Ատամնաբույժների նշանակած հակաբիոտիկները 81 տոկոս դեպքերում ավելորդ են
Ատամնաբույժների նշանակած հակաբիոտիկները 81 տոկոս դեպքերում ավելորդ են: Այս մասին նշված է JAMA Network Open-ում հրապարակված ամերիկացի գիտնականների հետազոտության մեջ:
Օգտագործելով բժշկական բողոքների մասին տվյալների ազգային ինտեգրված բազան՝ վերլուծվել են 2011 եւ 2015 թվականների միջեւ ընկած ժամանակահատվածում ատամնաբույժներին այցելությունները: Մասնավորապես՝ անցկացվել է հակաբիոտիկների շուրջ 170 հազար դեղատոմսերի համեմատական վերլուծություն պացիենտների թվով, որոնք սրտի հիվանդությունների հետ կապված իսկապես հակաբիոտիկներ ընդունելու կարիք են ունեցել: Պարզվել է, որ 81 տոկոս դեպքերում այս դեղամիջոցների նշանակումն արդարացված չէր: Հաղորդվում է, որ դուրս գրված հակաբիոտիկների շարքում ամենատարածվածը կլինդամիցինն էր:
Իլինոյսի համալսարանի Ատամնաբուժական քոլեջից Սյուզան Ռոուենը նշում է, որ ատամնաբույժները հետազոտության արդյունքները պետք է դիտարկեն ոչ թե որպես կշտամբանք, այլ գործելու կոչ:

80.9% of antibiotic prophylaxis prescriptions discordant with guidelines
The 80.9% of antibiotic prophylaxis prescriptions were discordant with guidelines, the study of American scientists published in the JAMA Network Open said. (https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2734798)
Using a national integrated database of medical claims, visits to dentists between 2011 and 2015 were analyzed. A comparative analysis of about 170 thousand prescriptions for antibiotics was conducted with the number of patients who, in connection with heart disease, really needed to receive antibiotics. It was found that in 81% of cases, the appointment of these drugs was unjustified. It is reported that clindamycin was the most common among prescribed antibiotics.
Susan Rowan of the University of Illinois College of Dentistry says that the results of the study should be viewed by dentists not as a reproach, but as a call to action.