«Քնած գեղեցկուհու» համախտանիշով տառապող աղջիկը օրական 18 ժամ քնում է
19-ամյա Ջեյն Բաթլերը հազվագյուտ նյարդային խանգարման պատճառով, որը միլիոնի դեպքում մեկի մոտ է հանդիպում, զրկված է լիարժեք կյանքով ապրելու հնարավորությունից:
The Daily Mail-ը հաղորդում է, որ աղջիկը տառապում է Կլեյնե-Լեւինի համախտանիշով: Նրան հատուկ են չափից շատ քնկոտության պարբերական դրսեւորումները եւ գիտակցության խանգարումը:
Հիվանդներն օրվա մեծ մասը քնած են, ընդ որում նրանց արթնացնելը շատ դժվար է: Նրանց մոտ նաեւ գիտակցության, կողմնորոշման խախտումներ են նկատվում, ուժերի անկում, ապատիա:
«Քնած գեղեցկուհու» համախտանիշի պատճառով անցյալ տարի Ջեյնը քնած էր մնացել Գոհաբանության  եւ Սուրբ Ծննդյան օրը:
Աղջիկը նշում է, որ չնայած անվանը, համախտանիշը հեքիաթի հետ ոչ մի կապ չունի եւ հաճախ ինքը մղձավանջներ է տեսնում: Ընդ որում, ի տարբերություն սովորական մարդկանց, Ջեյնը չի կարող ընդհատել սարսափելի երազը, քանի որ ի վիճակի չէ արթնանալ:
Նման դրվագների ժամանակ, աղջիկը սկսում  է աստիճանաբար կորցնել կապն իրականության հետ, տեսողական եւ լսողական տեղեկատվության ընկալման դժվարություններ ունենալ:
Նման խանգարում ունեցող մարդկանց մոտ այդպիսի դրվագները կարող են օրեր, շաբաթներ եւ անգամ ամիսներ տեւել: Ընդ որում շատերը չեն կարողանում ինքնուրույն իրենց մասին հոգ տանել, ի վիճակի չեն դպրոց կամ աշխատանքի գնալ:
Ջեյնը ստիպված է անընդհատ ընդհատել քոլեջում ուսումը: Բացի այդ հիվանդությունը զրկում է նրան պարերին մասնակցելու հնարավորությունից:
Աղջիկը ձգտում է  բարձրացնել հասարակության տեղեկացվածությունը Կլեյնե-Լեւինի համախտանիշի մասին: Կարող է տարօրինակ թվալ, բայց երբեմն բժիշկները չեն կարողանում ճիշտ ախտորոշել՝ «Քնած գեղեցկուհու» համախտանիշը շփոթելով երկբեւեռ խանգարման հետ:
«Շատ տխուր է, քանի որ առանց ճիշտ ախտորոշման դու չես կարող անհրաժեշտ օգնություն ստանալ», -նշում է աղջիկը:

Девушка, страдающая синдромом «спящей красавицы», спит по 18 часов в сутки
19-летняя Джейн Батлер лишена возможности жить полной жизнью из-за редкого неврологического расстройства, которое встречается один раз на миллион.
Как передает The Daily Mail, девушка страдает синдромом Клейне – Левина. Для него  характерны периодические эпизоды чрезмерной сонливости и сужения сознания. Больные спят большую часть суток, причем разбудить их чрезвычайно сложно. У них также наблюдается спутанность сознания, дезориентация, упадок сил, апатия.
Из-за синдрома «спящей красавицы», в прошлом году Джейн проспала День благодарения и Рождество. Сама девушка отмечает, что, несмотря на название, синдром не имеет ничего общего со сказкой, и зачастую ей снятся кошмары. При этом, в отличие от обычных людей, Джейн не может прервать страшный сон, поскольку не в состоянии проснуться.
Перед наступлением подобных «сонных» эпизодов, девушка начинает постепенно терять связь с реальностью, испытывать трудности с восприятием слуховой и зрительной информации.
У лиц с данным расстройством, подобные эпизоды могут длиться дни, недели и даже месяцы. При этом многие не могут самостоятельно о себе заботиться, не в состоянии посещать школу или работу.
Сама Джейн вынуждена периодически прерывать обучение в колледже. Кроме того, болезнь лишает ее возможности активно заниматься танцами и участвовать в танцевальных постановках.
Девушка стремится повысить информированность общества о синдроме Клейне – Левина. Это покажется странным, но порой даже врачи не могут поставить правильный диагноз, путая синдром «спящей красавицы» с биполярным расстройством.
«Это очень грустно, ведь без правильного диагноза ты не получишь необходимую помощь», - отмечает девушка.