Գարեջրագործը որոշել է Մեծ պահքի ժամանակ հրաժարվել ուտելիքից եւ միայն գարեջուր խմել
Օհայոյի նահանգի Նյութաուն քաղաքի բնակիչ, գարեջրագործ Դել Հոլը որոշել է Մեծ պահքի ժամանակ հրաժարվել ուտելիքից եւ ուժերը պահպանել միայն գարեջրով ու ջրով։
Ինչպես տեղեկացնում է WKRC-TV-ն, Դել Հոլը ուտելիքից հրաժարվեց չորեքշաբթի՝ մարտի 6-ին, եւ խոստանում է նման դիետա պահել մինչեւ Զատիկ, որն այս տարի կաթոլիկները նշում են ապրիլի 21-ին։
Դելին, ըստ նրա, ոգեւորել է Մյունխենի վանքի պապական վանականների օրինակը, որոնք XVII դարասկզբին, Բավարիայի կյուրֆյուրստի թույլտվությամբ, 12 տոկոսանոց գարեջուր էին պատրաստում՝ դոպելբոկ։ Մեծ պահքի ժամանակ նրանք ոչինչ չէին ուտում եւ խմում էին միայն այդ գարեջուրը։
Հոլը, իհարկե, մտադիր չէ սահմանափակվել դոպելբոկով եւ պատրաստվում է ամեն տեսակի գարեջուր խմել։ Նա նախատեսում է նաեւ կանոնավորապես բուժզննում անցնել ու պատմել արդյունքների մասին սոցցանցերում։
Նախկինում Հոլն արդեն սովահարության փորձ է արել։ Մի անգամ չորս օր միայն ջուր է խմել ու հույս ունի, որ կկարողանա գարեջրով դիմանալ տասն անգամ ավելի երկար։
«Ես բանակի վետերան եմ եւ լավագույնն եմ եղել իմ կարգում,- պնդում է նա։- Ես վազել եմ ամբողջ մարաթոնը՝ 42 կիլոմետր։ Դաժան փորձությունների եմ տոկացել, բայց դա թվում է, թե առանձնապես բարդ է։ Ինձ պարզապես հետաքրքիր է իմանալ, թե կդիմանամ արդյոք։ Կկարողանա՞մ, թե՞ ոչ»։

Пивовар решил на время Великого поста отказаться от еды и пить только пиво
Пивовар Дел Холл из американского города Ньютаун, штат Огайо, решил на время Великого поста отказаться от твердой пищи и подкреплять силы только пивом и водой.
Как сообщает WKRC-TV, Дел Холл перестал есть твердую пищу в среду, 6 марта, и обещает придерживаться такой диеты до Пасхи, которую этом году католики отмечают 21 апреля.
Дела, по его словам, вдохновил пример папских монахов из монастыря под Мюнхеном, которые в начале XVII века с разрешения курфюрста Баварии стали варить исключительно сытное пиво крепостью выше 12 градусов — доппельбок. Во время Великого поста они ничего не ели и пили только это пиво
Сам Холл, правда, не намерен ограничиваться доппельбоком и собирается пить пиво всех сортов. Также он планирует регулярно проходить медосмотр и рассказывать о результатах в социальных сетях.
В прошлом Холл уже экспериментировал с голоданием. Однажды он четыре дня употреблял только воду и надеется, что сумеет продержаться на пиве в десять раз дольше.
«Я ветеран армии и был там лучшим в своем классе, — утверждает он. — Я бегал полный марафон, 42 километра. Я выдерживал суровые испытания, но это кажется особенно сложным. Мне просто интересно, справлюсь ли я. Смогу или нет».