Ում համար է էլեկտրոնային ծխախոտների գոլորշին ամենավտանգավորը
Էլեկտրոնային ծխախոտների գոլորշին համարյա նույնքան վտանգավոր է, որքան սովորական ծխախոտի ծուխը։ Սակայն ամենավտանգավորը այն ասթմայով երեխաների համար է։ Երեխաներն ու դեռահասները, որոնք շնչում են էլեկտրոնային ծխախոտների ծուխը, 27 տոկոսով ավելի հաճախ են բախվում ասթմայի նոպաների հետ։
Սա պարզել է Rutgers Robert Wood Johnson Medical School-ի ուսանողուհի Ջենիֆեր Բեյլին։ Նրա խոսքով՝ եթե ինքը երեխաներ ունենար, երբեք թույլ չէր տա գտնվել այն մարդկանց կողքին, ովքեր էլեկտրոնային ծխախոտ են ծխում, քանի որ դրանցից արձակվող գոլորշին շատ վտանգավոր է երեխաների համար։
Բեյլին իր գործընկերների հետ ուսումնասիրել են 2016թ․ կատարված հետազոտության տվյալները։ Դրան մասնակցել է ավագ դպրոցի 33 500 եւ միջին դպրոցի 36 000 աշակերտ։ Նրանցից 11 830-ի մոտ ասթմա է եղել։ Ինչպես պարզվել է, այս երեխաները, որոնք ենթարկվել են էլեկտրոնային ծխախոտների գոլորշու ազդեցությանը, ավելի հաճախ են ասթմայի նոպաներ ունեցել։
Ինչպես իր հերթին նշել է Icahn School of Medicine at Mount Sinai-ից մանկաբույժ Կարեն Ուիլսոնը, շատերը կարծում են, որ էլեկտրոնային ծխախոտի գոլորշին վտանգավոր չէ շրջապատի, մանավանդ՝ երեխաների համար, սակայն դա բոլորովին էլ այդպես չէ։
«Ի հեճուկս տարածված այն կարծիքի, որ դա ընդամենը ջրի գոլորշի է, նրանում պարունակվում են որոշ այն քիմիական նյութերից, որոնք կան ծխախոտի ծխի մեջ։ Այդ նյութերը գրգռում են ասթմա ունեցող մարդկանց շնչառական ուղիները»,- ասել է մասնագետը։
Հետազոտության տվյալների համաձայն՝ էլեկտրոնային ծխախոտի գոլորշու մեջ պարունակվում են այնպիսի նյութեր, ինչպիսիք են պրոպիլենգլիկոլը, բուսական գլիցերինը, նիկոտինը եւ բուրմունքի հավելումները, որոնք բոլորը ընդունակ են բացասաբար ազդել թոքերի վրա, առաջացնելով գրգռվածություն, ինչպես նաեւ՝ բորբոքումներ։ Երեխաները, որոնք ենթարկվում են էլեկտրոնային ծխախոտի գոլորշու պասիվ ազդեցությանը, հաճախ են ասթմայի նոպաներ ունենում։

Для кого пар от электронных сигарет опаснее всего?
Пар от электронных сигарет почти так же опасен, как дым от обычных сигарет. Однако опаснее всего он для детей с астмой. Дети и подростки, вдыхающие дым от электронных сигарет, на 27% чаще сталкиваются с приступами астмы.
Выяснила это студентка Rutgers Robert Wood Johnson Medical School Дженнифер Бэйли. По ее словам, если бы у нее были дети, она бы им не позволила находиться рядом с людьми, которые курят электронные сигареты, ведь пар от этих сигарет очень опасен для детей.
Дженнифер Бейли с коллегами проанализировали данные исследования 2016 года, в котором участвовали 33 500 учеников старшей школы и 36 000 учеников средней школы. У 11 830 из них была астма. Как оказалось, дети, подвергавшиеся воздействию пара от электронных сигарет, чаще сталкивались с приступами астмы.
Как в свою очередь отметил педиатр Карен Уиллсон из Icahn School of Medicine at Mount Sinai, многие думают, что пар от электронных сигарет не опасен для окружающих, особенно для детей, но это далеко не так.
«Вопреки распространенному мнению, что это всего лишь пар от воды, в нем содержатся некоторые из тех же химических веществ, которые есть в сигаретном дыме. Эти вещества раздражают дыхательные пути людей с астмой», - сказал специалист.
Согласно данным исследований, в паре от электронных сигарет содержатся такие вещества, как пропиленгликоль, растительный глицерин, никотин и ароматизаторы, - все они способны негативно влиять на легкие, вызывая их раздражение, а также воспалительные процессы. Дети, которые подвергаются пассивному воздействию пара от электронных сигарет, чаще страдают от приступов астмы.