Արդյոք գոյություն ունի՞ «ինքնասպանության գեն»
ԱՄՆ Յուտա նահանգի համալսարանի հետազոտողները հայտնաբերել են 4 գենային մուտացիաներ, որոնք առավել հաճախ են հանդիպում մարդկանց շրջանում, որոնք ինքնասպանություն են գործել: Այս մասին հայտնում է EurekAlert!-ը:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալներով՝ ամեն տարի ավելի քան 800 հազար մարդ ինքնասպանություն է գործում (այսինքն՝ յուրաքանչյուր 40 վայրկյանը մեկ մեկ մարդ): Ավելի վաղ կատարված հետազոտություններով որոշ գենետիկ կապ էր հայտնաբերվել այն ընտանիքներում, որտեղ արդեն եղել էին ինքնասպանության դեպքեր:
Իսկ հիմա գիտնականներին հաջողվել է «նույնականացնել» գեների 4 տարբերակներ, որոնք կարող են մեծացնել ինքնասպանության հավանականությունը: Խոսքը SP110, AGBL2, SUCLA2 եւ APH1B գեների մասին է:
Գիտնականներն ուսումնասիրել են 43 ընտանիքներում միմյանց հեռահար փոխկապված ինքնասպանության դեպքերը: Փորձագետները նշում են, որ ծննդաբանական տեղեկատվությունը տարածվում է կոնկրետ ընտանիքի 9 սերունդով:
Գենոմային տարբերակները գտնելու համար հետազոտվել են Յուտա նահանգում ինքնասպանություն գործած անձանց ԴՆԹ 1300-ից ավելի նմուշներ: Արդյունքում նրանց հաջողվել է նույնականացնել գեների 4 տարբերակներ, ինչպես նաեւ հայտնաբերել եւս 207 գեներ, որոնք անհրաժեշտ է ավելի լրջորեն ուսումնասիրել ինքնասպանությունների հավանականության հետ դրանց փոխկապվածությունը ստուգելու համար:
Մինչդեռ, հետազոտությունները մեկ «բայց» ունեն. ուսումնասիրված դեպքերի մեծ մասը վերաբերել են անձանց, որոնք պատկանել են հյուսիսեվրոպական տոհմաբանությանը:
Գիտնականները նշում են, որ գենետիկ տարբերակները ամենեւին ոչ բոլոր գործոններն են, որոնք ինքնասպանության դեպքում առանցքային դերակատարում ունեն: Այդուհանդերձ, մասնագետները հույս ունեն, որ ստացած տվյալները կօգնեն հայտնաբերել այն մարդկանց, որոնք գտնվում են «ինքնասպանների» ռիսկի խմբում:

Существует ли «ген самоубийства»?
Исследователи из Университета штата Юта выявили 4 генные мутации, которые наиболее часто встречаются у людей, покончивших жизнь самоубийством. Об этом сообщает EurekAlert!
Согласно данным Всемирной организации здравоохранения, ежегодно более 800 тысяч человек кончают жизнь самоубийством (то есть один человек каждые 40 секунд). Ранние исследования выявляли некоторый генетический риск в семьях, где уже имели место случаи суицида.
Теперь же ученым удалось «идентифицировать» четыре вариации генов, которые могут увеличить риск самоубийства. Речь идет о генах SP110, AGBL2, SUCLA2 и APH1B.
Ученые изучили случаи дистанционно связанных друг с другом самоубийств в 43 семьях. Как отмечают эксперты, генеалогическая информация распространяется на девять поколений конкретной семьи.
Чтобы найти геномные вариации, были исследованы свыше 1300 образцов ДНК лиц, совершивших суицид в штате Юта. В итоге им удалось идентифицировать четыре вариации генов, а также выявить еще 207 генов, которые необходимо более серьезно изучить на предмет их взаимосвязи с риском самоубийства.
Между тем у исследований есть одно «но»: большинство изученных случаев суицида касалось лиц, принадлежащих к североевропейской родословной.
Ученые отмечают, что генетические вариации – это далеко не все факторы, играющие ключевую роль при суициде. Между тем специалисты надеются на то, что полученные данные помогут выявить людей, находящихся в группе «суицидального» риска.