Ատամնաբույժների նշանակած հակաբիոտիկները 81 տոկոս դեպքերում ավելորդ են
Ատամնաբույժների նշանակած հակաբիոտիկները 81 տոկոս դեպքերում ավելորդ են: Այս մասին նշված է JAMA Network Open-ում հրապարակված ամերիկացի գիտնականների հետազոտության մեջ:
Օգտագործելով բժշկական բողոքների մասին տվյալների ազգային ինտեգրված բազան՝ վերլուծվել են 2011 եւ 2015 թվականների միջեւ ընկած ժամանակահատվածում ատամնաբույժներին այցելությունները: Մասնավորապես՝ անցկացվել է հակաբիոտիկների շուրջ 170 հազար դեղատոմսերի համեմատական վերլուծություն պացիենտների թվով, որոնք սրտի հիվանդությունների հետ կապված իսկապես հակաբիոտիկներ ընդունելու կարիք են ունեցել: Պարզվել է, որ 81 տոկոս դեպքերում այս դեղամիջոցների նշանակումն արդարացված չէր: Հաղորդվում է, որ դուրս գրված հակաբիոտիկների շարքում ամենատարածվածը կլինդամիցինն էր:
Իլինոյսի համալսարանի Ատամնաբուժական քոլեջից Սյուզան Ռոուենը նշում է, որ ատամնաբույժները հետազոտության արդյունքները պետք է դիտարկեն ոչ թե որպես կշտամբանք, այլ գործելու կոչ:

Назначаемые стоматологами антибиотики излишни в 80% случаев
Назначаемые стоматологами антибиотики излишни в 81% случаев. Об этом говорится в опубликованном в JAMA Network Open исследовании американских ученых.
Используя национальную интегрированную базу данных о медицинских претензиях, были проанализированы визиты к зубным врачам в период между 2011 и 2015 годами. В частности, был проведен сравнительный анализ порядка 170 тыс. рецептов на антибиотики с количеством пациентов,  которые, в связи с болезнями сердца, действительно нуждались в приеме антибиотиков. Выяснилось, что в 81% случаев назначение данных препаратов было неоправданным. Сообщается, что самым распространенным среди выписываемых антибиотиков был клиндамицин.
Сьюзан Роуэн (Susan Rowan) из Колледжа стоматологии Иллинойского университета отмечает: итоги исследования должны рассматриваться стоматологами не как упрек, а как призыв к действию.