Բժիշկներն աճեցրել են կնոջ մատը, որը պուման էր կծել (ֆոտո)
Սարսափելի պատմությունը տեղի է ունեցել Լոս Անջելեսից 40-ամյա մոդել Յա՛Նիյա Ուոլքերի հետ Հոնդուրասում հանգստանալու ժամանակ: Կինը ձեռքը դրել է պումայի վանդակին, եւ գիշատիչը կծելով կտրել է աջ ձեռքի ցուցամատի ծայրը, հայտնում է The Daily Mail-ը:
Բժիշկներն ասել են, թե ոչինչ չեն կարող անել, եւ նա ստիպված է մնացյալ ամբողջ կյանքում ապրել հատված մատով: Սակայն երիտասարդ կնոջը հաջողվել է ԱՄՆ-ում մասնագետի գտնել, որը նրան առաջարկել է անցնել ներարկային պլազմային թերապիա (platelet-rich plasma, PRP):
Մարինա Դել Ռեյից բժիշկ Աքաշ Բաջաջի պարզաբանմամբ՝ Ուոլքերի բախտը բերել է, որ պուման միայն մատի ծայրն է կծել: Բանն այն է, որ PRP տեխնոլոգիան չի կարողանում ամբողջ մատն աճեցնել: PRP-ը հիմնված է թրոմբոցիտներով հարուստ արյան պլազմայի կիրառման վրա: Այս գործոնն, իր հերթին, հյուսվածքների վերականգնման հզոր խթանիչ է:
Ուոլքերը խոստովանել է, որ PRP-ի կիրառման առաջին արդյունքները սկսել է նկատել արդեն 2 օր անց: Բաջաջն ինքը ընդունել է, որ ստացած արդյունքները գերազանցել են իր բոլոր սպասումները:
Բուժման կուրսից հետո կինը վերադարձել է լիարժեք կյանքին: Նա հույս ունի, որ իր պատմությունը կոգեշնչի նրանց, ովքեր վախենում են որոնել բուժման այլընտրանքային մեթոդներ:

Врачи нарастили палец женщине, который укусила пума (фото)
Страшная история приключилась с 40-летней модельером Я'Нийа Уолкер (Ja'Niya Walker) из Лос-Анджелеса во время отдыха в Гондурасе. Как сообщает The Daily Mail, женщина положила руку на клетку пумы, и хищник откусил ей кончик указательного пальца правой руки.
Врачи сказали, что ничего не могут сделать, и ей придется ходить с ампутированным пальцем всю оставшуюся жизнь. Однако молодой женщине удалось найти в США специалиста, который предложил ей пройти инъекционную плазменную терапию (platelet-rich plasma, PRP)
Доктор Акаш Баджадж (Akash Bajaj) из Марина-Дель-Рей объясняет, что Уолкер повезло, что пума откусила только кончик пальца. Дело в том, что технология PRP не способна нарастить целый палец. В основе PRP  - применение богатой тромбоцитами плазмы крови. В каждом тромбоците находится порядка тысячи молекул тромбоцитарного фактора роста. Фактор, со своей стороны, является сильным стимулятором репарации тканей.
Уолкер, по своему признанию, начала замечать первые результаты применения PRP уже через два дня. Сам Баджадж признает, что полученные результаты превысили все его ожидания.
После курса лечения женщина вернулась к полноценной жизни. Она надеется, что ее история вдохновит тех, кто боится искать альтернативные методы лечения.