Ցածրածխաջրային սննդակարգը կարող է շողացող առիթմիա առաջացնել
Ցածրածխաջրային սննդակարգը, որին սիրում են հետեւել շոու բիզնեսի մեծ թվով աստղեր, այնքան էլ անմեղ չէ, որքան կարող է թվալ առաջին հայացքից. Գուանչժոուի Սուն Յաթսենի համալսարանի (Չինաստան) գիտնականները պարզել են, որ ցածրածխաջրային սննդակարգը կարող է առաջացնել շողացող առիթմիա՝ սրտի ռիթմի խանգարում, որը մեծացնում է գլխուղեղի եւ սրտի կաթվածի հավանականությունը:
Ցածրածխաջրային սննդակարգը նախատեսում է հնարավորինս քիչ քանակությամբ շաքարի եւ այլ ածխաջրերի գործածում: Սննդակարգի հիմքն են կազմում սպիտակուցները եւ ճարպերը: Սննդակարգի ամենաթունդ հետեւորդները հաճախ ածխաջրերից ամբողջությամբ հրաժարվում են:
Վաշինգտոնում կայացած Սրտաբանների ամերիկյան կոլեգիայի ամենամյա նստաշրջանի ժամանակ չինացի բժիշկները հայտնել են, որ վերլուծել են ARIC նախագծի շրջանակում ստացված տեղեկությունները, որի ժամանակ մարդկանց հետեւել են 1985-ից 2016 թվականներին: Փորձարկվողները՝ 14 հազար մարդ, դիտարկումները սկսելիս սրտի հիվանդություններ չեն ունեցել:
Դիտարկումների ժամանակահատվածում գրեթե 2 հազար մարդու մոտ շողացող առիթմիա է ախտորոշվել: Գնահատելով նրանց սննդային սովորությունները եւ ստացած տվյալները համեմատելով առիթմիա չունեցող մարդկանց ցուցանիշների հետ՝ գիտնականները հայտնաբերել են, որ նորմալ քանակությամբ ածխաջրեր գործածած մարդկանց շրջանում առիթմիայի զարգացման հավանականությունը 16-18 տոկոսով ցածր է եղել, քան նրանց շրջանում, ովքեր սնվել են ցածրածխաջրային սննդակարգի սկզբունքով:
Նախագծի հեղինակներից մեկը՝ Սյաոդուն Չժուանը նշել է, որ առայժմ հնարավոր չէ հստակ ասել, թե ածխաջրերից երկար ժամանակ հրաժարվելը կոնկրետ ինչպես է ազդում օրգանիզմի, հատկապես անոթների եւ սրտի վրա: Հնարավոր է՝ բանն այն է, որ ցածրածխաջրային սնունդի կողմնակիցներն իրենց զրկում են հակաօքսիդանտներից, որոնք պարունակվում են ածխաջրերով մթերքներում, օրինակ՝ մրգերի, բանջարեղենի եւ նպարեղենի մեջ:

Низкоуглеводная диета может спровоцировать мерцательную аритмию
Низкоуглеводная диета, которой любят придерживаться многие звезды шоу-бизнеса, не так безобидна, как может показаться на первый взгляд: как выяснили ученые из университета Сунь Ятсена в Гуанчжоу (Китай), низкоуглеводная диета может спровоцировать развитие мерцательной аритмии – нарушения сердечного ритма, повышающего риск инсульта и инфаркта.
Низкоуглеводная диета предполагает употребление как можно меньшего количества сахара и других углеводов. Основа рациона – белки и жиры. Самые рьяные поклонники диеты нередко полностью отказываются от углеводов.
На ежегодной сессии Американской коллегии кардиологов в Вашингтоне китайские врачи рассказали, что проанализировали сведения, собранные в рамках проекта ARIC, в котором наблюдали за людьми в период с 1985 по 2016 год. Испытуемыми стали 14 000 человек, не имевших  на момент начала наблюдений болезней сердца.
За время наблюдений у почти 2000 человек была диагностирована мерцательная аритмия. Оценив их пищевые привычки и сравнив полученные данные с показателями людей без аритмии, ученые обнаружили, что у людей, которые употребляли углеводы в нормальном количестве, риск развития аритмии был на 16-18% ниже, чем у тех, кто питался по принципу низкоуглеводной диеты.
Как отметил один из авторов проекта Сяодун Чжуан, пока нельзя точно сказать, как именно влияет на организм, особенно на сердце и сосуды, длительный отказ от углеводов. Возможно, дело в том, что сторонники низкоуглеводного питания лишают себя антиоксидантов, содержащихся в продуктах с углеводами, - например, во фруктах, овощах и крупах.