Չարորակ գոյացություններից մահացության ցուցանիշը 100 հազար բնակչի հաշվով 189,6 է, շաքարային դիաբետից՝ 39. Արսեն Թորոսյան
7 նոյեմբերի, 2018  14:51
Չարորակ գոյացություններից մահացության ցուցանիշը 100 հազար բնակչի հաշվով կազմում է 189,6, իսկ թիրախը 183,9 է: Այս մասին, այսօր՝ նոյեմբերի 7-ին, ՀՀ Ազգային ժողովի առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2019 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ նշեց առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Արսեն Թորոսյանը:
Նրա խոսքով, շաքարային դիաբետից մահացության ցուցանիշը 39 է, իսկ թիրախը՝ 38, արյան շրջանառության համակարգի հիվանդություններից մահացության ցուցանիշը 444 է, թիրախը՝ 440:
«Կարող ենք ասել, որ այդ ցուցնաիշները բարելավելու ուղղությամբ ենք շարժվում»,-ընդգծեց նախարարի պաշտոնակատարը:

Арсен Торосян: В Армении смертность от рака на 100 тысяч населения составляет 189.6, от сахарного диабета – 39
7 ноября, 2018  14:51
В Армении показатель смертности от рака на 100 тысяч населения составляет 189.6. Об этом 7 ноября, выступая в парламенте на бюджетных слушаниях, сообщил и.о. министра здравоохранения Армении Арсен Торосян, указав при этом на стремление снизить данный показатель до 183.9.
По его словам, смертность от сахарного диабета составляет 39 на 100 тысяч населения, а от болезней системы кровообращения – 444. Между тем есть стремление снизить эти показатели до 38 и 440 соответственно.