Հայաստանում հոգեբուժական կլինիկաների հիվանդների շրջանում կանցկացվի հեպատիտի հայտնաբերման սկրինինգային ծրագիր
16 հունվարի, 2019  16:29
Մոտ ապագայում Հայաստանում նախատեսվում է անցկացնել սկրինինգային ծրագիր, որը կօգնի բացահայտել հեպատիտ B-ն եւ C-ն՝ հոգեբուժական կլինիկաների հիվանդների մոտ: Այս մասին լրագրողներին տեղեկացրել է Հայաստանի հեպատոլոգների ասոցիացիայի նախագահ Հասմիկ Ղազինյանը:
Նրա խոսքերով, հոգեբուժական հիվանդություններով հիվանդները մտնում են ռիսկային խմբի մեջ, քանի որ նրանց դիսպանսերացման ժամանակահատվածը սովորաբար բավական երկար է տեւում, եւ ռիսկ կա, որ բուժման ընթացքում կատարված բժշկական մանիպուլյացիաների ընթացքում նրանք կարող են վարակվել վիրուսային հեպատիտով, այդ թվում՝ գործիքների միջոցով, եթե դրանք պատշաճ կերպով չեն ախտահարվում:
Հասմիկ Ղազինյանի խոսքերով, մոտակա 10 օրվա ընթացքում փորձագետները «Նուբարաշեն» կլինիկայի 400 հիվանդներից արյան նմուշներ կվերցնեն եւ լաբորատորիա կտանեն, որտեղ դրանք կստուգվեն: Արդյունքները հայտնի կդառնան շատ շուտով:
Սկիրինգային ծրագիրը ֆինանսավորվում է Հայաստանի հեպատոլոգների ասոցիացիայի կողմից, իսկ այն կանցկացվի «Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոցի հետ համատեղ:
Ապագայում, համատեղ ծրագրերի շրջանակներում, նրանք նախատեսում են նմանատիպ ծրագիր անցկացնել մաշկաբանական եւ սեռական ճանապարհով փոխանցվող հիվանդություններով հիվանդների շրջանում, քանի որ նրանք նույնպես մտնում են վանգավոր խմբի մեջ: Բացի այդ, սկրինինգի շրջանակներում նախատեսվում է ստուգել հեպատիտի առկայությունը նաեւ 1000 առողջ քաղաքացիների մոտ, որոնք հաշվառված չեն եւ չեն ներառվում ռիսկի խմբում:
Նման ծրագրերը կօգնեն ոչ միայն հայտնաբերել հեպատիտով հիվանդներին, որոնք դեռեւս չեն կասկածում, որ վարակված են, եւ ժամանակին սկսել նրանց բուժումը, այլեւ ավելի լավ հասկանալ երկրում համաճարակային իրավիճակը:

В Армении проведут скрининговую программу по обнаружению гепатита среди пациентов психиатрических клиник
16 января, 2019  16:29
В Армении в ближайшее время планируется провести скрининговую программу, которая поможет обнаружить гепатиты В и С у пациентов психиатрических клиник. Об этом журналистам сообщила президент Армянской ассоциации гепатологов Асмик Газинян.
По ее словам, пациенты с психиатрическими заболеваниями входят в группу риска, так как период их диспансеризации обычно достаточно долгий, и есть риск, что во время медицинских манипуляций, проводимых в ходе лечения, они могут заразиться вирусным гепатитом – в том числе через инструменты, если они не будут должным образом продезинфицированы.
В течение ближайших 10 дней, как отметил Асмик Газинян, специалисты заберут образцы крови 400 пациентов клиники «Нубарашен» и отвезут в лабораторию, где и будут проводиться анализы. О результатах будет известно очень скоро.
Скрининговую программу финансирует Армянская ассоциация гепатологов, а проводить ее будут при содействии инфекционной больницы «Норк».
В будущем в рамках совместных программ они планируют провести такую же скрининговую программу среди пациентов с дерматологическими заболеваниями и инфекциями, передающимися половым путем, так как они тоже входят в группу риска. Также в рамках скрининга планируется проверить на наличие гепатитов и 1000 здоровых граждан, не находящихся на учете и не входящих в группы риска.
Подобные программы помогут не только выявить пациентов с гепатитами, пока не подозревающих о том, что они были инфицированы, и своевременно начать их лечение, но и лучше понять эпидемиологическую ситуацию в стране.