Արդյոք արժի՞ գրիպի դեմ պատվաստումներ կատարել. Պարզաբանում է գլխավոր թոքաբանը
Ձմեռային ամիսների, թերեւս, գլխավոր հարցն է՝ արդյոք արժի՞ գրիպի դեմ պատվաստում կատարել, թե՞ ոչ: ՀՀ ԱՆ գլխավոր թոքաբան Անդրանիկ Ոսկանյանը նշում է, որ այսօրվա դրությամբ ռիսկի խմբերի մեջ չմտնող անձանց զանգվածային պատվաստման անհրաժեշտություն չկա:
Հունվարի 17-ին կայացած մամուլի ասուլիսում մասնագետը նշեց, որ ընթացիկ տարում սուր շնչառական վիրուսային ինֆեկցիաներով հիվանդացության ցուցանիշը 1,5 անգամ ցածր է, քան 2018 եւ 2017 թվականներին: Վերջին տեղեկություններով՝ Հայաստանում ՍՇՎ-ով հոսպիտալացվել է շուրջ 700 մարդ, որոնցից 96 տոկոսը մինչեւ 4 տարեկան երեխաներ են: Ստացիոնար բուժում ստացող անձանց 21 տոկոսի մոտ թոքաբորբ է ախտորոշվել
Ինչպես նշեց Ոսսկանյանը, հաշվի առնելով ստացած տվյալները՝ գրիպի դեմ պատվաստում պետք է ստանան նրանք, ովքեր մտնում են ռիսկի խմբերի մեջ, հատկապես երեխաները եւ տարեցները: Փորձագետը, միաժամանակ, շեշտեց, որ մինչեւ պատվաստվելը երեխաները պետք է մանկաբույժի մոտ պարտադիր զննում անցնեն: Հենց բժիշկը պետք է որոշի պատվաստման նպատակահարմարությունը:
Ոսկանյանը ծնողներին կոչ արեց ՍՇՎ չնչին նշանների առկայությամբ երեխաներին մակապարտեզ եւ դպրոց չուղարկել, ինչը կօգնի կանխել վիրուսի տարածումը: «Կարիք չկա հակաբիոտիկներ ընդունել մինչեւ ախտորոշման հաստատվելը: Բանն այն է, որ գրեթե բոլոր բակտերիաներն ու վիրուսները մեզ հետ են ապրում, բայց որպես հիվանդություն չեն դրսեւորվում: Սառը եղանակին հիվանդացությունը պայմանավորված է իմունիտետի անկմամբ, հետեւաբար ընտանիքում, որտեղ հիվանդների հետ շփում չի եղել, կարող են ՍՇՎ-ի դեպքեր գրանցվել»,- ընդգծեց նա:
Ինչու՞ է սուր շնչառական վիրուսային վարակների դեպքում կարեւոր բժշկին դիմելը: Պատասխանը պարզ է. ՍՇՎ կարող են առաջացնել մանրէները (օրինակ՝ պնեւմոկոկը եւ ստաֆիլոկոկը), վիրուսները (ռինովիրուսներ, պարագրիպ), ինչպես նաեւ ատիպիկ հարուցիչները, ինչպիսիք են միկոպլազմաները եւ խլամիդիաները:
«Միայն բժիշկը կարող է հաստատել վարակը եւ համապատասխան բուժում նշանակել»,- ասաց թոքաբանը:
Ոսկանյանը ուշադրություն դարձրեց այն հանգամանքին, որ ՍՇՎ-ի դեպքում բարդությունների զարգացման ռիսկի խմբի մեջ մտնում են նաեւ թոքերի օբստրուկտիվ քրոնիկական հիվանդությամբ մարդիկ, որոնց մոտ ՍՇՎ-ի բարդ ընթացքի դեպքում կարող է ծանր շնչառական համխատանիշ առաջանալ:
«Գրիպից մահացությունը պայամանվորված է ծանր շնչառական համախտանիշի զարգացմամբ, երբ բորբոքային պրոցեսը սկսվում է շնչառական համակարգից, թոքաբշտերի, մազանոթների եւ անոթային համակարգի մակարդակում: Ծանր շնչառական համախտանիշը զարգանում է նաեւ H1N1-ի դեպքում, ուստի այս հիվանդների շրջանում հաճախ է գրանցվում մահվան ելք»,- տեղեկացրեց Ոսկանյանը:

Стоит ли делать прививки от гриппа? Разъясняет главный пульмонолог
Пожалуй, главный вопрос зимних месяцев – это стоит ли делать прививку от гриппа, или нет. Главный пульмонолог МЗ РА Андраник Восканян отмечает, что на сегодняшний день нет необходимости в массовой вакцинации лиц, не входящих в группы риска.
На пресс-конференции 17 января специалист отметил, что в текущем году показатель заболеваемости острыми респираторными вирусными инфекциями (ОРВИ) в 1.5 раза ниже, чем в 2018 и 2017 гг. По последним данным, в Армении с ОРВИ госпитализировано порядка 700 человек, из которых 96% - это дети в возрасте до 4-х лет. У 21% лиц, проходящих стационарное лечение, диагностирована пневмония.
С учетом полученных данных, как отметил Восканян, вакцинацию от гриппа следует сделать тем, кто входят в группы риска, в особенности детям и пожилым. Между тем эксперт подчеркнул, что детям до прививки необходимо пройти обязательное обследование у педиатра. Именно врач должен установить целесообразность вакцинации.
Восканян также призвал родителей не отправлять детей в детсад или школу при наличии малейших признаков ОРВИ, что поможет предотвратить распространение вируса. «Не нужно принимать антибиотики до уточнения диагноза. Дело в том, что почти все вирусы и бактерии живут с нами, но не проявляются в виде болезни. Заболеваемость при холодной погоде обусловлена снижением иммунитета, поэтому в семье, где не было контактов с больными людьми, могут фиксироваться случаи ОРВИ», - подчеркнул он.
Почему важно при острых респираторных вирусных инфекциях обращаться к врачу? Ответ прост: ОРВИ могут спровоцировать бактерии (к примеру, пневмококк и стафилококк), вирусы (риновирусы, парагрипп), а также такие атипичные возбудители, как микоплазмы и хламидии. «Только врач может установить инфекцию и назначить соответствующее лечение», - сообщил пульмонолог.
Восканян обратил внимание на то, что в группу риска развития обострений при ОРВИ входят также лица с хронической обструктивной болезнью легких (ХОБЛ), у которых ОРВИ при тяжелом течении может обернуться ТОРСом (тяжелым острым респираторным синдромом). «Смертность от гриппа обусловлена развитием ТОРСа, когда воспалительный процесс начинается с дыхательной системы, на уровне легочных альвеол, капилляров и сосудистой системы. ТОРС развивается также при H1N1, поэтому у этих больных чаще фиксируется смертельный исход», - проинформировал Восканян.