Հազվադեպ հիվանդություններ եւ չգրանցված դեղամիջոցներ. ի՞նչ դժվարությունների են բախվում պացիենտները Հայաստանում
18 ապրիլի, 2019  19:50
Որոշ դեղամիջոցներ, որոնք անհրաժեշտ են մի շարք հազվադեպ հիվանդությունների բուժման համար, գրանցված չեն Հայաստանում։ Խոսքը հիդրոկարտիզոնի եւ ֆլուդրոկորտիզոնի մասին է, որոնք կենսականորեն անհրաժեշտ են մակերիկամների կեղևի քրոնիկական անբավարարության եւ Մակերիկամների կեղևի բնածին դիսֆունկցիաի ժամանակ։
Ինչպես NEWS.am Medicine-ի հարցազրույցում ասաց Հայաստանի առողջապահության նախարարության մանկական էնդոկրինոլոգիայի հարցերով խորհրդական, «Մուրացան» հիվանդանոցային համալիրի էնդոկրինոլոգիայի կլինիկայի ղեկավար Ելենա Աղաջանովան, այս հիվանդությունների ժամանակ պացիենտի մոտ չեն արտադրվում  կորտիզոլ եւ ալդոստերոն հորմոնները։ Դրա հետեւանքով հիվանդի մոտ մասնավորապես ընկնում են ճնշումն ու արյան մեջ շաքարի մակարդակը, զարգանում են առիթմիա, ջրազրկում, խախտվում են աղիների կծկումները։
Թվում էր, թե հանրապետությունում հիվանդների թիվը մեծ չէ. մինչեւ 18 տարեկան մոտ 40 մարդ։ Բայց նրանց կենսականորեն անհրաժեշտ են հիդրոկարտիզոն եւ ֆլուդրոկորտիզոն դեղամիջոցները, որոնք Հայաստանում գրանցված չեն։ Արդյունքում՝ ծնողները ստիպված են դրանք գնել այլ երկրներում՝ Ռուսաստանում, Վրաստանում, Ուկրաինայում եւ այլն։
«Առողջապահության նախարարությունը խոստանում է ինչ-որ կերպ լուծել այս հարցը, բայց խնդիրն այն է, որ իրենք՝ դեղամիջոցները, թանկ չեն, դրանց պահանջարկը մեծ չէ, եւ արտադրող ընկերություններին շահավետ չէ դրանք գրանցել»,- տեղեկացրել է Աղաջանովան՝ ավելացնելով, որ առողջապահության նախարարությունը կարող է հարցը լուծել նաեւ առանց գրանցման։
Եվս մեկ խնդիր են թանկ դեղամիջոցները, որոնք չեն տրամադրվում պետպատվերի շրջանակում։ Դա, օրինակ, աճի հորմոնն է, ինչպես նաեւ ժամանակից շուտ սեռական հասունացումը կանխող դիֆերելինը։ Օրինակ, Հայաստանում ժամանակից շուտ սեռական հասունացում հայտնաբերվել է մոտ 35 երեխայի մոտ։ Մինչեւ կենսաբանական հասունության հասնելը նրանք պետք է ամիսը մեկ անգամ դիֆերելինի ներարկում ստանան։ Ընդ որում՝ մեկ ներարկման արժեքը գերազանցում է 100 հազար դրամը։ Աղաջանովան տեղեկացրեց, որ աճի հորմոնի ձեռքբերման հարցով առողջապահության նախարարությունում առաջին տարին չէ, որ քննարկումներ են տեղի ունենում։
Այն փաստը, որ պացիենտներին անհրաժեշտ որոշ դեղամիջոցներ գրանցված չեն Հայաստանում, ընդունում է եւ առողջապահության նախարարությունը։ Նախօրեին, ելույթ ունենալով խորհրդարանում, նախարար Արսեն Թորոսյանը նշեց, որ երբեմն պետության ռեսուրսները սահմանափակ են այդ դեղամիջոցների նույնիսկ անվճար գրանցման հարցում։ «Կա դեղ, որը մենք կցանկանայինք գրանցել՝ դրան չներգրավելով արտադրողի ֆինանսական միջոցները, բայց դա արգելված է այն դեպքում, եթե արտադրողը դա մեզ թույլ չի տալիս»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ այս դեպքում դեղը կարող է ներկրվել առանց գրանցման, պետպատվերի շրջանակում։

Редкие заболевания и незарегистрированные лекарства: с какими трудностями сталкиваются пациенты в Армении?
18 апреля, 2019  19:50
Некоторые лекарства, которые необходимы для лечения ряда редких заболеваний, не зарегистрированы в Армении. Речь идет о гидрокартизоне и флудрокортизоне, которые жизненно необходимы при врожденной дисфункции коры надпочечников и хронической надпочечниковой недостаточности.
Как рассказала в интервью NEWS.am Medicine консультант по вопросам детской эндокринологии Минздрава Армении, руководитель Клиники эндокринологии больничного комплекса «Мурацан» Елена Агаджанова, при данных заболеваниях у пациента не вырабатываются гормоны кортизол и альдостерон. Вследствие этого у больного в частности падают давление и уровень сахара в крови, развивается аритмия, обезвоживание, нарушается перистальтика.
Казалось бы, в республике число больных невелико: около 40 человек в возрасте до 18 лет. Однако им жизненно необходимы препараты гидрокартизон и флудрокортизон, которые в Армении не зарегистрированы. В итоге родители вынуждены закупать эти лекарства в других странах – в России, Грузии, Украине, и так далее.
«Минздрав обещает как-то решить этот вопрос, однако проблема заключается в том, что сами препараты – недорогие, потребность в них – невысокая, и фирмам-производителям их невыгодно регистрировать», - сообщила Агаджанова, добавив, что Минздрав может решить этот вопрос и без регистрации
Еще одна проблема – это дорогие препараты, которые не предоставляются в рамках госзаказа. Это, к примеру, гормон роста, а также подавляющий преждевременное половое созревание диферелин. К примеру, в Армении преждевременное половое созревание выявлено у порядка 35 детей. До достижения биологической зрелости, им необходимо раз в месяц делать инъекцию диферелина. При этом стоимость одной инъекции превышает 100 тыс. драмов. Агаджанова проинформировала, что по вопросу возможности приобретения гормона роста, обсуждения с Минздравом ведутся не первый год.
Тот факт, что некоторые необходимые пациентам препараты не зарегистрированы в Армении, признает и Министерство здравоохранения. Накануне, выступая в парламенте, министр Арсен Торосян отметил, что порой ресурсы государства ограничены в вопросе даже бесплатной регистрации данных препаратов. «Есть лекарство, которое мы хотели бы зарегистрировать, не привлекая к этому финансовые средства производителя, однако это запрещено в случае, если производитель нам этого не разрешает», - заявил он, добавив, что в данном случае лекарство может быть импортировано без регистрации, в рамках госзаказа.