Տավուշում օստեոպորոզի ախտորոշման համար կտեղադրվի ոսկրի դենսիտոմետր. Ջոն Բիլեզիկյան
Տավուշի մարզում օստեոպորոզի ախտորոշման համար կտեղադրվի ոսկրի դենսիտոմետր: Այս մասին NEWS.am Medicine-ի հետ զրույցում հայտնեց Կոլումբիայի համալսարանի պրոֆեսոր Ջոն Բիլեզիկյանը:
Դենսիտոմետրիան ոսկրային հյուսվածքի հանքանյութային ամրության որոշման ոչ ինվազիվ մեթոդ է: Բիլեզիկյանի ջանքերով Հայաստանի մայրաքաղաքը եւ մարզերը, ինչպես նաեւ Ստեփանակերտը զինվել են ոսկրային դենսիտոմետրերով: Պրոֆեսորը տեղեկացրեց, որ այսօրվա դրությամբ Հայաստանում հաջողությամբ գործում են այդպիսի 14 սարք, ինչը բնակչության մեկ շնչին բաժին հասնող դենսիտոմետրերի թվով հանրապետությունը տարածաշրջանում առաջատար է դարձնում:
Երկրի միակ մարզը, որտեղ դենսիտոմետրիա անցկացնելու հնարավորություններ չկան, Տավուշն է: Բիլեզիկյանի խոսքով, սակայն, 2019 թվականին այս հարցը կլուծվի: «Ես հույս ունեմ, որ մյուս տարվա ամռանից աշուն ժամանակահատվածում դենսիտոմետր կտեղադրվի Տավուշի հիվանդանոցներից մեկում, որի անունը հիմա չէի ցանկանա հրապարակել»,- հայտնեց պրոֆեսորը:
Բիլեզիկյանը նշեց, որ տարեցները՝ կանայք 65 տարեկանից հետո եւ տղամարդիկ 70 տարեկանից հետո պետք է պարտադիր դենսիտոմետրիա անցնեն օստեոպորոզի վաղ հայտնաբերման համար: Նա ընդգծեց, որ օստեոպորոզը XXI դարի ամենավտանգավոր հիվանդություններից մեկն է: Այսպես՝ միայն ԱՄՆ-ում 50-ն անց կանանց 30 տոկոսն ունի ողնաշարի կոտրվածքի պոտենցիալ հավանականություն:
Օստեոպորոզի զարգացման վրա ազդող բացասական գործոնների թվում են օրգանիզմում կալցիումի եւ D վիտամինի դեֆիցիտը: «Ապացույցներ չկան, որ կալցիում պարունակող սննդային հավելումներն առողջության համար վտանգավոր են»,- հայտնեց նա: Բիլեզիկյանի խոսքով՝ օրգանիզմում D վիտամինի դեֆիցիտն այնքան տարածված երեւույթ է, որ արդեն գլոբալ մասշտաբի խնդիր է:
Օստեոպորոզի զարգացման վրա ազդում է նաեւ ֆիզիկական ակտիվության բացակայությունը: «Ֆիզիկական ակտիվությունը կարեւոր է հատկապես վաղ տարիքում, քանի որ մեծացնում է երեխաների ոսկորների ամրությունը»,- տեղեկացրեց պրոֆեսորը: Ինչ վերաբերում է մեծահասակներին, ապա նրանց դեպքում ֆիզիկական ծանրաբեռնվածությունները դրական են ազդում ոսկրային համակարգի վրա:
Օստեոպորոզի կանխարգելման համար կարեւոր դերակատարում ունի առողջ կենսակերպը: Խոսքը, մասնավորապես, ալկոհոլի չափավոր օգտագործման եւ ծխելուց հրաժարվելու մասին է: Բիլեզիկյանը սրա հետ կապված չհապաղեց նշել, որ Հայաստանում ծխող մարդիկ մեծ թիվ են կազմում: «Ես տեսնում եմ, որ Հայաստանում շատ են ծխում: Սա անընդունելի է»,- շեշտեց պրոֆեսորը:
Երեւանում հոկտեմբերի 24-ին անցկացվել է օստեոպորոզի հարցերով XII ամենամյա միջազգային սիմպոզիումը, որի շրջանակում զեկույցներով հանդես են եկել առաջատար մասնագետներ Հայաստանից, Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից եւ Շվեյցարիայից: Միջոցառման նպատակն է օստեոպորոզի կանխագելման եւ բուժման ժամանակակից մեթոդների հետ տեղացի բժիշկներին ծանոթացնելը:

Джон Билезикян: В Тавуше будет установлен костный денситометр для диагностики остеопороза
В Тавушской области Армении будет установлен костный денситометр для диагностики остеопороза. Об этом в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine сообщил профессор Колумбийского университета Джон Билезикян.
Денситометрия является неинвазивным методом определения минеральной плотности костной ткани. Усилиями Билезикяна, столица и регионы Армении, а также город Степанакерт, были оснащены костными денситометрами. Профессор проинформировал, что на сегодняшний день в Армении успешно работает 14 данных приборов, что делает республику лидером региона по числу денситометров на душу населения.
Единственной областью страны, где нет возможностей для проведения денситометрии, является Тавуш. Однако в 2019 году, по словам Билезикяна, данный вопрос будет решен. «Я надеюсь, что в период с лета по осень будущего года в одной из больниц Тавуша, название которой я бы не хотел сейчас разглашать, будет установлен денситометр», - сообщил профессор.
Билезикян отметил, что лица пожилого возраста – женщины после 65 лет и мужчины после 70 лет – в обязательном порядке должны делать денситометрию для раннего выявления остеопороза. Он подчеркнул, что остеопороз является одной из самых опасных болезней XXI века. Так, только в США 30% женщин старше 50 лет имеют потенциальный риск перелома позвоночника.
В числе негативных факторов, оказывающих влияние на развитие остеопороза – дефицит кальция и витамина D в организме. «Нет доказательств того, что пищевые добавки с кальцием вредны для здоровья», - сообщил он. По словам Билезикяна, дефицит витамина D в организме – настолько распространенное явление, что уже является проблемой глобального масштаба.
Отсутствие физической активности также влияет на развитие остеопороза. «Физическая активность важна, особенно в раннем возрасте, поскольку повышает у детей плотность костей», - проинформировал профессор. Что касается взрослых, то в их случае физические нагрузки положительно сказываются на костной системе.
Для профилактики развития остеопороза была отмечена важная роль здорового образа жизни. Речь идет в частности об умеренном употреблении алкоголя и отказе от курения. В связи с этим Билезикян не преминул указать на то, что в Армении большое число курящих людей. «Я вижу, что в Армении много курят. Это неприемлемо», - подчеркнул профессор.
24 октября в Ереване прошел XII ежегодный Международный симпозиум по вопросам остеопороза. В рамках него выступили с докладами ведущие специалисты из Армении, России, США и Швейцарии. Цель мероприятия – ознакомить местных врачей с современными методами профилактики и лечения остеопороза.