Մշակվել է աղիների ծանր հիվանդությունների ախտորոշման նոր մեթոդ
Վարշավայի Բժշկական համալսարանի հետազոտողների խմբին հաջողվել է մշակել աղիների հիվանդությունների հայտնաբերման նոր ոչ ինվազիվ մեթոդ: Խոսքն այնպիսի ծանր հիվանդությունների մասին է, ինչպես, օրինակ, Կրոնի հիվանդությունը եւ խոցային կոլիտը:
Այսօրվա դրությամբ ախոտորոշումն իրականացվում է կլինիկական պատկերի կամ կոլոնոսկոպիայի արդյունքների հիման վրա: Մինչդեռ լեհ գիտնականներն առաջարկել են անցկացնել արյան եւ կղանքի անալիզ՝ չափելու համար բակտերիաների ստեղծած կարճաշղթա ճարպաթթուների հարաբերակցությունը: Նշվում է, որ աղիների պատերի վնասվածքները ցույց են տալիս մեծ քանակությամբ բակտերիալ կողմնակի արգասիքները:
Այսպիսի պարզ ախտորոշումը կարող է կիրառվել նաեւ լյարդի խնդիրների, սրտի անբարարության հայտնաբերման համար, որոնք կարող են դառնալ  աղիների չափից ավելի թափանցելիության հետեւանք:

A team of researchers from the Medical University of Warsaw have developed a new non-invasive method for detecting intestinal diseases such as  Crohn's disease and ulcerative colitis, Experimental Physiology reported.
To date, the diagnosis is based on the clinical picture, or the results of a colonoscopy. Meanwhile, Polish scientists have proposed a blood and stool test to measure the ratio of short-chain fatty acids created by bacteria. The damage to the intestinal walls, as noted, is indicated by a large amount of bacterial by-products.
Such a simple diagnosis can be used in identifying liver problems, as well as heart failure, which can be the result of excessive bowel permeability.