института исследования рака Лондона выявили механизм, который позволяет повысить эффективность вирусов в борьбе против меланомы.
Созданный на основе вирусов Препарат T-vec вводится непосредственно в пораженные неоперабельной меланомой ткани, вызывая локальный иммунный ответ. В условиях, когда T-vec вводится в кровоток пациентов,  сформированные антитела снижают эффективность препарата. Ранее считалось, что следующие дозы бесполезны в борьбе против меланомы.
В ходе эксперимента ученым удалось вновь реактивировать T-vec, добавив моноциты. Это белые кровяные клетки, способные поглощать и переваривать различные вещества. Они буквально «захватывают» вирусные частицы и доставляют их к месту опухоли, тем самым помогая им проникать внутрь раковых клеток и спровоцировать их гибель.