Հեպատիտի դեմ նոր բարձր արդյունավետությամբ պատվաստանյութը շուտով կհայտնվի շուկայում
Հեպատիտ B-ի դեմ նոր պատվաստանյութը բարեհաջող կլինիկական փորձարկումներ է անցել եւ կարող է շատ շուտով շուկայում հայտնվել:
VBI Vaccines ընկերության  Սայ բի վակ անվանումով պատվաստանյութի արդյունավետությունը համեմատել են Էնջերիկս B պատվաստանյութի հետ, որն օգտագործում են 1989 թվականից:
Պարզվել է՝ նոր պատվաստանյութն ավելի արդյունավետ  է. Սայ բի վակի դոզայի (10 մգ)  ներարկման դեպքում պաշտպանությունը նկատվել է 1.4 տոկոս մակարդակում: Իսկ Էնջերիկսի 20 մգ-ն 76.5 տոկոսով է պաշտպանել:
Հետազոտողները պնդում են, որ նոր պատվաստանյութը իմունիտետ է ձեւավորում հեպատիտ B-ի մակերեւութային հակագենի բոլոր երեք տեսակների դեմ անգամ այն մարդկանց մոտ, որոնք զգայուն չեն սովորական պատվաստանյութերի նկատմամբ, ինչպես նաեւ հեպատիտ B-ով վարակված մայրերից ծնված երեխաների մոտ:
Նոր պատվաստանյութի հետազոտություններն անցկացվել են նաեւ ՌԴ տարածքում եւ նույնպես բարեհաջող ավարտ են ունեցել:  Ըստ կանխատեսումների՝ ՌԴ-ն կդառնա առաջին եվրոպական երկիրը, ուր կմատակարարվի նոր պատվաստանյութը:

New vaccine against hepatitis B will be available soon
A new vaccine against hepatitis B has passed all tests successfully and will soon appear in the market.
Sci-B-Vac trivalent hepatitis B vaccine by VBI Vaccines announced appeared to be more effective than GlaxoSmithKline’s Engerix-B vaccine which has been used since 1989.
The researchers claim that the new vaccine forms immunity against all three types of hepatitis B surface antigen - even in people who are not sensitive to ordinary vaccines, as well as in children born to mothers infected with hepatitis B.
Studies of the new vaccine were conducted on the territory of Russia as well and were  completed successfully. According to forecasts, Russia will become the first European country to import new vaccine.