Ծնողներին անհրաժեշտ գիտելիքներով ապահովել. Երեւանում ընթանում է «Լույսի մոլորակ» մոր եւ մանկան կոնֆերանս-ցուցահանդեսը (ֆոտո)
23 մարտի, 2019  14:20
Հայաստանում ծնողներն իրենց երեխաներին շատ են սիրում, սակայն երբեմն, որքան էլ սա տարօրինակ չհնչի, իրենց չափից ավելի սիրով կարող են երեխաներին վնասել: Այս մասին մարտի 23-ին Երեւանում «Լույսի մոլորակ» մոր եւ մանկան կոնֆերանս-ցուցահանդեսի բացմանը ելույթ ունենալիս ասաց «Իմ քայլը» եւ «City of smile» հիմնադրամների հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, Հայաստանի վարչապետի կին Աննա Հակոբյանը:
Նրա խոսքով՝ նման կոնֆերանս-ցուցահանդեսը Հայաստանում առաջին անգամ է անցկացվում, որի գլխավոր նպատակը ծնողներին երեխայի գրագետ խնամքի մասին անհրաժեշտ գիտելիքներով ապահովելն է:
«Անչափ կարեւոր է, որ ծնողները գրագետ լինեն, բոլոր հարցերը քննարկեն մասնագետների հետ, իսկ երեխայի ֆիզիկական եւ հոգեկան առողջությանը իսկապես գրագետ մոտեցում ցուցաբերեն»,- նշեց Աննա Հակոբյանը:
Նրա խոսքով՝ «Իմ քայլը» հիմնադրամը նախապես խոստացել էր կամուրջ դառնալ նրանց միջեւ, ովքեր հրաշալի գաղափարներ ունեն, եւ նրանց, ովքեր այդ գաղափարների իրականացման ռեսուրսներ ունեն, ուստի հիմնադրամի ներկայացուցիչները հաճույքով համաձայնվեցին օգնել այս միջոցառման կազմակերպմանը, քանի որ այստեղ ծնողները կարող են երեխաների գրագետ խնամքի վերաբերյալ անգնահատելի գիտելիքներ ստանալ: Նույն պատճառով այս միջոցառման կազմակերպմանը հաճույքով մասնակցեց նաեւ ՄԱԿ Մանկական հիմնադրամը (ՅՈՒՆԻՍԵՖ):
Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Տանյա Ռադոչայն իր հերթին նշեց, որ երեխաները շատ բանի կարիք ունեն, բայց ամենից շատ նրանց ուտելիք է հարկավոր, խաղալու հնարավորություն եւ սեր:
«Երեխան չի կարող նորմալ զարգանալ առանց ճիշտ սնվելու, առանց խաղալու հնարավորության եւ առանց ազգականների ու հասարակության սիրո»,- նշեց մասնագետը:
Կոնֆերանս-ցուցահանդեսը ընթանում է «Երեւան-էքսպո» կենտրոնում (Հակոբյանի փողոց 3) եւ բաց կլինի մինչեւ երեկոյան ժամը 18-ը: Այստեղ երեխաների համար հետաքրքիր հարթակներ կան, որտեղ նրանք կարող են հեքիաթներ լսել, մասնակցել թատերական բեմադրություններին, ծանոթանալ տարբեր մասնագիտությունների առանձնահատկություններին, նկարել, հողաթափիկ ինֆուզորիային եւ շատ այլ արարածների տեսնել մանրադիտակի տակ եւ ուղղակի լավ ժամանակ անցկացնել:
Իսկ ծնողների համար կազմակերպվել են երեխայի ճիշտ խնամքի, հղիության եւ ծննդաբերության, երեխայի դաստիարակության մեջ հոր դերի եւ անգամ կիբեռ-հիգիենայի վերաբերյալ դասախոսություններ եւ սեմինարներ:

Обеспечить родителей необходимыми знаниями: В Ереване проходит Экспо-конференция «Планета света» (фото)
23 марта, 2019  14:20
Родители в Армении очень любят своих детей, однако иногда, как бы странно это ни звучало, своей чрезмерной любовью они могут навредить детям. Об этом, выступая на открытии Экспо-конференции «Планета света», проходящей в Ереване 23 марта, сказала председатель совета попечителей фондов «Мой шаг» и «City of smile», супруга премьер-министра Армении Анна Акопян.
Такая Экспо-конференция, по ее словам, впервые проходит в Армении, и ее главная цель – обеспечить родителей необходимыми знаниями по грамотному уходу за ребенком.
«Очень важно, чтобы родители были грамотными, обсуждали все вопросы со специалистами, а к вопросам физического и психического здоровья ребенка подходили действительно грамотно», - отметила Анна Акопян.
Фонд «Мой шаг», по ее словам, изначально обещал стать мостом между теми, у кого есть прекрасные идеи, и теми, у кого есть ресурсы для реализации этих идей, поэтому представители фонда охотно согласились помочь в организации этого мероприятия, ведь здесь родители могут получить бесценные знания по грамотному уходу за детьми. По той же причине и Детский фонда ООН (ЮНИСЕФ) охотно принял участие в организации этого мероприятия.
Как в свою очередь отметила представитель ЮНИСЕФ в Армении Таня Радочай, детям нужно многое, но больше всего им нужны еда, возможность играть и любовь.
«Ребенок не может нормально развиваться без правильного питания, без возможности играть и без любви со стороны родных и общества», - отметила специалист.
Экспо-конференция проходит в центре «Ереван Экспо» (ул. Акопяна 3) и будет работать до 18 часов вечера. Для детей здесь есть интересные площадки, где они могут послушать сказки, поучаствовать в театральных постановках, ознакомиться с особенностями разных профессий, порисовать, посмотреть на инфузорию-туфельку и другие создания под микроскопом и просто хорошо провести время.
Для родителей же здесь организованы лекции и семинары о правильном уходе за ребенком, о беременности и родах, о роли отца в воспитании ребенка и даже о кибер-гигиене.