Որքա՞ն է հարկավոր քնել առողջության եւ գեղեցկության պահպանման համար
Զարկերակային ճնշումը նորմայում  պահպանելու համար խորհուրդ է տրվում օրական 7-9 ժամ քնել: Նման եզրակացության են եկել  Արիզոնայի համալսարանի գիտնականները:
Նրանք հետազոտություն են անցկացրել 300 մարդու մասնակցությամբ, որոնց միջին տարիքը կազմել է 45 տարեկան:
Նրանք բոլորը կրել են սարքեր, որոնք ամեն 45 րոպեն մեկ չափել են զարկերակային ճնշումը: Գիշերը փորձի մասնակիցները հատուկ սենսորներ են կրել, որոնք ֆիքսել են քնի տարբեր փուլերում օրգանիզմի աշխատանքի չափանիշնմերը:
Պարզվել է, որ այն մարդկանց մոտ, որոնք վատ կամ քիչ են քնել, հաջորդ օրն առավոտյան բարձր սիստոլիկ ճնշում է նկատվել: Ընդ որում, այն մասնակիցները, որոնք բարձր ճնշմամբ են պառկել քնելու, բաց լավ եւ 7 ժամից ոչ պակաս են քնել, առավոտյան նորմալ վիճակում են արթանացել:
Մասնագետներն ընդգծել են նաեւ առավելագույնս մութ պայմաններում քնի կարեւորությունը՝ անջատելով բոլոր գաջեթները եւ ծածկելով պատուհանները: Գիտնականների խոսքով՝ գիշերվա ժամին ավելորդ լույսը խախտում է մելատոնինի արտադրությունը՝ այն ավելի ուշ ժամի տեղափոխելով, ինչի հետեւանքով այդ ժամին քնել չի ստացվում:
Քնելուց առաջ պետք չէ վառ լուսավորված սենյակում գտնվել, սենյակում լույսը պետք է թույլ եւ ցրված լինի, խորհուրդ են տալիս փորձագետները: Ոչ լիարժեք մթության պայմաններում քունը կարող է հանգեցնել սրտանոթային հիվանդությունների զարգացմանը:
Մեկ այլ հետազոտություն ցույց է տվել, որ գեղեցկության պահպանման համար հարկավոր է 9 ժամ 10 րոպե քնել. երկարատեւ եւ որակյալ քունը դրական է  ազդում մաշկի վիճակի վրա եւ դանդաղեցնում է ծերացման  գործընթացները:

Сколько нужно спать для сохранения красоты и здоровья?
Для сохранения артериального давления в рамках нормы рекомендуется спать в течение 7-9 часов в сутки. К такому выводу пришли ученые из Университета Аризоны.
Они провели исследование с участием 300 человек, средний возраст которых составил 45 лет. Все они постоянно носили на себе устройства, которые каждые 45 минут производили замер артериального давления. На ночь участники эксперимента надевали специальные датчики, которые фиксировали параметры работы организма в разные фазы сна.
Как выяснилось, у людей, которые спали плохо или мало, утром следующего дня наблюдалось повышенное систолическое давление. При этом участники, которые ложились спать с высоким давлением, но спали хорошо и не менее 7 часов, наутро поднимались с постелей в нормальном состоянии.
Также специалисты подчеркнули важность сна в максимальной темноте, выключив все гаджеты и зашторив окна. По словам ученых, избыточный свет в темное время суток нарушает выработку мелатонина, сдвигая ее на более позднее время, - в результате сон не наступает в положенные часы. Перед отходом ко сну не нужно находиться в ярко освещенном помещении, свет в помещении перед сном должен быть мягким и рассеянным, советуют эксперты. Сон не в полной темноте ведет к увеличению риска развития сердечно-сосудистых болезней, предостерегли они.
Другое исследование показало, что для сохранения красоты необходимо спать 9 часов 10 минут: длительный и качественный сон положительно сказывается на состоянии кожи и замедляет процессы старения.