Մահվան համբույր. Նորածինը քիչ է մնացել մահանա մկրտության ժամանակ համբույրից
Փոքրիկ Նոան քիչ է մնացել մահանա մկրտության ժամանակ համբույրից: Նրան համբուրած ազգականից նա վարակվել է հերպեսի վիրուսով, որը չափազանց վտանգավոր է փոքր երեխաների համար եւ կարող է հաշված րոպեներիմ ընթացքում սպանել:
Կնունքից անմիջապես հետո Նոայի մայրը՝ 21-ամյա Էշլի Ուայթը, նկատել էր, որ 4 շաբաթական փոքրիկի աջ աչքը բորբոքվել էր:
Անհանգստացած մայրը միանգամից ենթադրել էր, որ երեխայի մոտ հերպես է եւ դիմել էր բժիշկների օգնությանը: Մի քանի օր անց  ստացված հետազոտության արդյունքները հաստատել էին նրա կասկածները:
Բժիշկները մորը բացատրել էին, որ երեխան, ամենայն հավանականությամբ, վարակվել է  այդ վիրուսն ունեցող անձի հետ համբույրի ժամանակ: Այդ ժամանակ Էշլին հիշել է, որ նորածնի աչքերի խնդիրներից մի քանի օր առաջ նրան համբուրել  էին մկրտության ժամանակ:
Տղան 2.5 ամիս բուժվում էր մանկական հիվանդանոցում եւ բժիշկներին հաջողվել էր փրկել նրա կյանքը, քանի որ խնդիրը ժամանակին էր նկատվել:
«Մենք հասցրել էին նկատել վիրուսը, մինչեւ որ այն ներփաթանցեր արյան մեջ,-ասել է փոքրիկի մայրը,-սակայն Նոայի մոտ մի քանի օր աչքերը չէին բացվում»:
Դուրս գրվելուց  հետո 6 ամիս երեխային պրոֆիլակտիկ հակավիրուսային  միջոց էին տալիս, սակայն 2019-ի մարտին նրա առողջությունը նորից էր վատթարացել: 2 շաաբթ նա անցկացրել էր ինտենսիվ թերապիայի բաժանմուքնում, որից հետո նրան մինչեւ հաջորդ տարվա մարտ դեղեր էին նշանակել:
Այժմ տղան 9 ամսական է: Նրա կյանքին ոչինչ չի սպառնում, սակայն նա պետք է դեռ երկար ժամանակ հետազոտվի հիվանդանոցում:
Մասնագետները երիտասարդ ծնողերին կոչ են անում թույլ չտալ այլ մարդկանց (անգամ հարազատներին) համբուրել նորածիններին: Երեխայի իմունային համակարգը դեռ թույլ է եւ համբույրի ժամանակ նրանք կարող են վարակվել վիրուսներով, որոնք մեծահասակի համար վտանգավոր չեն, սակայն երեխայի համար մահացու վտագավոր են:

Baby boy left fighting for life after he catches herpes from kiss at his christening
Shortly after christening, Noah's mom, 21-year-old Ashleigh Whit, from the English city of Barnsley, South Yorkshire, noticed that the baby, who was only 4 weeks old, had an inflamed right eye. The worried mother immediately suggested that the child had herpes, and turned to doctors for help. The results of the survey, obtained in a few days, confirmed her suspicions.
When doctors told the first-time mum her son had likely caught the virus from a kiss from an infected adult, she realised it must have happened at a christening they'd been at five days earlier.
"He was only four weeks old. We went to a christening where friends were holding and kissing him - it could have been any of them,” she said.
After discharging from hospital, the child was given a prophylactic antiviral agent, but in March 2019 his health deteriorated again. He spent 2 weeks in the intensive care unit, after which he was prescribed medication until March of the following year.
Now the boy is 9 months old. Nothing threatens his life, but he will have to be regularly examined at the hospital for a long time.
Experts urge young parents not to allow other people (even close relatives) to kiss newborn children. The child’s immune system is still weak, and during a kiss, they can become infected with viruses that are not dangerous for an adult, but are deadly for a child.