36-ամյա տղամարդը հազալիս ծառի նմանվող արյան մակարդուկ է թքել
36-ամյա տղամարդը հազալիս արյան մակարդուկ է թքել, որն առաջին հայացքից կարելի էր նմանեցնել ծառի ձեւ ունեցող անոթների: Իրականում սա աջ բրոնխիալ ծառից դուրս եկած արյան մակարդուկ էր, որը կրկնում էր այդ օրգանի ձեւը: Այս հետաքրքիր դեպքի մասին հայտնում է New England Journal of Medicine ամսագիրը:
Որոշ լրատվամիջոցներ գրում են, որ այս տղամարդն իբր հազալիս թոքն է դուրս թքել, բայց սա ամենեւին ճիշտ չէ. անհնար է հազալիս թոքը դուրս թքել: Իրականում սա արյան մակարդուկ է, որը տղամարդու շնչուղիներում է մակարդվել եւ ընդունել դրանց ձեւը:
Նման մակարդուկներն այնքան էլ հազվադեպ չեն հանդիպում. բժշկական գրականության մեջ մեծ թվով դեպքեր են նկարագրվել, երբ մարդիկ հազալիս դուրս են թքել ամենատարբեր ձեւի եւ չափերի մակարդուկներ: Կոնկրետ այս դեպքը հետաքրքիր է ոչ այն պատճառով, որ այն ընդհանրապես տեղի է ունեցել, այլ որ մակարդուկը հազալիս հիվանդի շնչուղիներից ամբողջական է դուրս եկել, կտորների չի բաժանվել:
Տղամարդը, ում անունը չի հրապարակվում, դեպքը նկարագրած բժիշկների մոտ է տեղափոխվել վերջին փուլում գտնվող սրտային սուր անբավարարությամբ: Բժիշկները նրան միացրել են սարքին, որը պետք է սրտին օգներ արյուն մատակարարել: Սակայն նման սարքերի պատճառով անոթներում հաճախ թրոմբներ եւ արյան մակարդուկներ են առաջանում, այս պատճառով հիվանդին տվել են նաեւ հակակոագուլյանտներ՝ արյան ջրիկացման դեղամիջոցներ: Երբեմն հակակոագուլյանտների ազդեցությամբ տեղի են ունենում անոթների ոչ մեծ պատռվածքներ, որոնք ներքին արյունահոսություն են առաջացնում: Եթե պատռվում են թոքերի շուրջ եղած անոթները, այնտեղից արյունը կարող է հայտնվել շնչուղիներում եւ այնտեղ կուտակվել:
Ցավոք, այս հիվանդի հետ հենց դա է տեղի ունեցել: Բուժումը սկսելուց գրեթե մեկ շաբաթ հետո նա սկսել է հազալիս դուրս թքել արյան ոչ մեծ մակարդուկներ, որոնք հավաքվել էին նրա շնչուղիներում, մինչեւ, ի վերջո, չի թքել մեծ մակարդուկ, որը ներկայացված է լուսանկարում:
Երբ շնչուղիներն այս մակարդուկից ազատվել են, հիվանդն իրեն ավելի լավ է զգացել: Բայց, ցավոք, մեկ շաբաթ հետո նա մահացել է սրտային անբավարարության պատճառով:

36-летний мужчина выкашлял сгусток крови, похожий на дерево
36-летний мужчина выкашлял большой сгусток крови, который на первый взгляд можно принять за сосуды в форме дерева. На самом же деле это сгусток коагулированной крови из правого бронхиального дерева, повторящию формы этого органа. Об этом любопытном случае сообщается в журнале New England Journal of Medicine.
Некоторые СМИ пишут, будто этот мужчина выкашлял легкое, но это не совсем верно: выкашлять легкое невозможно. На самом же деле это лишь сгусток крови, коагулировавшей в дыхательных путях мужчины и принявшей их формы.
Такие сгустки встречаются не так уж и редко: в медицинской литературе немало описано случаев, когда люди выкашливали сгустки самых разных форм и размеров. Этот же конкретный случай интересен не потому, что он вообще произошел, а потому, что сгусток во время кашля вышел из дыхательных путей пациента целостным, не развалился на куски.
К описавшим этот случай врачам мужчина, имя которого не называется, попал с острой сердечной недостаточностью на последней стадии. Врачи подключили его к аппарату, который должен был помогать сердцу перекачивать кровь. Однако из-за таких аппаратов в сосудах нередко образуются тромбы и сгустки крови, и поэтому пациенту также давали антикоагулянты – препараты для разжижения крови. Иногда под действием антикоагулянтов происходят небольшие разрывы сосудов, приводящие к внутренним кровотечениям. Если разрываются сосуды вокруг легких, кровь из них может попасть в дыхательные пути и начать там накапливаться.
К сожалению, именно это произошло с этим пациентом. Примерно через неделю после начала лечения он начал выкашливать небольшие сгустки крови, собиравшиеся в его дыхательных путях, пока, в конце концов, не выкашлял большой сгусток, показанный на фотографии выше.
Когда дыхательные пути освободились от этого сгустка, пациент почувствовал себя лучше. Но, к сожалению, сердечная недостаточность убила его спустя неделю.