Երեւանում մեկնարկել է գիտաժողով՝ նվիրված ցավամոքիչ օգնության հարցերին
Հունիսի 7-ին Երեւանում մեկնարկել է գիտաժողով՝ նվիրված Հայաստանում ցավամոքիչ օգնության արդյունավետ ներդրման հարցերին։ Գիտաժողովի աշխատանքին մասնակցում են տեղի եւ օտարերկրյա փորձագետներ, բժիշկներ, իրավաբաններ, քաղաքացիական հատվածի ներկայացուցիչներ։ Միջոցառման շրջանակում նախատեսված են, մասնավորապես, նստաշրջաններ՝ նվիրված ցավի իրավական, բժշկական եւ հոգեբանական կողմերին։
Մասնագետները քանիցս նշել են, որ հանրապետությունում ցավամոքիչ օգնության ներդրման ճանապարհին մի շարք խնդիրներ կան։ Դա վերաբերում է, մասնավորապես, բժիշկների եւ պացիենտների վախին օպիոդիկ ցավազրկողների հանդեպ։ Այսպես, հիվանդների եւ նրանց մերձավորների անհանգստությունը պայմանավորված է նրանով, որ նրանք կարծում են, թե մորֆինից կախվածության հավանականություն կառաջանա։ Այնինչ, փորձագետները նշում են, որ մորֆինը հիվանդների եւ ուժեղ ցավային ախտանիշով տառապողների մոտ էյֆորիա չի առաջացնում եւ, հետեւաբար, վարժվածություն դրա հանդեպ չի առաջանում։
Ինչ վերաբերում է բժիշկներին, ապա նրանց դժգոհությունը պայմանավորված է իրավապահների սեւեռուն ուշադրությամբ դուրս գրվող օպիոդիկ ցավազրկողների չափաբաժինների հանդեպ։ Դա հատկապես ակնհայտ երեւում է այն բանի հաշվառմամբ, որ ցավային ախտանիշի բուժման համար անհրաժեշտ է դուրս գրել գոնե մորֆինի 6 չափաբաժին։
Գիտաժողովը կազմակերպել է Հայկական հոգեօնկոլոգիական ասոցիացիան՝ «Բաց հասարակություն» հիմնադրամի աջակցությամբ։ Հիմնադրամի հայկական մասնաճյուղի ղեկավար Լարիսա Մինասյանը նշում է, որ այդ կառույցը Հայաստանում իրականացնում է ցավամոքիչ օգնության մասին տեղեկացվածության բարձրացման ծրագիր 2009 թվականից։ Ինչպես նշվեց, հարցի արդյունավետ լուծման հնարավորություններ իսկապես գոյություն ունեն։ Օրինակ, իրենց աջակցությունն  են ցուցաբերում քաղաքացիական եւ գիտական շրջանակների ներկայացուցիչները։ Այնինչ, նրա խոսքով, այդ գործընթացը կարող էր ավելի ակտիվ լինել։

Scientific conference dedicated to palliative care kicks off in Yerevan
A scientific conference dedicated to the issues of productive implementation of palliative care in Armenia kicked off in Yerevan on Friday. The conference is attended by local and foreign experts, doctors, lawyers, representatives of the civil sector. The event will include, sessions on the legal, medical and psychological aspects of pain.
Experts have repeatedly noted that there are a number of problems in the way of introducing palliative care in the republic. This concerns, in particular, the fear of doctors and patients with opioid analgesics. So, the concern of patients and their loved ones is the likelihood of morphine addiction. Meanwhile, experts note that morphine in patients with severe pain does not cause euphoria and, therefore, addiction.
As for the doctors, their dissatisfaction causes the police to pay too much attention to the doses of prescribed opioid analgesics. This is especially evident in view of the fact that at least six doses of morphine need to be prescribed for the treatment of pain.
The scientific conference was organized by the Armenian Psycho-Oncological Association with the assistance of the Open Society Foundation. The head of the Armenian branch of the Foundation Larisa Minasyan notes that this structure has been implementing an awareness raising program on palliative care in Armenia since 2009.
Opportunities for productive promotion of this issue really exist. For example, representatives of the civil and scientific sector provide their assistance. Meanwhile, according to her, this process could be promoted more actively.