«Շաքարախտը քմահաճություններ չի սիրում». հիվանդը պատմել է երկրորդ տիպի շաքարախտով կյանքի մասին
Գայանե Սարաբեկյանը միանգամից չի իմացել, որ շաքարախտ ունի. գլյուկոզայի մակարդակի համար առաջին անալիզի եւ ախտորոշման միջեւ ընկած ժամանակահատվածը կազմել է 10 տարի:
2000-ին նա նա մոր հետ, ով շաքարախտ ուներ, ընկերակցության համար գլյուկոզայի անալիզ հանձնեց: Արդյունքը նորմայից բարձր էր՝ 8 մմոլ/լ, մինչդեռ չափահաս մարդու համար նորման 3.2-5.5 մմոլ/լ է: Գայանեն արդյունքին առանձահատուկ նշանակություն չտվեց եւ բժշկի չդիմեց. որոշեց, որ պարզապես հոգնել է վերջին օրերին եւ դա ազդել է արդյունքի վրա:
Հաջորդ անգամ նա նույն անալիզը հանձնեց արդեն 2007-ին: Արդյունքը՝ 7մմոլ/լ: Այս անգամ էլ Գայանեն չդմիեց բժշկի:
2010-ին անցկացված երրորդ անալիզի արդյունքը մի քանի անգամ գերազանցում էր նորման՝ 26մմոլ/լ: Այդ արդյունքից հետո Գայանեն արդեն վերջնականապես դիմեց բժշկի եւ իմացավ, որ արդեն երկար, երկար տարիներ տառապում է երկրորդ տիպի շաքարախտով: Այդ լուրը ցնցեց նրան: Ավելին՝ ուշ ախտորոշման եւ բուժումը ուշ սկսելու պատճառով  շաքարախտը լրջորեն վնասել էր նրա առողջությանը եւ մի շարք բարդությունների հանգեցրել:
«Երբ առաջին անգամ իմանում ես, որ շաքարախտ ունես, չես հասկանում, ինչպես պետք է հետո ապրես», - NEWS.am Medicine-ի հետ զրույցում ասաց տիկին Սարաբեկյանը:
«Բայց հետո, երբ բժիշկը նորմալ բացատրում է, ինչը ինչպես է, դու հասկանում ես, որ այդ խնդիրը լուծում ունի, սկսում ես ավելի շատ իմանալ այդ հիվանդության մասին, դրա մասին տեղեկություններ հավաքել եւ մտածել, ինչով կյանքումդ փոփոխություններ մտցնես»:
Նրա խոսքով շաքարախտի դեպքում ամենակարեւորը լավ բժիշկ գտնելն է, որին կվստահես եւ որի ցուցումները պատրաստկամությամբ կանես:
Պակաս կարեւոր չէ, սակայն, նոր կանոններով կյանք սկսելը.հետեւել սննդին, դեղեր ընդունել՝ ոչ մի անգամ բաց չթողնելով, իսկ անհրաժեշտության դեպքում ինսուլինի ներարկումներ անելով: Թեեւ Գայանեի մոտ 2-րդ տիպի շաքարախտ է, նման ներարկումները նրան անհրաժեշտ են արյան մեջ գլյուկոզայի մակարդակի ավելի արդյունավետ հսկողության համար:
Այս ամենը, տիկին Սարաբեկյանի խոսքով, այնքան էլ չի ազդում կյանքի որակի վրա. դեղերի ընդունումը եւ մնացած ամեն ինչը աստիճանաբար կյանքի մաս  են դառնում. կարեւորը չկենտրոնանալ դրա վրա եւ փորձել առավելագույնս լիարժեք ապրել:
«Շաքարախտը հավանաբար ամենաբարդ հիվանդություններից մեկն է, այն շատ ուշադրություն է պահանջում, շատ ջանքեր սեփական առողջությունը պահպանելու համար: Շաքարախտը քմահաճություններ չի սիրում, շաքարախտին խիստ, ռացիոնալ վերաբերմունք  է պետք, այդ դեպքում ամեն ինչ լավ կլինի»:
Շաքարախտի զարգացման ռիսկի խմբում գտնվող մարդկանց, ինչպես նաեւ ովքեր շաքարախտով հիվանդ հարազատներ ունեն, Գայանեն խորհուրդ է տալիս ամեն դեպքում արյան մեջ գլյուկոզայի մակարդակի անալիզ հանձնել եւ եթե ցուցանիշը նորմայից բարձր լինի, միանգամից դիմել բժշկի՝ չսպաել, մինչեւ որ հիվանդությունը ազդի ինքնազգացողության վրա:
Նրանք, ում մոտ արդեն շաքարախտ են ախտորոշել, տիկին Սարաբեկյանը այսպիսի խորհուրդ է տալիս.
«Լսեք ձեր օրգանիզմին, մի կենտրոնացեք շաքարախտի վրա, փորձեք ապրել, ինչպես բոլորը: Ժամանակին խմեք դեղերը եւ ինսուլինի ներարկումներ արեք. այդ ամենը որպես առօրյա աշխատանքի մի մաս ընդունեք»:

«Диабет капризов не любит»: Пациентка рассказала о жизни с диабетом 2 типа
Гаяне Сарабекян далеко не сразу узнала о том, что у нее диабет: между первой сдачей анализа на уровень глюкозы и установлением диагноза прошло аж 10 лет.
В 2000 году она впервые сделала анализ на уровень глюкозы за компанию с матерью, у которой был диабет. Результат был выше нормы: 8 ммоль/л, в то время как нормой для взрослого человека считается 3,2-5,5 ммоль/л. Результату Гаяне особого значения не придала и к врачу не обратилась: решила, что она просто устала за последние дни и это повлияло на результат.
В следующий раз она сдала тот же анализ уже в 2007 году. Результат – 7 ммоль/л. И в этот раз Гане не стала обращаться к врачу.
Результат третьего анализа, проведенного уже в 2010 году, многократно превышал норму: 26 ммоль/л. После этого результата Гаяне уже, наконец, обратилась к эндокринологу и узнала, что уже много, много лет болеет сахарным диабетом 2 типа. Это известие ее шокировало. Более того, из-за поздней диагностики и позднего начала лечения диабет серьезно подкосил ее здоровье и привел ко множеству осложнений.
«Когда впервые узнаешь, что у тебя диабет, не понимаешь, как жить дальше», - рассказала г-жа Сарабекян в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine. – «Но потом, когда врач нормально объясняет, что к чему, ты понимаешь, что у этой проблемы есть решение, начинаешь больше узнавать об этом заболевании, собирать о нем информацию и думать, как внести все необходимые изменения в свою жизнь».
По ее словам, самое важное при диабете – найти адекватного врача, которому будешь доверять и указания которого будешь с готовностью выполнять. Не менее важно, однако, начать жить по новым правилам: следить за питанием, принимать лекарства, не пропуская их ни разу, а при необходимости – делать уколы инсулина. Хотя у Гаяне диабет 2 типа, такие уколы ей необходимы для более эффективного контроля уровня глюкозы в крови.
Все это, по словам г-жи Сарабекян, не так уж и влияет на качество жизни: прием лекарств и все остальное со временем становится частью жизни, главное – не зацикливаться на всем этом и стараться жить максимально полноценно.
«Наверное, диабет – одно из самых сложных заболеваний, он требует много внимания, много усилий, чтобы сохранять свое здоровье, - отметила г-жа Сарабекян. – Диабет капризов не любит, диабету нужно строгое, рациональное отношение, тогда все будет хорошо».
Людям, находящимся в группе риска развития диабета, а также тем, у кого есть родственники-диабетики, Гаяне советует на всякий случай сдать анализ на уровень глюкозы в крови, и если показатель будет выше нормы, сразу же обратиться к врачу – не ждать, пока болезнь начнет сказываться на самочувствии.
А для тех, у кого уже диагностировали диабет, у г-жи Сарабекян такой совет:
«Слушайте свой организм, не зацилкивайтесь на диабете, старайтесь жить как все. Вовремя пейте лекарства и делайте уколы инсулина – воспринимайте все это как часть повседневной работы».