Ցածրկալորիական սննդակարգերը իրանի շրջանում ճարպաշերտեր են առաջացնում
Ցածրկալորիական սննդակարգերը իրանի շրջանում ճարպաշերտեր եւ մկանային թուլություն են առաջացնում: Այս մասին են վկայում Ջորջթաունի համալսարանի հետազոտությունները:
Ինչպես հայտնում է The Daily Mail-ը, մկների վրա կատարված փորձերով պարզվել է, որ այս սննդակարգերը առաջացնում են անգիոտենզին II հորմոնի ակտիվության աճ, որը, արյունատար անոթները նեղացնելով, բարձրացնում է արյան ճնշումը: Բացի դրանից, անգիոտենզին II-ը խթանում է օրգանիզմում այլ հորմոնների արտադրումը, որոնք զսպում են աղն ու ջուրը: Արյան բարձր ճնշումը եւ իրանի շրջանում շերտերը հանրագումարում կարող են դառնալ դիաբետի եւ սրտի հիվանդությունների զարգացման պատճառ:
Փորձի ժամանակ գիտնականները մկներին բաժանել են 2 խմբի. առաջին խմբին կերակրել են 60 տոկոսով կրճատված կալորիականությամբ սննդակարգով, իսկ երկրորդին՝ սովորականի պես: Երեք օր հետո առաջին խմբի կրծողների քաշը նվազել է, սակայն նկատվել է նյութափոխականության մի շարք ֆունկցիաների, ներառյալ երիկամների աշխատանքի մարում:
Երբ մկներին վերադարձրել են նորմալ սննդակարգի, սրտի բաբախման հաճախությունը եւ մարնի քաշը աճել են: Արդյունքում արդեն 3 ամիս անց առաջին խմբի կրծողների մոտ իրանի շրջանում ճարպաշերտերն ավելի շատ են եղել, քան երկրորդ խմբի նրանց ցեղակիցների մոտ:
Գիտնականների կարծիքով՝ պատճառն այն է, որ ցածրկալորիական սննդակարգի ժամանակ օրգանիզմը փորձում է սնունդի յուրաքանչյուր ընդունմամբ առավելագույն էներգիա «պաշարել»:

Низкокалорийные диеты приводят к жировым отложениям на талии
Низкокалорийные диеты приводят к жировым отложениям на талии и мышечной слабости. Об этом свидетельствуют исследования Джорджтаунского университета.
Как сообщает The Daily Mail, опыты на мышах выявили, что данные диеты провоцируют рост активности гормона ангиотензина II, который, сужая кровеносные сосуды, повышает кровяное давление. Помимо этого, ангиотензин II стимулирует выработку других гормонов в организме, которые задерживают соль и воду. В совокупности высокое давление и отложения в области талии могут стать причиной развития диабета и болезней сердца.
В ходе эксперимента ученые разделили мышей на две группы: первая группа сидела на диете с урезанной на 60% калорийностью, а вторая - питалась как обычно. Через три дня вес грызунов из первой группы снизился, однако было выявлено угасание ряда обменных функций, включая работу почек.
Когда мыши возвращались к нормальному рациону, частота сердцебиения и вес тела возрастали. В итоге уже через три месяца у грызунов из первой группы было больше жировых отложений в области талии, чем у их сородичей из второй.
Причина этого, по мнению ученых, кроется в том, что во время низкокалорийной диеты организм пытается «запастись впрок» энергией, запасаясь по максимуму с каждым приемом пищи.