Իսկական համաճարակ. Ֆիլիպիններում կարմրուկից 136 մարդ է մահացել
Ֆիլիպիններում կարմրուկի համաճարակից արդեն  136 մարդ է մահացել, որոնց մեծամասնությունը 1-4 տարեկան երեխաներ են: Իսկ հիվանդների թիվն արդեն գերազանցել է 8400-ը, հաղորդում է AlJazeera-ն:
Մայրաքաղաք Մանիլայում անցյալ տարվա համեմատ հիվանդացության ցուցանիշներն աճել են 1000 տոկոսով: Ֆիլիպինների Առողջապահության նախարարն ընդգծել է, որ անցյալ շաբաթ Մանիլայում եւ նրա հարակից շրջաններում  զանգվածային պատվաստում են սկսել, քանի որ դրանից հրաժարվելը եւ պատվաստման նվազեցումը բռնկման հիմնական պատճառն է: Ակնկալվում է, որ այն պետք է օգնի մինչեւ ապրիլ կանխել կարմրուկի բռնկումը:
Պետության ղեկավար Ռոդրիգո Դուտերտեն իր տեսաուղերձում զգուշացրել է կարմրուկի հնարավոր հետեւանքների մասին եւ քաղաքացիներին կոչ արել չհրաժարվել պատվաստումից:
Վերջին տվյալներով՝ Ֆիլիպիններում կարմրուկից պատվաստվելու միջին մակարդակը 60 տոկոսից ավել չէ, իսկ որոշ հեռավոր շրջաններում չի գերազանցում 30 տոկոսը:
Առողջապահության նախարարությունը ենթադրում է, որ բնակչությունը վախենում է ներարկումներից այն բանից հետո, երբ 2017-ին դենգե տենդի դեմ պատվաստումը առողջության համար վնասակար էր դարձել:
Կարմրուկի հետ կապված իրավիճակն այսօրվա դրությամբ լարված է ոչ միայն Ֆիլիպիններում, այլեւ այլ տարածաշրջաններում: 2018-ին կարմրուկով հիվանդացած մարդկանց թվով  Եվրոպայի երկրների վարկանիշի առաջին տեղում հայտնվել էր Ուկրաինան:
2019 թվականին միայն մեկ շաբաթվա ընթացքում այնտեղ կարմրուկի 3264 նոր դեպք են արձանագրել: Այս տարի կարմրուկից արդեն 8 մարդ է մահացել, իսկ 2018 թվականին՝ 16:

Measles outbreak in Philippines kills 136
Health officials in the Philippines say more than 130 people, mostly children, have died of measles and 8,400 others have fallen ill in an outbreak largely blamed on vaccination fears.
Infections jumped by more than 1,000 percent in metropolitan Manila, the densely packed capital of more than 12 million people, in January compared with the previous year.
About half of the 136 who died of measles were children aged one to four, according to officials. Many of those who lost their lives had not been inoculated.
Health Secretary Francisco Duque III said on Monday a massive immunisation drive that started last week in Manila and four provincial regions may contain the outbreak by April.
"No ifs, no buts, no conditions, you just have to bring your children and trust that the vaccines ... will save your children," Duque urged parents. "That's the absolute answer to this outbreak."
In a televised message on Friday, President Rodrigo Duterte warned of fatal complications and urged that children be immunised.