Ի՞նչն է նպաստում օրգանիզմի արագ ծերացմանը. գիտնականները սպասելի պատասխան են տվել
Սթրեսի պատճառով ԴՆԹ-ն սովորականից 6 անգամ ավելի հաճախ է ծերանում, պարզել են ամերիկացի գիտնականները: Ինչպես եւ սպասվում էր, լարված աշխատանքը եւ ուսումը, որոնք նպաստում են սթրեսին, առաջացնում է քրոմոսոմի ծայրերի երկարության կրճատում եւ բջջային ծերացում:
Intern Health Study հետազոտությանը, որն անցկացվել է Միչիգանի համալսարանում, մասնակցել է ինտերնատուրայում սովորող 250 երիտասարդ բժիշկ: Մասնագետները մինչեւ ուսումը եւ դրանից հետո չափել են քրոմոսոմի ծայրերի երկարությունը, որոնք բջիջների բաժանման ժամանակ ԴՆԹ-ն պաշտպանում են վնասվածքներից:
Քրոմոսոմի ծայրերը համարվում են բջջային ծերացման ինդիկատորներ, քանի որ կյանքի ցիկլի ավարտին մոտեցող բջիջների մոտ դրանց երկարությունը նվազում է:
Հետազոտության ընթացքում պարզվել է, որ լարված աշխատանքի ժամանակ ԴՆԹ-ի ծերացումը մոտ 6 անգամ արագանում է: Ընդ որում բացասական ազդեցությունը կախված է ուսման շարունակականությունից:
Գիտնականների խոսքով՝ նման կապ կարող է հայտնաբերվել  ոչ միայն երիտասարդ բժիշկների, այլեւ այլ մասնագիտությունների մարդկանց մոտ, ինչպես նաեւ այն իրավիճակներում, երբ մարդը մի քանի շաբաթ կամ  ամիս  երկարատեւ սթրեսի է ենթարկվում:

Что способствует ускоренному старению организма? Ученые дали вполне ожидаемый ответ
Из-за стресса ДНК стареет в 6 раз чаще обычного, как выяснили американские ученые. Как и можно было ожидать, напряженная работа и учеба, способствующая стрессу, вызывает ускоренное сокращение длины теломеров и клеточное старение.
В исследовании Intern Health Study, которое проводилось в Мичиганском университете, приняли участие 250 молодых врачей, учащихся в интернатуре. Специалисты измерили длину теломер, защищающих ДНК от повреждений во время деления клеток, до начала обучения и после.
Теломеры считаются индикаторами клеточного старения, поскольку у клеток, подходящих к концу жизненного цикла, их длина становится меньше.
Как выяснилось в ходе исследования, во время напряженной учебы старение ДНК ускоряется примерно в 6 раз. При этом негативный эффект зависит от продолжительности занятий.
По словам ученых, подобная связь может наблюдаться не только у молодых врачей, но и у людей других профессий, а также при ситуациях, в которых человек подвергается длительному стрессу в течение нескольких недель или месяцев.