Geek-երն՝ ընդդեմ գենդերային բռնության. Հայ ծրագրավորողները սեռով պայմանավորված բռնության դեմ պայքարի համար հավելվածներ կստեղծեն
13 դեկտեմբերի, 2018  16:17
Ժամանակակից աշխարհում բջջային հեռախոսներ ունեցող մարդիկ անգամ ավելի շատ են, քան մաքուր ջուր եւ նույնիսկ էլեկտրականություն ունեցողները: Հենց այդ պատճառով ժամանակակից աշխարհում սեռով պայմանավորված բռնության դեմ պայքարի համար մասնագետները պատրաստվում են հենց բջջայինն հեռախոսներ օգտագործել: Geeks Against Gender-Based Violence Hackaton միջոցառման շրջանակներում, որը դեկտեմբերի 15-16-ը կացնակցվի Երեւանում, ծրագրավորողները կաշխատեն սեռով պայմանավորված բռնության դեմ պայքարի հավելվածների ստեղծման ուղղությամբ:
Լրագրողների հետ հանդիպմանը Սիլվի Բոսսուտրոն՝ Համաշխարհային բանկի հայկական գրասենյակի ղեկավարը նշեց, որ գենդերային բռնությունը ժամանակակից հասարակության քաղցկեղային ուռուցքն է: Այս խնդիրն այսօր ամբողջ աշխարհում գոյություն ունի եւ ոչ սոցիալական, ոչ տնտեսական, ոչ մշակութային սահմաններ ունի: ԱՀԿ տվյալներով  մոլորակի ամեն երրորդ կինը վաղ թե ուշ գենդերային բռնության զոհ է դառնում եւ դա լուրջ բարոյական կամ անգամ տնտեսական հետեւանքներ է ունենում. մասնագետների գնահատմամբ, սեռով պայմանավորված բռնության տնտեսական գինը ավելի քան 1.5 մլրդ դոլար է, ինչը համաշխարհային ՀՆԱ-ի մոտ 2 տոկոսն է:
Սիլվի Բոսսուտրոն անցյալ տարվա աշնանից բնակվում է Երեւանում եւ նրա խոսքով, նկատել է, որ հայ հասարակությունը շատ բարի է, ընտանիքի եւ կնոջ նկատմամաբ վերաբերմունքն այստեղ շատ հարգալից  է: Այնուամենայնիվ, անգամ այստեղ նա ժամանակ առ ժամանակ լսում է սեռի պատճառով բռնության սարսափելի դեպքերի մասին:
Geeks Against Gender-Based Violence Hackaton-ը ուղղված կլինի այս երեւույթի դեմ պայքարին եւ Բոսսուտրոն հույս ունի, որ դրա շրջանակներում հայ մասնագետները կարող են այնպիսի հավելվածներ մշակել, որոնք հաջողությամբ կօգտագործվեն ամբողջ աշխարհում եւ կտարածեն հիմնական ուղերձը՝ «զրոյական հանդուրժողականություն՝ սեռով պայմանավորված բռնությանը»:
Իր հերթին Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը պատմեց, որ սեռով պայմանավորված բռնության դեմ ուղղված արդեն գոյություն ունեցող հավելվածները հիմնականում ուղղված են ծնողներին կամ ոստիկանությանը բռնության փաստի մասին ծանուցելուն, այսինքն՝ ինքնին բռնությունը դրանք ոչ մի կերպ չեն կանխում։ Միջոցառման կազմակերպիչները հույս են հայտնում, որ դրա շրջանակներում կստեղծվեն նաեւ այնպիսի առաջարկներ, որոնք կկարողանա կանխել այդպիսի բռնությունը։
Հաքաթոնին կարող են մասնակցել ոչ միայն ծրագրավորողներ եւ ինժեներներ, այլ բոլոր հետաքրքրված անձինք. Եթե որեւէ մեկը հրաշալի գաղափար ունի, բայց դրա իրականացման համար գիտելիքներ ու հմտություններ չունի, գուցե միջոցառման ժամանակ կկարողանա գտնել մարդկանց, որոնք նրան կօգնեն։ Նույնիսկ եթե ոչ, ապա իսկապես լավ, հեռանկարային գաղափարն իրականացնելու հարցում կօգնի Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը, հավատացրեց հիմնադրամի տնօրենը։
Հաքաթոնի շրջանակներում գաղափարն ու առաջարկները պետք է համապատասխանեն 5 հիմնական ուղղություններից մեկին՝ Կանանց նկատմամբ բռնություն, գենդերային բռնության վերլուծություն, երեխաների նկատմամբ սեռական բռնություն, սեռական կրթություն եւ վիրտուալ սեռական բռնություն։ Այս ուղղությամբ հաղթողները կստանան 1 միլիոն դրամ։
Բագրատ Ենգիբարյանը նաեւ նշել է, որ հույս ունի, որ գարնանը պատրաստ կլինեն գոնե մի քանի օգտակար առաջարկներ, որոնք կկարողանան դեպի լավը փոխել սեռով պայմանավորված բռնության հետ կապված իրավիճակն աշխարհում։
Հաքաթոնը կազմակերպել է Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը (EIF), Innovative Solution Technologies Center–ը (ISTC) Համաշխարհային բանկի եւ Sexual Violence Research Initiative–ի (SVRI) աջակցությամբ։ Այն տեղի կունենա դեկտեմբերի 15-16–ը Ինժեներական ավանում (Հայաստան, Երեւան, Բագրեւանդի 21/1)։

Гики против гендерного насилия: Армянские айтишники создадут приложения для борьбы с насилием на гендерной почве
13 декабря, 2018  16:17
Людей, имеющих доступ к мобильным телефонам, в современном мире даже больше, чем людей с доступом к чистой воде и даже к электричеству. Именно поэтому в борьбе с гендерным насилием в современном мире специалисты собираются использовать именно мобильники. В рамках любопытного мероприятия Geeks Against Gender-Based Violence Hackaton, которое пройдет в Ереване 15-16 декабря, айтишники должны будут работать над созданием мобильных приложений для борьбы с насилием на гендерной почве.
Как отметила во время встречи с журналистами Сильви Боссутро, руководитель армянского офиса Всемирного банка, гендерное насилие – это раковая опухоль современного общества. Эта проблема сегодня существует во всем мире и не имеет ни социальных, ни экономических, ни культурных границ. По оценкам ВОЗ, каждая третья женщина на планете рано или поздно становится жертвой гендерного насилия, и это имеет серьезные моральные и даже экономические последствия: по оценкам специалистов, экономическая «цена» гендерного насилия – более 1.5 млрд долларов – это примерно 2% от всемирного ВВП.
Сильви Боссутро проживает в Армении с осени прошлого года и, по ее словам, заметила, что армянское общество очень доброе, отношение к женщинам и к семье здесь очень уважительное. Тем не менее, даже здесь она время от времени слышит об ужасающих случаях насилия на основании полового признака.
Geeks Against Gender-Based Violence Hackaton будет направлен на борьбу с этим явлением, и Сильви Боссутро надеется, что в его рамках армянские специалисты смогут разработать такие приложения, которые будут успешно использоваться во всем мире и распространять главный посыл – «нулевая толерантность к гендерному насилию».
Как рассказал в свою очередь Баграт Енгибарян, директор фонда «Инкубатор предприятий», большинство приложений против гендерного насилия, уже сделанных в мире, направлены на оповещение родственников или полиции о факте насилия, то есть само насилие они никак не предотвращают. Организаторы мероприятия надеются, что в его рамках будут созданы и такие приложения, которые смогут предотвращать такое насилие.
В хакатоне, как отметил Баграт Енгибарян, могут участвовать не только программисты и инженеры, но и все заинтересованые люди: если у кого-то есть отличная идея, но нет знаний и навыков для ее воплощения, наверняка на меропряитии он сможет найти людей, которые ему помогут. Даже если нет, реализовать действительно хорошую, перспективную идею поможет Инкубатор предприятий, заверил Баграт Енгибарян.
Идеи и приложения в рамках хакатона должны соответствовать одному из 5 основных направлений: насилие в отношении женщин, аналитика гендерного насилия, сексуальное насилие в отношении детей, сексуальное образование и виртуальное сексуальное насилие. Победители по этим направлениям получат 1 миллион драмов.
Баграт Енгибарян также отметил, что надеется, что к весне будет готово хотя бы несколько полезных приложений, которые смогут изменить ситуацию с гендерным насилием в мире к лучшему.