Երիտասարդ արյունն իսկապես կարող է երկարացնել կյանքը. հետազոտություն
Երիտասարդ մկների արյան մեջ պարունակվող սպիտակուցը խոչընդոտում է մեծահասակ մկների ծերացման գործընթացներին, պարզել են Սենթ Լուիսի (ԱՄՆ) Վաշինգտոնի համալսարանի Բժշկական դպրոցի գիտնականները։
Տարիքի հետ այդ սպիտակուցի մակարդակն օրգանիզմում իջնում է, ինչն ավելացնում է դիաբետի, ճարպակալման, տկարամտության, տեսողության կորստի եւ շատ այլ խնդիրների առաջացմանը։
Գիտնականները պարզել են, որ ծեր կրծողների արյան մեջ eNAMPT ֆերմենտի ավելացումը, որը վերցվում է երիտասարդ կրծողներից, ավելացնում է կյանքի տեւողությունը մոտ 16 տոկոսով։ Այդ սպիտակուցը, ինչպես հայտնի է, կարեւոր դեր է խաղում նիկոտինամիդադենինդինուկլեոիտիդի (ՆԱԴ) արտադրման գործում, նյութ, որն անհրաժեշտ է կյանքի համար կարեւոր բջիջների թթվա-վերականգնողական ռեակցիաների համար։ eNAMPT-ը նպաստում է ՆԱԴ մշակմանը եւ դանդաղեցնում բջջային ծերացումը։
Հետազոտողները պարզել են նաեւ, որ eNAMPT-ը, որն արտածվում է արյան մեջ ճարպային հյուսվածքից, վերահսկում է հիփոթալամուսի գործառույթները, որը, իր հերթին, կարգավորում է օրգանիզմում տարիքային պրոցեսները։ eNAMPT-ի նվազման դեպքում հիփոթալամուսը սկսում է ավելի վատ աշխատել՝ դրանով իսկ կրճատելով կյանքի տեւողությունը։

Молодая кровь действительно может продлевать жизнь – исследование
Белок, содержащийся в крови молодых мышей, препятствует процессам старения взрослых мышей. Выяснили это ученые из Медицинской школы Вашингтонского университета в Сент-Луисе (США).
С возрастом уровень этого белка в организме падает, что увеличивает риск развития диабета, ожирения, деменции, потери зрения и многих других проблем, связанных с возрастом.
Ученые смогли выяснить, что добавление в кровь старых грызунов фермента eNAMPT, взятого у молодых животных, увеличивает продолжительность жизни примерно на 16%. Этот белок, как известно, играет ключевую роль в производстве никотинамидадениндинуклеотида (НАД) - вещества, которое необходимо для ряда важных для жизни клеток окислительно-восстановительных реакций. eNAMPT способствует увеличению выработки НАД и замедляет клеточное старение.
Исследователи также выяснили, что eNAMPT, выделяющийся в кровь из жировой ткани, контролирует функции гипоталамуса, который, в свою очередь, регулирует возрастные процессы в организме. При снижении eNAMPT гипоталамус начинает хуже работать, тем самым сокращая продолжительность жизни.