Որքա՞ն է հարկավոր քնել առողջության եւ գեղեցկության պահպանման համար
Զարկերակային ճնշումը նորմայում  պահպանելու համար խորհուրդ է տրվում օրական 7-9 ժամ քնել: Նման եզրակացության են եկել  Արիզոնայի համալսարանի գիտնականները:
Նրանք հետազոտություն են անցկացրել 300 մարդու մասնակցությամբ, որոնց միջին տարիքը կազմել է 45 տարեկան:
Նրանք բոլորը կրել են սարքեր, որոնք ամեն 45 րոպեն մեկ չափել են զարկերակային ճնշումը: Գիշերը փորձի մասնակիցները հատուկ սենսորներ են կրել, որոնք ֆիքսել են քնի տարբեր փուլերում օրգանիզմի աշխատանքի չափանիշնմերը:
Պարզվել է, որ այն մարդկանց մոտ, որոնք վատ կամ քիչ են քնել, հաջորդ օրն առավոտյան բարձր սիստոլիկ ճնշում է նկատվել: Ընդ որում, այն մասնակիցները, որոնք բարձր ճնշմամբ են պառկել քնելու, բաց լավ եւ 7 ժամից ոչ պակաս են քնել, առավոտյան նորմալ վիճակում են արթանացել:
Մասնագետներն ընդգծել են նաեւ առավելագույնս մութ պայմաններում քնի կարեւորությունը՝ անջատելով բոլոր գաջեթները եւ ծածկելով պատուհանները: Գիտնականների խոսքով՝ գիշերվա ժամին ավելորդ լույսը խախտում է մելատոնինի արտադրությունը՝ այն ավելի ուշ ժամի տեղափոխելով, ինչի հետեւանքով այդ ժամին քնել չի ստացվում:
Քնելուց առաջ պետք չէ վառ լուսավորված սենյակում գտնվել, սենյակում լույսը պետք է թույլ եւ ցրված լինի, խորհուրդ են տալիս փորձագետները: Ոչ լիարժեք մթության պայմաններում քունը կարող է հանգեցնել սրտանոթային հիվանդությունների զարգացմանը:
Մեկ այլ հետազոտություն ցույց է տվել, որ գեղեցկության պահպանման համար հարկավոր է 9 ժամ 10 րոպե քնել. երկարատեւ եւ որակյալ քունը դրական է  ազդում մաշկի վիճակի վրա եւ դանդաղեցնում է ծերացման  գործընթացները:

June 17, 2019  14:58
To maintain blood pressure within the norm, it is recommended to sleep for 7-9 hours a day, said scientists from the University of Arizona.
They conducted a study with 300 people aged nearly 45 years. All of them were wearing devices that measured blood pressure every 45 minutes. At night, participants in the experiment wore special sensors that recorded the parameters of the body in different phases of sleep.
As it turned out, people who has not much of sleep, had increased systolic pressure. At the same time, the participants, who went to bed with high pressure, but slept well and for at least seven hours were in good condition in the morning.
Experts also highlighted the importance of sleep in total darkness, turning off all gadgets and curtains windows. According to scientists, excessive light in the dark disturbs the production of melatonin, shifting it to a later time - as a result, sleep does not occur in the prescribed hours. Before going to bed you do not need to be in a brightly lit room, the light in the room before bed should be soft and diffused.
Another study showed that in order to maintain the beauty, it is necessary to sleep 9 hours and 10 minutes.