Երեւանում մեկնարկել է գիտաժողով՝ նվիրված ցավամոքիչ օգնության հարցերին
Հունիսի 7-ին Երեւանում մեկնարկել է գիտաժողով՝ նվիրված Հայաստանում ցավամոքիչ օգնության արդյունավետ ներդրման հարցերին։ Գիտաժողովի աշխատանքին մասնակցում են տեղի եւ օտարերկրյա փորձագետներ, բժիշկներ, իրավաբաններ, քաղաքացիական հատվածի ներկայացուցիչներ։ Միջոցառման շրջանակում նախատեսված են, մասնավորապես, նստաշրջաններ՝ նվիրված ցավի իրավական, բժշկական եւ հոգեբանական կողմերին։
Մասնագետները քանիցս նշել են, որ հանրապետությունում ցավամոքիչ օգնության ներդրման ճանապարհին մի շարք խնդիրներ կան։ Դա վերաբերում է, մասնավորապես, բժիշկների եւ պացիենտների վախին օպիոդիկ ցավազրկողների հանդեպ։ Այսպես, հիվանդների եւ նրանց մերձավորների անհանգստությունը պայմանավորված է նրանով, որ նրանք կարծում են, թե մորֆինից կախվածության հավանականություն կառաջանա։ Այնինչ, փորձագետները նշում են, որ մորֆինը հիվանդների եւ ուժեղ ցավային ախտանիշով տառապողների մոտ էյֆորիա չի առաջացնում եւ, հետեւաբար, վարժվածություն դրա հանդեպ չի առաջանում։
Ինչ վերաբերում է բժիշկներին, ապա նրանց դժգոհությունը պայմանավորված է իրավապահների սեւեռուն ուշադրությամբ դուրս գրվող օպիոդիկ ցավազրկողների չափաբաժինների հանդեպ։ Դա հատկապես ակնհայտ երեւում է այն բանի հաշվառմամբ, որ ցավային ախտանիշի բուժման համար անհրաժեշտ է դուրս գրել գոնե մորֆինի 6 չափաբաժին։
Գիտաժողովը կազմակերպել է Հայկական հոգեօնկոլոգիական ասոցիացիան՝ «Բաց հասարակություն» հիմնադրամի աջակցությամբ։ Հիմնադրամի հայկական մասնաճյուղի ղեկավար Լարիսա Մինասյանը նշում է, որ այդ կառույցը Հայաստանում իրականացնում է ցավամոքիչ օգնության մասին տեղեկացվածության բարձրացման ծրագիր 2009 թվականից։ Ինչպես նշվեց, հարցի արդյունավետ լուծման հնարավորություններ իսկապես գոյություն ունեն։ Օրինակ, իրենց աջակցությունն  են ցուցաբերում քաղաքացիական եւ գիտական շրջանակների ներկայացուցիչները։ Այնինչ, նրա խոսքով, այդ գործընթացը կարող էր ավելի ակտիվ լինել։

В Ереване стартовала научная конференция, посвященная вопросам паллиативной помощи
7 июня в Ереване стартовала научная конференция, посвященная вопросам продуктивного внедрения в Армении паллиативной помощи. В работе конференции принимают участие местные и зарубежные эксперты, врачи, юристы, представители гражданского сектора. В рамках мероприятия запланированы в частности сессии, посвященные правовым, медицинским и психологическим аспектам боли.
Специалисты неоднократно отмечали, что на пути внедрения паллиативной помощи в республике есть ряд проблем. Это касается, в частности, страха врачей и пациентов перед опиоидными анальгетиками. Так, обеспокоенность больных и их близких вызывает вероятность формирования зависимости от морфина. Между тем эксперты отмечают, что морфин у больных с сильным болевым синдромом не вызывает эйфории и, следовательно, и привыкания.
Что касается врачей, то их недовольство вызывает чересчур пристальное внимание правоохранителей к дозам выписываемых опиоидных анальгетиков. Это особенно явно проявляется с учетом того, что для лечения болевого синдрома необходимо выписывать хотя бы 6 доз морфина.
Научная конференция организована «Армянской психоонкологической ассоциацией» при содействии Фонда "Открытое общество". Руководитель армянского филиала Фонда Лариса Минасян отмечает, что данная структура реализовывает в Армении программу по повышению информированности о паллиативной помощи с 2009 года. Как было отмечено, возможности для продуктивного продвижения этого вопроса действительно существуют. К примеру, свое содействие оказывают представители гражданского и научного сектора. Между тем, по ее словам, этот процесс мог бы продвигаться более активно.