Կինը հասկացել է, որ որդին դեռեւս ողջ է եւ նրան փրկել է ողջակիզումից
Հնդկաստանի Փիլալամարի գյուղից 18-ամյա Հենդեմ Կիրանային բժիշկները մահացած էին ճանաչել: Տղային ողջակիզումից փրկել է մայրը, որը որդու աչքերին արցունքներ նկատելով՝ հասկացել է, որ նա դեռեւս ողջ է:
Hindustan Times պարբերականը հայտնում է, որ տղային հոսպիտալացրել էին հունիսի 26-ին՝ բարձր ջերմության եւ փսխոցի գանգատներով: Նրա մոտ ախտորոշել էին հեպատիտի ծանր ձեւ: Նրա վիճակը սրընթաց վատթարացել էր, եւ բժիշկների խորհրդով ազգականները նրան մասնավոր կլինիկա էին տեղափոխել: Այնտեղ տղան կոմայի մեջ էր ընկել, եւ հուլիսի 3-ին բժիշկները հայտարարել էին, որ պացիենտի ուղեղը մահացել է ու նրա ապրելու հավանականություն այլեւս չկա:
Ծնողները տղային, որը դեռեւս միացված էր կենսապահովման սարքին, տուն էին տարել, որպեսզի «նա հայրենիքում վերջին շունչն առնի»:
Դիակիզման պատրաստելու ժամանակ, սակայն, Հենդեմի մայրը նկատել է, որ նրա աչքերին արցունքներ են հայտնվել: Նա անմիջապես բժիշկ է կանչել: Ժամանած բժիշկը զննել է պատանուն եւ հայտարարել, որ նրա սիրտը դեռեւս բաբախում է: Նա հայտարարել է, թե զուր չէ, որ ընտանիքը չի անջատել նրան կենսապահովման սարքից:
Պատանուն կրկին տեղափոխել են հիվանդանոց: 3 օր հետո նա արթնացել է, եւ ազգականների խոսքով՝  նույնիսկ կարողացել է «ցածրաձայն խոսել»: Հուլիսի 7-ին նրան դուրս են գրել՝ բուժումը պետք է շարունակի տանը:

Женщина поняла, что ее сын все еще жив, и спасла его от кремации заживо
18-летнего Гэндэма Кирана из индийской деревни Пиллаламарри, штат Телингана, врачи признали мертвым. От кремации заживо парня спасла его мать, которая, заметив на глазах сына слезы, поняла, что он все еще жив.
Как сообщает издание Hindustan Times, юноша был госпитализирован 26 июня с жалобами на высокую температуру и рвоту. У него диагностировали тяжелую форму гепатита. Его состояние стремительно ухудшалось, и по совету врачей родственники перевели его в частную клинику. Там юноша впал в кому, и 3 июля врачи заявили, что мозг пациента умер и шансов на его выживание больше нет.
Родители забрали юношу, все еще подключенного к аппарату жизнеобеспечения, домой, чтобы «он сделал последний вдох на родине».
Во время подготовки к кремации, однако, мать Гэндэма заметила, что в его глазах появились слезы. Она немедленно вызвала врача. Прибывший к ним врач осмотрел юношу и заявил, что его сердце еще бьется. Он заявил, что семья не зря не отключила юношу от аппарата жизнеобеспечения.
Юношу вновь доставили в больницу. Спустя 3 дня он очнулся и, по словам родственников, даже смог «разговаривать тихим голосом». 7 июля его выписали – лечение он должен продолжать дома.