Կաթված, պարանոցի զարկերակների շերտատում. Ի՞նչ խնդիրների կարող են հանգեցնել գրիպանման հիվանդությունները
12 փետրվարի, 2019  12:00
Գրիպանման հիվանդությունները պարունակում են վտանգներ, որոնց մասին ցայժմ քչերին է հայտնի. դրանք կարող են բարձրացնել կաթվածի առաջացման եւ պարանոցի զարկերակների շերտատման վտանգ։ Այս մասին ասվում է երկու հետազոտությունում, որոնք կներկայացվեն Կաթվածի ուսումնասիրման ամերիկյան ասոցիացիայի (American Stroke Association's International Stroke Conference) կողմից Հոնոլուլուում կայանալիք միջազգային կոնֆերանսում։
Երկու հետազոտությունն էլ անցկացրել են Vagelos College of Physicians and Surgeons at Columbia University-ի (ԱՄՆ) մասնագետները։ Առաջինում նրանք հայտնաբերել են, որ գրիպանման հիվանդությունների առկայությունը մեծացնում է կաթվածի հավանականությունը 40 տոկոսով՝ հաջորդ 15 օրերի ընթացքում։ Ավելին, բարձր ռիսկը պահպանվում է մինչեւ մեկ տարի։
Հետազոտողները գնահատել են գրիպանման հիվանդության պատճառով հոսպիտալացման հավանականությունը իշեմիկ կաթվածի պարագայում։ Նրանք ուսումնասիրել են 2014 թվականին իշեմիկ կաթված ստացած 30192 պացիենտի տվյալները, համեմատել յուրաքանչյուր պացիենտի «դեպքի պատուհանը»՝ կաթվածին նախորդած ժամանակը, ստուգման շրջանների ժամանակային պատուհանի հետ՝ օգտագործելով նախորդ երկու տարիների նույն ժամանակները։
Նրանք ենթադրել են, որ, գուցե, կաթվածի բարձր ռիսկը գրիպանման հիվանդություններից հետո կարող է կապված լինել վարակների առաջացրած բորբոքման հետ։
Երկրորդ հետազոտությունում գիտնականները պարզել են պարանոցի զարկերակների խզման բարձր ռիսկը գրիպանման հիվանդություններից հետո՝ մեկ ամսվա ընթացքում։ Պարզվել է, որ պարանոցի զարկերակի շերտատման հավանականությունը գրիպանման հիվանդություններից հետո 30 օրում ավելի բարձր է եղել, քան մեկ-երկու տարի հետո նույն ժամանակահատվածում։

Инсульт, расслоение шейных артерий: К каким проблемам могут привести гриппоподобные заболевания?
У гриппоподобных заболеваний есть риски, о которых пока мало кому известно: они повышают риск развития инсульта и расслоения шейных артерий. Об этом говорится в двух исследованиях, которые будут представлены на Международной конференции по проблемам инсульта Американской ассоциации по изучению инсульта 2019 (American Stroke Association's International Stroke Conference) в Гонолулу.
Оба исследования провели специалисты из Vagelos College of Physicians and Surgeons at Columbia University (США). В первом исследовании они обнаружили, что наличие гриппоподобных заболеваний увеличивает вероятность инсульта почти на 40% в течение следующих 15 дней. Более того, повышенный риск сохраняется до одного года.
Исследователи оценили вероятность госпитализации по поводу ишемического инсульта после госпитализации из-за гриппоподобного заболевания. Они изучили данные 30 912 пациентов, перенесших ишемический инсульт в 2014 году, сравнили «окно случая» каждого пациента – время, предшествующее инсульту, – с временным окном для серии контрольных периодов, используя те же даты предыдущих двух лет.
Они предположили, что, возможно, повышенный риск инсульта после гриппоподобных заболеваний может быть связан с воспалением, вызванным инфекцией.
Во втором исследовании ученые выявили повышенный риск разрыва шейных артерий в течение одного месяца после гриппоподобных заболеваний. Оказалось, что вероятность расслоения шейной артерии в течение 30 дней после гриппоподобного заболевания была выше, чем в тот же период времени спустя один-два года.