Գիտնականները նկարագրել են մինչ այժմ անհայտ խանգարում, որը «քողարկվում» է որպես Ալցհեյմերի հիվանդութուն
9 մայիսի, 2019  14:11
Ամերիկացի գիտնականները հայտնագործություն են կատարել, որն արմատապես փոխում է Ալցհեյմերի հիվանդության ուսումնասիրությունների ուղղությունը։
Համաձայն Brain ամսագրում հրապարակված հոդվածի՝ որպես Ալցհեյմերի հիվանդություն «քողարկվում» է մինչ այժմ անհայտ մի խանգարում, որն ստացել է LATE (Limbic-predominant age-related TDP-43 encephalopathy) անվանումը։ Այսպիսով, ինչպես նշում է Նինա Սիլվերբերգը (Nina Silverberg) ԱՄՆ Ծերացման խնդիրների ազգային ինստիտուտից, բոլոր մարդիկ չէ, որոնց ընդունված է եղել համարել Ալցհեյմերի հիվանդներ, որ տառապում են այդ տկարությամբ։
Աշխատանքի ավագ հեղինակ Ջուլիա Շնայդերի (Julie Schneider) խոսքով (Ռաշայի համալսարանի Բժշկական կենտրոն)՝ LATE ախտանշանները նմանակում են այն տկարությունը, որն առաջ է գալիս Ալցհեյմերի հիվանդության ժամանակ։ Այնինչ, դրա էական տարբերությունն այն է, որ LATE-ը առաջ է բերում ուղեղում ոչ թե բետա-ամիլոիդային սպիտակուցի, այլ TDP-43 սպիտակուցի կուտակում։ Արդյունքում՝ պացիենտի մոտ նկատվում են հիշողության, ճանաչողական հատկությունների խանգարումներ, ինչպես նաեւ տկարամտություն։
Հենց սրանով կարելի է բացատրել այն, որ Ալցհեյմերի հիվանդությամբ պացիենտների ուղեղներում չեն նկատվում այս խանգարմանը բնորոշ պաթոլոգիական պրոցեսներ։ Գիտնականների խոսքով՝ LATE-ը կարող է «նմանակել» Ալցհեյմերի հիվանդությունը դեպքերի 20 տոկոսում։

Ученые описали неизвестное ранее расстройство, которое «маскируется» под болезнь Альцгеймера
Американские ученые сделали открытие, которое в корне меняет направление исследований болезни Альцгеймера.
Согласно опубликованной в журнале Brain статье, под болезнь Альцгеймера «маскируется» неизвестное ранее расстройство, получившее название LATE (Limbic-predominant age-related TDP-43 encephalopathy). Таким образом, как отмечает Нина Силверберг (Nina Silverberg) из Национального института по проблемам старения США, не все люди, которых было принято считать больными болезнью Альцгеймера, страдают от данного недуга.
По словам старшего автора работы Джулии Шнайдер (Julie Schneider) из Медицинского центра при Университете Раша, симптомы LATE имитируют деменцию, вызванную болезнью Альцгеймера. Между тем ее существенное отличие состоит в том, что LATE провоцирует накопление в мозге не бета-амилоидного белка, а белка TDP-43. В итоге у пациента наблюдаются нарушения памяти, когнитивных навыков, а также развитие деменции.
Именно этим можно объяснить то, что в  мозгах пациентов с симптомами болезни Альцгеймера не наблюдаются свойственные данному расстройству патологические процессы. По словам ученых, LATE может "имитировать" болезнь Альцгеймера примерно в 20% случаев.