Յոգուրտը կարող է պաշտպանել աղիքների ուռուցքներից. հետազոտություն
Յոգուրտը շատ ավելի օգտակար է, քան կարող էիք կարծել: Շաբաթական սնունդի մեջ յոգուրտի 2 եւ ավելի չափաբաժին գործածելը նվազեցնում է բարորակ ուռուցքների առաջանալու հավանականությունը, որոնք կարող են վերափոխվել աղիքների քաղցկեղի: Այս մասին հայտնում են Վաշինգտոնյան համալսարանի (ԱՄՆ) գիտնականները:
Նրանք վերլուծել են 32 606 տղամարդկանց եւ 55 743 կանանց մոտ ադենոմաների տարբեր տեսակների զարգացման մասին տեղեկությունները ու ստացված տվյալները համեմատել են նրանց սննդակարգի հետ: Կամավորները յուրաքանչյուր 4 տարին մեկ ներկայացրել են իրենց կենսակերպի եւ սննդակարգի՝ ներառյալ յոգուրտի գործածման մակարդակի մասին մանրամասն տեղեկություններ:
Հետազոտման ժամանակահատվածում հայտնաբերել են տղամարդկանց շրջանում ադենոմաների զարգացման 5811 դեպք եւ 8116 դեպք՝ կանանց շրջանում: Պարզվել է, որ տղամարդկանց շրջանում, որոնք հաճախ են յոգուրտ կերել, բարորակ ուռուցքների զարգացման հավանականությունը 19 տոկոսով փոքր էր: Դրանից բացի, հաստ աղիքում ադենոմաների ի հայտ գալը, որոնք կարող են վերափոխվել քաղցկեղի, նվազել է 26 տոկոսով:
Հետաքրքիր է, որ կանանց մոտ յոգուրտի գործածման եւ աղիքների ուռուցքների զարգացման հավանականության միջեւ կապ չի հայտնաբերվել:
Աղիքներում նորագոյացությունների դեմ յոգուրտի արդյունավետությունը բացատրվում է նրանով, որ Lactobacillus bulgaricus եւ Streptococcus thermophilus բակտերիաները, որոնք սովորաբար պարունակվում են յոգուրտում, կարող են աղիքներում նվազեցնել քաղցկեղ եւ այլ խնդիրներ առաջացնող քիմիական նյութերի մակարդակը:

Йогурт может защитить от опухолей кишечника – исследование
Йогурт намного полезнее, чем вы думали! Употребление в пищу 2 и более порций йогурта в неделю снижает риск появления доброкачественных опухолей кишечника, которые могут переродиться в рак кишечника. Об этом сообщают ученые из Вашингтонского университета (США).
Они проанализировали информацию о развитии различных типов аденом у 32 606 мужчин и 55 743 женщин и сопоставили полученные данные с рационами их питания. Каждые 4 года добровольцы предоставляли подробную информацию о своем образе жизни и диете, включая уровень потребления йогурта.
За исследуемый период обнаружили 5811 случаев развития аденом у мужчин и 8116 у женщин. Как оказалось, у мужчин, которые часто ели йогурт, риск развития доброкачественных опухолей был ниже на 19%. Кроме того, появление аденом в толстом кишечнике, которые могут переродиться в рак, уменьшилось на 26%.
Что интересно, у женщин связи между потреблением йогурта и риска развития опухолей кишечника обнаружено не было.
Эффективность йогурта против новообразований в кишечнике объясняется тем, что бактерии Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus, которые обычно содержатся в живом йогурте, могут снизить в кишечнике уровень химических веществ, вызывающих рак и другие проблемы.