Բերանի խոռոչի հիվանդությունները կարող են խանգարել հղիանալուն. հետազոտություն
Բերանի խոռոչի հիվանդությունները կարող են խանգարել հղիանալուն։ Եվ հակառակը. որքան առողջ են ատամները եւ բերանի խոռոչը, այնքան ավելի բարձր է հաջող հղիանալու հնարավորությունը, պարզել են Արեւմտյան Ավստրալիայի գիտնականները։
Նրանք վերլուծել են Արեւմտյան Ավստրալիայում ավելի քան 3400 հղի կանանց տվյալները եւ ուշադրություն դարձրել հետաքրքիր հարաբերակցության վրա. լնդերի հիվանդության դեպքում կանանց միջինը երկու ամիս ավելի է հարկավոր հղիանալու համար։ Որոշ կանանց մոտ բերանի խոռոչի հիվանդությունների առկայության դեպքում հղիություն չի եղել մեկ եւ ավելի տարի։
Գիտնականներն արդեն բավական վաղուց են խոսում ընդհանրապես առողջության վրա բերանի խոռոչի հիվանդությունների ազդեցության մասին։ Որոշ վարակների դեպքում (օրինակ, պարոդոնտոզի) լնդերն ախտահարող մանրէներն արտադրում են տոքսիններ, որոնք թափանցում են արյան հոսքի մեջ։ Տարածվելով արյան միջոցով ամբողջ օրգանիզմում՝ այդ նյութերը բարձրացնում են երկրորդ տեսակի շաքարային դիաբետի, սրտի, շնչառական օրգանների, երիկամների հիվանդությունների առաջացման վտանգը։
Դրանց ազդեցությունը վերարտադրողական գործառույթի վրա նույնպես զգալի է, ինչպես պնդում են մասնագետները։ Թունավոր նյութերը ոչ միայն կարող են խանգարել կանանց հաջող հղիանալ, այլեւ բաձրացնել վիժումների եւ վաղաժամ ծնունդների թիվը։
Եվ այսպես, հետազոտողները հղիանալ ցանկացող կանանց խորհուրդ են տալիս հետեւել ատամների եւ լնդերի առողջությանը։

Study: Oral health problems can prevent you from getting pregnant
Oral health problems can prevent you from getting pregnant. And vice versa: the healthier the teeth and the oral cavity, the higher the chances of successfully becoming pregnant, scientists from the University of Western Australia said.
They analyzed data from over 3,400 pregnant women from Western Australia: women on average need 2 months more to get pregnant if she has some oral health problems.
Scientists have long been talking about the effect of oral diseases on the state of health in general. In the case of some infections (for example, parodontosis), bacteria that infect the gums release toxins that enter the bloodstream. Spreading blood throughout the body, these substances increase the risk of developing type 2 diabetes, heart disease, respiratory and kidney diseases.
According to experts, their effect on reproductive function is also significant. Toxic substances can not only prevent women from successfully becoming pregnant, but also increase the risk of miscarriage and premature birth.