Դիաբետիկ ռետինոպատիա. Ինչո՞ւ չի կարելի այս խնդիրն անտեսել
Շաքարային դիաբետը շատ տարածված հիվանդություն է ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ աշխարհում, իսկ դիաբետիկ ռետինոպատիան այս հիվանդության առավել տարածված բարդացումներից մեկն է, որը կարող է տեսողությանը ծանր վնաս հասցնել, իսկ երբեմն տեսողությունից ամբողջությամբ զրկել:
Ի՞նչ է դիաբետիկ ռետինոպատիան: Ինչո՞ւ է այն այդքան վտանգավոր: Կարելի՞ է արդյոք այն բուժել: Այս հարցերի շուրջ է NEWS.amMedicine-ի զրույցը «Աստղիկ» ԲԿ ականաբուժական բաժանմունքի կլինիկական ղեկավար, վիտրեորետինալ վիրաբույժ Թադեւոս Հովհաննիսյանի հետ:
Մասնագետի պարզաբանմամբ՝ դիաբետիկ ռետինոպատիան շաքարային դիաբետի բարդություն է եւ այս հիվանդությամբ շատ մարդկանց մոտ է դիտվում, հատկապես նրանց մոտ, ում չի հաջողվում արյան մեջ գլյուկոզայի մակարդակը պատշաճ կերպով կոմպենսացնել:
Եթե մարդու արյան մեջ գլյուկոզայի մակարդակը նորմայից բարձր է եւ երկար ժամանակ բարձր մակարդակում է պահպանվում, նրա անոթները սկսում են վնասվել եւ վատ են կատարում իրենց գլխավոր ֆունկցիան՝ հյուսվածքներն ու օրգանները թթվածնով եւ սննդարար նյութերով ապահովելը: Աչքի ցանցաթաղանթը «սնուցում» են մանր անոթները, որոնց վնասումը բերում է նրան, որ հյուսվածքները անհրաժեշտ քանակությամբ թթվածին չեն ստանում, ցանցաթաղանթում սկսում են կուտակվել անցանկալի նյութեր, իսկ հյուսվածքները սկսում են վնասվել: Այս ամենը տեսողության վատթարացում է առաջացնում, իսկ համարժեք բուժման բացակայության դեպքում՝ նաեւ կուրություն:
Մասնագետի պարզաբանմամբ՝ եթե նախ վնասվում է ցանցաթաղանթի կենտրոնական հատվածը, պացիենտն արագ է զգում տեսողության վատթարացումը եւ բժշկի է դիմում: Նման դեպքում ճիշտ բուժման շնորհիվ հնարավոր է տեսողության կորուստը կասեցնել: Իսկ եթե խնդիրը սկսվում է ծայրամասային հատվածից, պացիենտը տեսողության վատթարացումն ամենեւին անմիջապես չի գիտակցում: Նույնիսկ եթե բժիշկը զննելիս խնդիրը տեսնում է եւ այդ մասին պացիենտին հայտնում, վերջինը չի գիտակցում դրա ամբողջ լրջությունը, քանի որ տեսողությունը դեռեւս շարունակում է լավ մնալ:
Ինչպես շատ այլ հիվանդությունների դեպքում, դիաբետիկ ռետինոպատիայի ժամանակին ախտորոշումը եւ դրան հաջորդող գրագետ բուժումը զգալիորեն բարելավում են կանխատեսումները: Իսկ վաղ ախտորոշման համար անհրաժեշտ է ոչ միայն մասնագետների փորձը, այլեւ լավ սարքավորում: «Աստղիկ» ԲԿ ակնաբուժական բաժանմունքը հագեցած է Հայաստանում OST-անգիոգրաֆիա անցկացնելու միակ սարքավորմամբ, որը հնարավորություն է տալիս առանց կոնտրաստային դեղամիջոցների ներարկման հետազոտել ոչ միայն մակերեւութային, այլեւ խորը ռետինալ անոթային ցանցը, ինչպես նաեւ նոր ձեւավորված անոթային անոմալիաները հայտնաբերել խորիոիդեայի մակարդակում եւ ցանցաթաղանթի արտաքին շերտերում: Այս հետազոտության շնորհիվ դիաբետիկ ռետինոպատիան կարելի է հայտնաբերել վաղ փուլերում, իսկ ստացած արդյունքները կօգնեն նաեւ բուժման ճիշտ մարտավարության ընտրությանը:
Ինչպես նշեց բժիշկ Թ. Հովհաննիսյանը, բուժումը կախված է պացիենտի վիճակի ծանրությունից. որոշ դեպքերում նրան կարող է ցուցված լինել ոչ մեծ վիրահատությունը, որի ժամանակ լազերի միջոցով կարելի է հասնել ցանցաթաղանթի արյան մատակարարման բարելավման, այլ դեպքերում կարող են ցուցված լինել ինտրավիտրեալ ներարկումները ակնախնձորի մեջ, որոնք կօգնեն այտուցի վերացմանը եւ աչքի վիճակը կբարելավեն: Պատահում են նաեւ դեպքեր, երբ բուժումը ներառում է ինչպես վիրաբուժական միջամտություն, այնպես էլ պարբերական ներարկումներ:
Որքանո՞վ է այս ամբողջ բուժումն արդյունավետ:
Մասնագետը նշեց, որ դիաբետիկ ռետինոպատիայի հետեւանքով վնասված տեսողության վերականգնումը ամենեւին ոչ միշտ է իրատեսական, սակայն նորագույն սարքավորման եւ փորձառու մասնագետների շնորհիվ ավելի քան 90 տոկոս դեպքերում հաջողվում է շատ լավ արդյունքների հասնել: Պացիենտների մոտ 3-5 տոկոսի տեսողությունը բավարար է լինում, հատուկ ծանր դեպքերում, երբ պացիենտը բուժման է գալիս գրեթե կուրացած, մասնագետներին հաջողվում է նրա տեսողությունը 5-10 տոկոսով վերականգնել. իհարկե, նման պացիենտը գրաֆիկական դիզայնով չի զբաղվի, սակայն բավարար կտեսնի, որպեսզի առօրյա կյանքում կողմնակի օգնության կարիք չունենա:
Իսկ ամենաբարձիթողի դեպքերում (գրեթե 1-3 տոկոս դեպքերում) պացիենտի տեսողության վերականգնումն արդեն անհնար է. նման դեպքերում մասնագետներն արդեն աշխատում են պացիենտի աչքը, որպես օրգան, պահպանելու ուղղությամբ, թեկուզ եւ չտեսնող, որպեսզի դիաբետիկ ռետինոպատիայի բարդացման հետեւանքով ստիպված չլինեն այդ աչքը հեռացնել:
Հնարավո՞ր է դիաբետիկ ռետինոպատիայի կանխարգելումը:
Քանի որ այս հիվանդության զարգացմանն է բերում արյան մեջ գլյուկոզայի մակարդակի բարձրացումը, դիաբետիկներին խորհուրդ է տրվում առաջին հերթին ուշադիր հետեւել իրենց առողջությանը եւ դիաբետը կոմպենսացնել՝ շաքարի մակարդակը նորմայի շրջանակում պահել: Ավելին՝ եթե առողջ մարդկանց խորհուրդ է տրվում տարեկան մեկ անգամ գնալ ակնաբույժի մոտ կանխարգելիչ զննման, ապա դիաբետով մարդկանց՝ կես տարին մեկ, հատկապես եթե նրանց մոտ դիաբետն առկա է ավելի քան 10 տարի: Մասնագետը պացիենտի աչքը զննելով խորհուրդներ կտա, թե ինչ պետք է անի տեսողությունն առավելագույն սուր պահելու համար, նույնիսկ չնայած դիաբետին:

Диабетическая ретинопатия: Почему эту проблему нельзя игнорировать?
Сахарный диабет – очень распространенное заболевание не только в Армении, но и во всем мире, а диабетическая ретинопатия – одно из наиболее распространенных осложнений этого заболевания, которое может нанести серьезный урон зрению, а иногда – и полностью лишить его.
Что собой представляет диабетическая ретинопатия? Почему она так опасна? Можно ли ее вылечить? Разобраться во всех этих вопросах корреспонденту NEWS.amMedicine помог витреоретинальный хирург, клинический руководитель офтальмологического отделения МЦ «Астхик» Тадевос Оганесян.
Диабетическая ретинопатия, как объяснил специалист, представляет собой осложнение сахарного диабета и наблюдается у многих людей с этим заболеванием, особенно у тех, кому не удается компенсировать уровень глюкозы в крови должным образом.
Если уровень глюкозы в крови у человека выше нормы – и сохраняется на высоком уровне длительное время – его сосуды начинают повреждаться и хуже справляются со своей главной функцией – обеспечением тканей и органов кислородом и питательными веществами. Сетчатку глаза «питают» мелкие сосуды, повреждение которых приводит к тому, что ткани не получают нужного количества кислорода, в сетчатке начинают накапливаться нежелательные вещества, а ткани начинают повреждаться. Все это приводит к ухудшению зрения, а при отсутствии адекватного лечения – и к слепоте.
Как объяснил специалист, если сначала повреждается центральная часть сетчатки, пациент быстро замечает ухудшение зрения и обращается к врачу. В таких случаях благодаря правильному лечению потерю зрения можно остановить. Если же проблема начинается с периферической части, ухудшение зрения пациент осознает далеко не сразу. Даже если врач при осмотре видит проблему и сообщает о ней пациенту, последний не осознает всю ее серьезность, так как его зрение пока что остается хорошим.
Как и в случае со многими другими заболеваниями, своевременная диагностика диабетической ретинопатии и следующее за нею грамотное лечение заметно улучшают прогнозы. А для ранней диагностики необходим не только опыт специалистов, но и хорошее оборудование. Офтальмологическое отделение в МЦ «Астхик» оснащено единственным в Армении оборудованием для проведения ОСТ-ангиографии, которая дает возможность без введения контрастных препаратов исследовать не только поверхностную, но и глубокую ретинальную сосудистую сеть, а также выявлять наличие новообразованных сосудистых аномалий на уровне хориоидеи и наружных слоев сетчатки. С помощью этого исследования диабетическую ретинопатию можно выявить на ранних стадиях, а полученные данные также помогут выбрать правильную тактику лечения.
Лечение, как отметил доктор Т. Оганесян, зависит от тяжести состояния пациента: в некоторых случаях ему может быть показана небольшая операция, в ходе которой с помощью лазера можно добиться улучшения кровоснабжения сетчатки; в других случаях могут быть показаны интравитреальные инъекции– уколы в глазное яблоко, которые помогут снять отеки и улучшить состояние глаза. Бывают и случаи, когда лечение включает как хирургическое вмешательство, так и регулярные инъекции.
Насколько все это лечение эффективно?
Как отметил специалист, полностью восстановить поврежденное диабетической ретинопатией зрение далеко не всегда реально, однако, благодаря новейшему оборудованию и опытным специалистам, в более чем 90% случаев удается добиться очень хороших результатов. Примерно у 3-5% пациентов зрение бывает удовлетворительным; в особо тяжелых случаях, если пациент приходит на лечение почти не зрячим, специалистам удается восстановить его зрение на 5-10%-ов: конечно, графическим дизайном такому пациенту не заниматься, однако он будет видеть достаточно, чтобы в повседневной жизни не нуждаться в помощи извне.
А в самых запущенных случаях (примерно 1-3% случаев) восстановить зрение пациента уже невозможно – в таких случаях специалисты уже трудятся над сохранением глаза пациента как органа – хоть и незрячего, чтобы из-за осложнений диабетической ретинопатии не пришлось этот глаз удалять.
Возможна ли профилактика диабетической ретинопатии?
Поскольку к развитию этого заболевания ведет повышение уровня глюкозы в крови, первым делом диабетикам рекомендуется тщательно следить за своим здоровьем и компенсировать диабет – держать уровень сахара в рамках нормы. Более того, если здоровым людям рекомендуется ходить на профилактические обследования к офтальмологу раз в год, то людям с диабетом рекомендуется делать это раз в полгода, особенно если диабет у них давно – более 10 лет. Специалист, обследовав глаза пациента, поделится советами о том, что он должен делать для того, чтобы сохранить зрение максимально острым – даже несмотря на диабет.