Կինը, որին սպառնում էր արգանդի հեռացում, որոշել էր ԱՄԲ-ի միջոցով երեխա ունենալ նախքան վիրահատությունը
9 հունիսի, 2019  17:21
19-ամյա Սամարա Դեւիսը որոշել է մայրանալ, երբ բժիշկները հայտնել են նրան արգանդը հեռացնելու անհրաժեշտության մասին:
Ինչպես գրում է The Daily Mail-ը, Սամարայի մոտ ախտորոշել էին էնդոմետրիոզ, որն առաջացնում է ուժեղ ցավեր եւ ծանր դաշտան: Հիվանդության հետեւանքով 17 տարեկանից անկողնուն գամված լինելուց հետո բժիշկները խորհուրդ էին տվել նրան անել հիստերէկտոմիա, այսինքն՝ հեռացնել արգանդն ու արգանդի վզիկը: Սակայն երիտասարդ կինը որոշել էր երեխա ունենալ նախքան վիրահատությունը:
Նրա ընտանիքը հավաքել էր 5 հազար ֆունտ ստերլինգ ԱՄԲ-ի համար: Կնոջը հաջողվել էր հղիանալ առաջին իսկ փորձից: Այժմ նրա դուստրը 7 ամսական է, եւ Սամարան երջանիկ է, որ կարողացել է մայրանալ: Նա խոստովանում է, որ միշտ երազել է երեխաներ ունենալ, այդ իսկ պատճառով բժիշկների ախտորոշումը բարդ փորձություն էր նրա համար:
Հատկանշական է, որ հղիությունը դրականորեն էր ազդել նրա առողջության վրա, եւ այժմ հիվանդության ախտանշաններն այնքան տանջալից չեն, քան նախկինում էր: Սամարան հույս ունի, որ դա թույլ կտա հնարավորինս հետաձգել արգանդը հեռացնելու վիրահատությունը:

Девушка, которой грозило удаление матки, решила перед операцией родить ребенка при помощи ЭКО
19-летняя Самара Дэвис приняла решение стать матерью после того, как врачи сообщили ей о необходимости удаления матки.
Как пишет The Daily Mail, у Самары диагностирован эндометриоз, вызывающий сильные боли и тяжелые месячные. После того, как болезнь приковала ее к постели в 17 лет, врачи посоветовали ей сделать гистерэктомию, то есть удалить матку и шейку матки. Однако девушка решила родить ребенка перед тем, как стать бесплодной на всю жизнь.
Ее семья собрала 5 тысяч фунтов стерлингов на проведение ЭКО. Девушка смогла забеременеть после первой же попытки. Сейчас ее дочке 7 месяцев, и Самара счастлива, что смогла стать матерью. По ее признанию, она всегда мечтала иметь детей, и поэтому приговор врачей стал для нее тяжелым испытанием.
Примечательно, что беременность положительно сказалась на ее здоровье, и симптомы болезни не так мучительны, как раньше. Самара надеется, что это позволит максимально отсрочить операцию по удалению матки.