Աշակերտների 85 տոկոսը դպրոց չի եկել, ծնողները խուճապի մեջ են. ի՞նչ է կատարվում թիվ 128 դպրոցում
Մինչեւ երեկ թիվ 128 դպրոցում հաճախելիությունը լրիվ սովորական էր՝ ձմռան համար․ յուրաքանչյուր դասարանում բացակայում էր ամենաշատը 2-3 աշակերտ: Այսօր, սակայն, աշակերտների 85%-ը դպրոց չի հաճախել: Պատճառը A H1N1 վիրուսից վախն է, որը հայտնի է որպես խոզի գրիպ:
Ինչպես NEWS.am Medicine-ի թղթակցին պատմեց դպրոցի տնօրեն Անահիտ Ուզունյանը, երրորդ դասարանցիներից մեկի մոտ վերջերս հայտնաբերվել է H1N1: Երբ այդ մասին հայտնի դարձավ դպրոցում, շատ ծնողներ, վախենալով, որ իրենց երեխաները կվարակվեն, որոշեցին նրանց դպրոց չուղարկել:
Տղան հունվարի 9-ից դասի չի գալիս: Մի քանի օր նա հիվանդանոց է պառկել, բայց հիմա նրան դուրս են գրել, եւ նա կշարունակի ամբուլատոր բուժումը: Նա դեռեւս դպրոց չի գնում:
Ինչպես նշում է տնօրենը, դպրոցի բոլոր դասարանները պարբերաբար օդափոխվում են, եւ բոլոր մակերեսները մաքրվում են սպիրտային լուծույթով: Դասարաններում ջերմաստիճանը նորմալ է, երեխաները չեն մրսի: Ստուգել բոլոր երեխաներին դպրոց մտնելիս, ինչպես նշել է տնօրենը, հնարավոր չէ, բայց եթե ուսուցիչները նկատում են, որ ինչ-որ մեկն իրեն վատ է զգում, անմիջապես ուղարկում են դպրոցի բուժքրոջ մոտ եւ տուն: Հետեւաբար, տնօրենի կարծիքով, դպրոցում վախենալու ոչինչ չկա. վարակի վտանգն ավելի բարձր չէ, քան որեւէ այլ վայրում:
Ծնողները, սակայն, համոզված չեն, որ ձեռնարկված միջոցները բավարար են՝ առողջ երեխաներին վարակից կանխելու համար: Հետեւաբար նրանք նախընտրում են չուղարկել իրենց երեխաներին դպրոց:
Մ.Տ.-ն՝ դպրոցի աշակերտուհիներից մեկի ծնողը, NEWS.am Medicine-ի հետ զրույցում նշեց, որ քանի դեռ գրիպի եւ ՍՇՎ-ի հետ կապված իրավիճակը չի հանդարտվել, նա իր դստերը դպրոց չի ուղարկի: Մ.Տ.-ի տվյալներով՝ առնվազն երկու դասարան դպրոց չեն գնացել: Գնում են միայն նրանք, ովքեր չեն ցանկանում շատ բացականներ ստանալ եւ վախենում են կիսամյակի վերջում իրենց գնահատականներից:
Մ.Տ.-ն, ինչպես եւ մյուս ծնողները, վստահ է, որ ներկայիս իրավիճակում դպրոցներում գրիպի եւ ՍՇՎ-ի տարածումից խուսափելու համար, ճիշտ կլիներ երեխաներին մեկ շաբաթով արձակուրդ տալ՝ գոնե ամառային արձակուրդների կրճատման հաշվին:
Մ.Տ.-ի խոսքով, եթե դպրոցներում դասերը չեն դադարեցնում, հարկավոր է գոնե հիվանդ երեխաների համար պետպատվեր տրամադրել: Քանի որ, եթե նրանք դպրոցում վարակվեն եւ հիվանդանան, ապա դա ոչ միայն  նյրանց առողջության համար մեծ վնաս կլինի, այլեւ մեծ հարված կհասցնի նրանց գրպանին: Մ.Տ.-ն այդ մասին սեփական փորձից գիտի. նրա դուստրը դեկտեմբերի 5-11-ը հիվանդանոցում երկկողմ թոքաբորբով պառկած է եղել եւ նրա բուժման համար ստիպված են եղել մոտ 400 հազար դրամ վճարել:
Աղջկա մոտ H1N1 չեն հայտնաբերել, բայց այդ վիրուսի անալիզը նրանց 30 հազար դրամ է արժեցել: Եւս 40 հազար դրամ ԿՏ-ի համար, որը երկու անգամ են արել: Ստացիոնար բուժման համար հիվանդանոցը 215 հազար դրամ է վերցրել: Արդյունքում բավականին մեծ գումար է ստացվել, որը շատ ընտանիքներ պարզապես ի վիճակի չեն վճարել:

85% учеников не пришли в школу, родители в панике: Что происходит в школе 128?
До вчерашнего дня посещаемость школы номер 128 была вполне нормальная для зимы: в каждом классе отсутствовали максимум 2-3 учеников. Сегодня, однако, 85% учеников в школу не явились. Причина – боязнь вируса A H1N1, называемого в народе свиным гриппом.
Как рассказала корреспонденту NEWS.am Medicine директор школы Анаит Узунян, у одного из третьеклассников недавно обнаружили H1N1. Когда об этом стало известно в школе, многие родители, боясь, что их дети заразятся, решили их в школу не отправлять.
Мальчик не ходил на занятия с 9 января. Несколько дней он лежал в больнице, но сейчас его выписали, и лечение он будет продолжать амбулаторно. В школу он пока не ходит.
Как отметила директор, все классы в школе регулярно проветриваются, а все поверхности прочищаются спиртовым раствором. Температура в классах нормальная, дети не простынут. Осматривать всех детей при входе в школу, как отметила директор, не представляется возможным, но если учителя замечают, что кто-то плохо себя чувствует, его сразу же отправляют к школьной медсестре – и домой. Поэтому бояться в школе, по мнению директрисы, нечего: риск заражения не выше, чем в любых других местах.
Родители, однако, не уверены, что принятых мер достаточно, чтобы предотвратить заражение здоровых детей. А потому они предпочитают не отправлять своих детей в школу.
М.Т., родительница одной из учениц школы, отметила в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine, что пока ситуация с гриппом и ОРВИ в городе не успокоится, свою дочь она в школу не отведет. Как минимум два класса, по данным М.Т., сегодня не пошли в школу. Идут лишь те, кто не хочет получать много пропусков и боится за свои отметки в конце семестра.
М.Т., как и многие другие родители, уверена, что в нынешней ситуации, во избежание распространения в школах гриппа и ОРВИ, было бы правильно дать детям каникулы на неделю – хотя бы за счет сокращения летних каникул.
По словам М.Т., если занятия в школах не прекращают, нужно хотя бы выделить на лечение больных детей госзаказ. Ведь если дети в школе заразятся и заболеют, это будет не только риском для их здоровья, но и серьезным ударом по карману. М.Т. знает об этом не понаслышке: ее дочь с 5 по 11 декабря лежала в больнице с двусторонней пневмонией, и за ее лечение пришлось заплатить около 400 000 драмов. H1N1 у девочки не обнаружили, но зато анализ на этот вирус обошелся им в 30 000 драмов. Еще по 40 000 драмов – КТ, которую делали дважды. За стационарное лечение больница взяла 215 000 драмов. В итоге получилась довольно большая сумма, которую многие семьи просто не в состоянии будут заплатить.