Ում համար է էլեկտրոնային ծխախոտների գոլորշին ամենավտանգավորը
Էլեկտրոնային ծխախոտների գոլորշին համարյա նույնքան վտանգավոր է, որքան սովորական ծխախոտի ծուխը։ Սակայն ամենավտանգավորը այն ասթմայով երեխաների համար է։ Երեխաներն ու դեռահասները, որոնք շնչում են էլեկտրոնային ծխախոտների ծուխը, 27 տոկոսով ավելի հաճախ են բախվում ասթմայի նոպաների հետ։
Սա պարզել է Rutgers Robert Wood Johnson Medical School-ի ուսանողուհի Ջենիֆեր Բեյլին։ Նրա խոսքով՝ եթե ինքը երեխաներ ունենար, երբեք թույլ չէր տա գտնվել այն մարդկանց կողքին, ովքեր էլեկտրոնային ծխախոտ են ծխում, քանի որ դրանցից արձակվող գոլորշին շատ վտանգավոր է երեխաների համար։
Բեյլին իր գործընկերների հետ ուսումնասիրել են 2016թ․ կատարված հետազոտության տվյալները։ Դրան մասնակցել է ավագ դպրոցի 33 500 եւ միջին դպրոցի 36 000 աշակերտ։ Նրանցից 11 830-ի մոտ ասթմա է եղել։ Ինչպես պարզվել է, այս երեխաները, որոնք ենթարկվել են էլեկտրոնային ծխախոտների գոլորշու ազդեցությանը, ավելի հաճախ են ասթմայի նոպաներ ունեցել։
Ինչպես իր հերթին նշել է Icahn School of Medicine at Mount Sinai-ից մանկաբույժ Կարեն Ուիլսոնը, շատերը կարծում են, որ էլեկտրոնային ծխախոտի գոլորշին վտանգավոր չէ շրջապատի, մանավանդ՝ երեխաների համար, սակայն դա բոլորովին էլ այդպես չէ։
«Ի հեճուկս տարածված այն կարծիքի, որ դա ընդամենը ջրի գոլորշի է, նրանում պարունակվում են որոշ այն քիմիական նյութերից, որոնք կան ծխախոտի ծխի մեջ։ Այդ նյութերը գրգռում են ասթմա ունեցող մարդկանց շնչառական ուղիները»,- ասել է մասնագետը։
Հետազոտության տվյալների համաձայն՝ էլեկտրոնային ծխախոտի գոլորշու մեջ պարունակվում են այնպիսի նյութեր, ինչպիսիք են պրոպիլենգլիկոլը, բուսական գլիցերինը, նիկոտինը եւ բուրմունքի հավելումները, որոնք բոլորը ընդունակ են բացասաբար ազդել թոքերի վրա, առաջացնելով գրգռվածություն, ինչպես նաեւ՝ բորբոքումներ։ Երեխաները, որոնք ենթարկվում են էլեկտրոնային ծխախոտի գոլորշու պասիվ ազդեցությանը, հաճախ են ասթմայի նոպաներ ունենում։

Friends' vaping could pose danger to kids with asthma
Add another danger that e-cigarettes pose to teenagers: A new study finds secondhand exposure to vaping may raise the chances of asthma attacks in adolescents with the respiratory condition.
Middle school and high school students with asthma were 27 percent more likely to have suffered an asthma attack if they'd been exposed to vapor from someone else's e-cigarette use, the researchers found.
"While we cannot definitively say these products worsen asthma, I think if I was a parent, I wouldn't want to risk my kids being around people using these products," said lead researcher Jennifer Bayly. She is a student at Rutgers Robert Wood Johnson Medical School in New Brunswick, N.J.
These findings and others belie the general perception that e-cigarette emissions carry no risk, said Dr. Karen Wilson, chief of general pediatrics at the Icahn School of Medicine at Mount Sinai in New York City.
"Contrary to the idea that it's a harmless water vapor, it actually contains some of the same chemicals that we find in tobacco smoke, along with particulate matter that can be very irritating to people with asthma," Wilson said.
There is moderate scientific evidence that e-cigarette use causes increased cough and wheeze in teenagers, and an increase in asthma symptoms, according to a recent National Academies of Sciences, Engineering and Medicine report cited by the study authors.
For their research, Bayly and her colleagues gathered data from the 2016 Florida Youth Tobacco Survey. It included about 33,500 high school students and just over 36,000 middle school students, aged 11 to 17. The study focused on 11,830 students who reported having asthma.
Overall, 21 percent of kids with asthma said they'd had an asthma attack during the previous year, and 33 percent said they'd been exposed to secondhand vapor from an e-cigarette.
This exposure to secondhand vapor was tied to a significantly increased risk of an asthma attack, even after researchers accounted for other factors, such as whether the teens used an e-cigarette themselves or had been exposed to tobacco smoke.